Jeśli znalazłeś się na tej stronie i planujesz zaopatrzyć się w któryś z naszych produktów, musisz koniecznie poznać tajniki smakowania kawy aby móc w przyszłości wybrać dokładnie tę, która Ci najbardziej odpowiada. Wbrew pozorom, nie jest to takie łatwe zadanie.
Na początek, zaopatrz się w kilka gatunków ziaren kaw, naczynie z wodą o temperaturze bliskiej wrzenia i najlepiej porcelanowe filiżanki. Zmiel każdą z kaw na proszek o takiej samej fakturze (najlepsza grubość drobin odpowiada rozmiarom kryształków cukru lub nieco większym ziarenkom piasku). Nie przesadź ze zbyt dokładnym zmieleniem, ponieważ kawa może być przez to gorzka.
Do każdej filiżanki wsyp 2 łyżeczki kawy i dodaj wodę (pamiętając, by odczekać krótką chwilę od momentu wrzenia). Pozostaw ją na 2-3 minuty. Na powierzchni napoju powinna utworzyć się warstwa fusów. Na tym etapie sprawdź zapach napoju. Jeśli zauważysz kwaśny aromat, będzie to oznaczać, że Twoja kawa jest najprawdopodobniej nieświeża, co nie wróży jej zbyt dobrze.
Kolejny krok wymaga nieco ostrożności. Delikatnie zanurz łyżeczkę w kożuszku fusów powstałym na powierzchni filiżanki i przesuń je na bok tak, aby zobaczyć wodę. Jeśli pod fusami nie będzie żadnej pianki, możesz wnioskować, że kupiłeś nieświeżą kawę. Ponownie powąchaj napój, ponieważ znaczna część aromatu kryje się właśnie w tym kożuchu. W ten sposób możesz przewidywać czy kawa będzie miała satysfakcjonujący smak. Teraz, z czystym sercem możesz zamieszać napój i pozwolić fusom opaść na dno filiżanki.
Nadszedł czas na smakowanie kawy. Nabierz na łyżeczkę napój a następnie mocno wciągnij jej zawartość, tak aby do ust trafiło także powietrze, które pozwoli lepiej ocenić aromat. Niech kawa swobodnie przepływa w Twoich ustach aby wrażenia dostarczane przez zmysły mogły być wiarygodne. Nie zapomnij przepłukać ust wodą przed spróbowaniem drugiego gatunku kawy!
Znając już podstawowe zasady oceniania cech kawy, konieczne jest nauczenie się interpretowania bodźców dostarczanych przez nasze zmysły. Jako pierwsze, rozważymy kwaśność. Jeżeli odbieramy ją jako lekkie uczucie suchości w tylnej części oraz na brzegach ust, to dobrze świadczy o przyrządzonej kawie. Dzięki temu napój ma bardziej żywy smak i nie jest nudny. Jeśli jednak uznamy, że jest zbyt kwaśna, najprawdopodobniej mamy do czynienia z nieświeżymi ziarnami.
Kolejnym ważną cechą kawy jest ogólna konsystencja, jaką odczuwamy w ustach. Może być ciężka, lepka, gęsta itp. Ponieważ bez doświadczenia trudno to ocenić, warto dodać do obu filiżanek taką samą ilość mleka i wtedy smakując napój, za cięższy uznamy ten, który ma mocniejszy aromat.
W przypadku kawy, obok smaku, gorzkości lub kwaśności, rozpatrujemy jeszcze aromat. Choć najbardziej subtelny i najmniej dostrzegalny, nadaje napojowi niepowtarzalny charakter. Może przybierać formę nut kwiatowych lub owocowych, lub ich połączenia i jest bez wątpienia bardzo pożądany.
Skoro znamy już podstawowe cechy dobrej kawy pamiętajmy jeszcze o tym, jaka nie powinna być. Unikajmy więc gatunków, które są gorzkie (pozostawiają nieprzyjemny posmak na tylnej części języka), płaskie (o nudnym, nijakim smaku i aromacie), mają posmak węgla drzewnego lub ziemisty, stęchły aromat. Nie inwestujmy także w kawy bez smaku lub po prostu o aromatach, które nam nie odpowiadają a także jeśli ich konsystencja wyda nam się zbyt ciężka, wręcz tłusta.
Zapraszamy to przetestowania naszych kaw, chętnie usłyszymy Twoją opinię na ich temat ;)