Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-07-08 15:11:04
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Występujące w jamie nosowej i zatokach przynosowych stany zapalne, które potocznie nazywamy katarem, najczęściej dotykają nas w okresach osłabionej odporności. Głównie dotyczy to sezonu jesienno-zimowego oraz wiosny. Pojawia się wtedy zwiększona ilość wydzieliny w nosie, która może być zarówno wodnista, co najczęściej wskazuje na alergiczny nieżyt nosa, jak i znacznie gęstsza, trudna do pozbycia się.
Niestety, często nieżyt nosa pojawia się wspólnie z gardłowymi problemami. Jeśli zmagamy się z zatkaniem nosa, zaczynamy oddychać przez usta, co znacznie zwiększa ryzyko podrażnienia znajdujących się tam tkanek. O wiele bardziej są wtedy narażone na przesuszenie oraz kontakt z patogenami wywołującymi różnego rodzaju choroby dróg oddechowych. Tym bardziej, że część z nich nos jest w stanie zatrzymać (wpływa na to budowa anatomiczna, jak i obecny w nim śluz), zaś gardło nie jest wystarczającą ochroną.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto jak najszybciej pozbyć się tego uciążliwego i zagrażającego naszym drogom oddechowym objawu! Jednym ze środków stosowanych w celu obkurczenia naczyń krwionośnych nosa - co redukuje obrzęk oraz przekrwienie śluzówki - jest podawana doustnie fenylefryna. Stanowi składnik m.in. złożonych preparatów na przeziębienie i grypę (np. w połączeniu z paracetamolem), które są dostępne w aptekach bez recepty.
Pozostałe leki stosowane w celu łagodzenia kataru to m.in. efedryna, oksymetazolina, ksylometazolina czy nafazolina. Podaje się je miejscowo, lecz maksymalnie przez kilka dni. Inaczej może wystąpić znaczne podrażnienie błon śluzowych lub tzw. polekowy nieżyt nosa - nie warto ryzykować!
Warto pamiętać, że duże wsparcie w walce z katarem mogą przynieść też różnego rodzaju domowe metody.
Pamiętaj, każdy sposób leczenia wymaga zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa. Mowa zwłaszcza o lekach. Decydując się na nie, zwróć uwagę na ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania lub interakcje, w jakie wchodzą z innymi farmaceutykami. Niewątpliwie jednak nie pozostawiaj kataru samemu sobie. Olejki eteryczne? Tak, ułatwią oddychanie. Fenylefryna? Owszem, znacznie zredukuje objawy nieżytu nosa - szybka i skuteczna ulga jest możliwa!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.