Opublikowany przez: Kawoszka
Wówczas pojawia się zasadnicze pytanie – jak sprawić, by rodzeństwo żyło w bliskiej relacji? Taki rozwój sytuacji jest możliwy – wymaga od nas jednak dużej dawki zrozumienia i odpowiedniego podejścia do sprawy.
Z KIM MIESZKA STARSZAK?
W budowanie więzi między przyrodnim rodzeństwem muszą być zaangażowani wszyscy – mama, tata (w przypadku, gdy są po rozwodzie) oraz nowy partner czy partnerka. Duże znaczenie dla rozwoju sytuacji ma też miejsce zamieszkania dziecka. Co dokładnie powinnaś/powinieneś wiedzieć, gdy to właśnie ty będziesz mamą albo tatą po raz drugi?
W znakomitej większości przypadków dotyczy to mam. Załóżmy zatem, że jest tak i tutaj – jesteś mamą, która weszła w nowy związek i właśnie dowiedziała się, że będzie miała dziecko z partnerem czy drugim mężem. Jak przygotować do tego starszaka?
Na początek warto podkreślić, że masz ułatwione zadanie. Jeśli mieszkacie wspólnie, twoja pociecha prawdopodobnie przyzwyczaiła się już do faktu, że mama i tata nie będą razem. Są zatem duże szanse, że kwestie przyjścia drugiego dziecka na świat nie będą rozpatrywane w kategoriach powiązań rodzinnych – twój milusiński po prostu przyjmie do wiadomości, że będzie miał rodzeństwo (bez analizowania faktu, że jest to rodzeństwo przyrodnie). Problemy, z jakimi się spotkacie, będą zapewne wyglądać podobnie, jak w przypadku „zwykłej” rodziny. Możecie zatem obserwować, jak wasza pociecha staje się zazdrosna, obawia się, że nie będzie już kochana czy na skutek obserwacji niemowlęcia zacznie się zachowywać tak, jak ono. W takim przypadkach należy przede wszystkim zapewniać malca, że jest tak samo kochany, jak drugie dziecko, należy też poświęcać niektóre chwile tylko dla niego.
Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest uświadamianie dzieci w kontekście posiadania innych ojców. Nie musisz jednak organizować specjalnej rozmowy o poważnym charakterze – pytania dotyczące tego tematu powstaną samoistnie. Na przykład starsze dziecko może cię spytać, dlaczego ono mówi: „Paweł”, a jego brat „tatusiu”. W takiej sytuacji warto pamiętać, że dziecko przyjmuje za naturalne to, co do niego mówimy. Trzeba więc spokojnie wyjaśnić, że każdy z nich ma innego tatusia, ale jedną mamę. Można dodać, że jest to super sytuacja, bo jest was więcej – dla dziecka 4-5 letniego jest to wystarczająca informacja.
To sytuacja, która w większości dotyczy ojców. Jest ona oczywiście znacznie trudniejsza i wymaga dobrej współpracy z drugim rodzicem malca. Od czego zacząć?
Na początek – zanim zdecydujecie się poinformować dziecko, że będzie miało rodzeństwo, ty musisz porozmawiać z jego mamą. Nie jesteście już parą, ale jeśli wasze rozstanie było dramatyczne, nowa wiadomość może być bolesna i powodować chęć wyżalenia się (np. dziecku). By zatem maluch nie usłyszał słów: „Tatuś teraz może już nie mieć tyle czasu dla ciebie”, konieczna jest wasza rozmowa. Poinformuj byłą partnerkę, że będziesz miał dziecko i poproś o pomoc w zbudowaniu relacji między dziećmi. Jeśli była żona jest rozsądna i świadoma wpływu pewnych okoliczności na dziecko – z pewnością zrozumie potrzebę wsparcia. Jeśli nie – należy wielokrotnie powtarzać, że jest ono konieczne dla dobra dziecka, nie twojego.
Kolejny punkt to oczywiście rozmowa z dzieckiem. Za każdym razem, kiedy będziecie się spotykać, musisz tłumaczyć malcowi, że nadal go kochasz – dzieci bardzo szybko dochodzą do wniosku, ze skoro tatuś ma już inną rodzinę, to „o nim zapomni”. Do powstania tak okrutnych wniosków u malca nie wolno dopuścić.
PIERWSZE SPOTKANIA
Kiedy maluch przyjdzie na świat, zaproście starszaka do siebie – ale miejcie na uwadze, że nie ma być to spotkanie: „Podziwiaj noworodka”, ale „poznaj swoją siostrę”. Darujcie sobie zachwyty i ciągłe wymuszanie pochwał: („No powiedz, śliczna, prawda? No daj jej buzi, zobacz, jak na ciebie patrzy!”). Dziecko musi się oswoić. I nawet podczas tego pierwszego spotkania znajdźcie czas, by pobawić się z malcem, spytać o spędzony dzień. Spokojnie – jeszcze będzie się domagał zabawy z rodzeństwem, ale póki co, potrzebuje was także dla siebie.
DUŻO CIERPLIWOŚCI
Przyjście na świat przyrodniego rodzeństwa może być dla starszego dziecka bardzo dużym wyzwaniem. Dlatego niezwykle ważne jest, by go w tym wspierać i nigdy nie dopuścić do sytuacji, w której mogłoby ono poczuć, że tata czy mama ma już nową rodzinę, więc już go nie potrzebuje. Dopiero spełnienie tego warunku pozwala na stworzenie mocnej więzi między dziećmi.
doskonałe |
|
4,6% |
bardzo dobre |
|
38,6% |
dobre |
|
22,7% |
nie najgorsze |
|
25,0% |
beznadziejne, nie znosimy się... |
|
9,1% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.10.06 13:15
Warto budować dobre relacje między dziećmi. Tak wiele zależy od rodzica To ich wspólna przyszłość, wsparcie.. Nie zawsze można rodzicom powiedzieć wszystko, z rodzeństwem szybciej można się dogadać.
Sonia 2013.12.11 20:03
Bardzo mądry artykuł. Nie ma rzeczy niemożliwych, ale potrzeba dużo cierpliwości, tłumaczenia i wspólnych spędzonych chwil razem z dwójką naszych dzieci. warto starszaka wciągnąć w opiekę ( w miarę możliwości) i pomoc przy drugim dziecku. To bardzo pomaga w budowaniu wspólnych relacji:)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.