Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-16 13:56:50
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Praca wykonywana z domu ma niewątpliwie wiele zalet, począwszy od braku konieczności przemieszczenia się do biura, co pozwala zaoszczędzić na dojazdach nawet kilka godzin dziennie, a skończywszy na możliwości swobodnego zarządzania czasem i wyborze kolejności wykonywania powierzonych zadań. Z drugiej strony, praca z domu niesie ze sobą ryzyko nieprzystosowania przestrzeni, w której pracujemy, do naszych potrzeb. To może skutkować bólami pleców, kręgosłupa i innymi dolegliwościami, które osłabiają naszą koncentrację i powodują spadek naszej produktywności. Pozostawanie przez wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej jest dla ludzkiego organizmu nienaturalne – wywołuje dyskomfort mogący prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez HealthDesk w 2018 r., bólu spowodowanego pracą przy biurku doświadcza aż 79,1% pracowników. Najczęściej wskazuje się na ból barków i szyi (57%), ból pleców w okolicy krzyża (50%), a także ból głowy (35%), nadgarstków i oczu. Pozostawanie w pozycji siedzącej nie jest też dobre dla układu krążenia i mięśni. Jak przygotować przestrzeń do pracy w domu, by uniknąć tych wszystkich dolegliwości?
Ludzie bywają wysocy lub niscy, wysokość biurek z kolei – z reguły standardowa, przystosowana do potrzeb ludzie średniego wzrostu. Urządzając miejsce pracy, warto pomyśleć o takim biurku, w którym z łatwością dopasujemy wysokość blatu do naszych fizycznych potrzeb. Rozwiązanie to jest tym bardziej korzystne, jeśli z przestrzeni do pracy korzystamy nie w domu tylko my, lecz także nasz partner, a nawet dzieci. Firma AJ Produkty, specjalizująca się w wyposażeniu wnętrz dla nowoczesnych przestrzeni biurowych, idzie w swych innowacjach o krok dalej, proponując klientom funkcjonalne biurko o wyjątkowo rozległym zakresie regulacji wysokości. Pozwala to nie tylko na dopasowanie wysokości blatu do potrzeb aktualnego użytkownika, lecz nawet umożliwia pracę w pozycji stojącej. Biurko wyposażono w mocny silnik elektryczny, a także w mechanizm antyzgnieceniowy, który wykrywa przeszkody podczas podnoszenia go lub opuszczania i reaguje szybko w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Dzięki temu chroni on nogi przed urazami.
Rozwiązania ergonomiczne dla przestrzeni biurowych obejmują nie tylko biurka z możliwością regulacji wysokości blatu. Równie ważne jak miejsce, na którym postawimy komputer, jest to, na czym usiądziemy, by w komfortowych warunkach wykonać swoją pracę. Nowoczesne, ergonomiczne krzesła to nie tylko pokryte skórą fotele z możliwością regulacji wysokości siedziska, kąta nachylenia oparcia, zagłówków czy podłokietników. To także cała gama rozwiązań alternatywnych: krzeseł i stołków balansujących, równie atrakcyjnych, a przy tym zachęcających do aktywności fizycznej. Ciekawym rozwiązaniem jest stołek balansujący z wbudowaną piłką pilates, umożliwiający wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych i wytrenowanie ciała. Jednocześnie pozwala on na znalezienie i utrzymanie komfortowej pozycji przy pracy. Kiedy na nim siedzimy, nasze ciało balansuje i nieustannie musi utrzymywać równowagę, w związku z czym wzmacniamy nasze plecy i zapewniamy sobie ergonomię przy pracy. Z kolei siedzenie na krześle siodłowym redukuje napięcie mięśni ramion, zapobiega problemom z kolanami, biodrami, a także poprawia krążenie, dając nogom swobodę ruchu i ułatwiając znalezienie wygodnej dla nich pozycji. Z myślą o pracy w pozycji stojącej warto natomiast wyposażyć stanowisko pracy w platformę balansującą, która nie tylko poprawia krążenie krwi i trenuje równowagę, lecz także aktywuje mięśnie pleców i nóg.
Stworzenie w domu warunków do pracy twórczej zaczynamy od przygotowania odpowiedniego, „aktywnego” stanowiska. To pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych związanych z długotrwałym siedzeniem przy biurku. To z kolei przełoży się na naszą produktywność i efektywność.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.