Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-10-03 10:13:48
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Jeśli zależy Ci na wyrobieniu trwałych nawyków, powinnaś wprowadzać je stopniowo. Porywanie się na wszystko na raz rzadko kiedy kończy się sukcesem, a zazwyczaj prowadzi do zniecierpliwienia i zniechęcenia. Dlatego chcąc przestawić swój dom na bardziej ekologiczne tory, skup się na początek na jednym aspekcie. Zastanów się, gdzie masz największe pole do zmiany. Być może kupujesz dużo rzeczy w jednorazowych opakowaniach, jesz dużo mięsa albo uwielbiasz długie, gorące kąpiele. Wybierz jedną rzecz, nad którą będziesz pracować w nadchodzących tygodniach. Poszukaj dla niej ekologicznych alternatyw i staraj się stosować do wskazówek, które znajdziesz w ekologicznych książkach czy serwisach takich jak EKObieco.pl. Ważna uwaga: potknięcia zdarzają się każdemu. Jeśli raz na czas nie uda Ci się dotrzymać zobowiązania, postaraj się przechodzić nad tym do porządku dziennego. Poniżej podpowiadamy, które obszary prowadzenia domu warto prześwietlić pod kątem ekologii, jeśli interesuje Cię temat tego, jak skutecznie dbać o środowisko?
Aż 1/3 marnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych. Wyrzucamy olbrzymie ilości jedzenia: nawet kilkaset kilogramów rocznie. Szacuje się, że polska rodzina 2+2 mogłaby zaoszczędzić nawet 200 złotych w skali miesiąca, jeśli rozsądniej podchodziłaby do kwestii zakupów spożywczych. Rozsądek oznacza tutaj jednocześnie ekologię. Po pierwsze, nie powinniśmy kupować rzeczy na zapas, szczególnie, jeśli są to produkty z krótkim terminem ważności do spożycia. Po drugie, warto nauczyć się robić zakupy z listą. Do jej stworzenia przydatny będzie również planer posiłków, dzięki któremu zawsze będziesz wiedziała, co w danym dniu ugotować. A zakupy z listą zabezpieczą Ci wszystkie niezbędne składniki.
Zapewne słyszałaś o tym, że prysznic jest lepszym wyborem niż kąpiel: pozwala zużyć mniej wody, ale tylko wtedy, jeśli nie spędzasz pod nim 15 minut i nie jest to prysznic o wysokiej temperaturze. To jednak nie wszystko, co warto zmienić w codziennych przyzwyczajeniach. Dobrze jest przyjrzeć się nawykom związanym z wykorzystywaniem energii: czy np. macie tendencję do zostawiania światła w każdym pomieszczeniu w domu? Czy gotujecie wodę w pełnym po brzegi czajniku elektrycznym podczas gdy robicie tylko jeden kubek herbaty? A jak z Waszymi nawykami zakupowymi? Jeśli kupujecie niskiej jakości ubrania i wymieniacie je co jeden sezon, warto rozważyć kupowanie ubrania co prawda droższe, ale służące przez wiele sezonów. Poczytaj o fast fashion: dla wszystkich osób, które mają na uwadze ekologię to obecnie bardzo istotny temat: przemysł modowy generuje więcej strat dla środowiska niż przemysł lotniczy i część sektora spożywczego w skali roku.
Wiele osób unika wiedzy na temat zmian klimatycznych: bez wątpienia są to tematy przygnębiające, jednak nie powinno to być powodem, dla którego wybieramy życie w ignorancji. Świadomość ekologiczna pomaga szukać rozwiązań, które sprawiają, że nasza codzienność, nasz dom, a w większej skali: nasz świat, mają szansę stać się lepsze.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.