Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-12-10 15:09:08
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Żylaki stwierdzane są najczęściej w obrębie kończyn dolnych. Stanowią one wrzecionowate lub workowate poszerzenia żył powierzchownych. Jednocześnie są one wydłużone i poskręcane w charakterystyczny sposób. Dolegliwość ta pojawia się zdecydowanie częściej u kobiet niżeli u mężczyzn, a większe ryzyko wystąpienia jest po ukończeniu 40 roku życia.
Jeśli chodzi o dokładne przyczyny powstawania żylaków to można spotkać się z licznymi teoriami na ten temat. Mimo wszystko większość badaczy zgodnie zaznacza, że znaczący wpływ ma tu genetyka, gdyż możemy dziedziczyć żylaki nie tylko po rodzicach, ale i dziadkach lub pradziadkach. Podstawą do ich rozwoju mają być genetyczne uwarunkowania w postaci nieprawidłowości lub zbyt małej ilości zastawek żylnych. Powodem mogą być również zaburzenia ściany żył.
Poza wymienionymi już czynnikami żylaki mogą zostać wywołane również przez szereg czynników środowiskowych, do których zalicza się m.in. ciążę, długotrwałe stanie, np. w konsekwencji wykonywanego zawodu, pracę przez długi czas w wysokiej temperaturze, nadwagę i otyłość, przebyte urazy oraz operacje w obrębie nogi, dźwiganie ciężarów czy wiek.
Istnieje co najmniej kilka metod leczenia żylaków. Odpowiednie rozwiązanie powinno zostać dobrane na podstawie poziomu zaawansowania zmian. Co robić, gdy pojawiają się żylaki? Jak je leczyć? Rozwiązanie dobiera lekarz w porozumieniu z pacjentem. Wyróżniamy leczenie zachowawcze, farmakologiczne, obliteracyjne oraz operacyjne żylaków.
Jeśli żylaki są niewielkich rozmiarów to ich leczenie podejmowane jest ze względów kosmetycznych. Nie stanowią one większego zagrożenia, więc zalecane najczęściej są przede wszystkim metody profilaktyczne, które służą do zapobiegania ich dalszemu rozwojowi.
Jednak znany jest również szereg sytuacji, w których żylaki powinny zostać poddane leczeniu. Do lekarza powinniśmy się udać jeśli pojawiają się duże obrzęki nóg i bóle w obrębie kończyn dolnych, które w sposób negatywny wpływają na codzienne funkcjonowanie. Kolejnym jest wystąpienie objawów, które mogą sugerować, że doszło do zapalenia żył, czy zaczerwienienia, silnego bólu, czy bolesnych stwardnień na powierzchni żylaka. Na uwagę zasługują również stany zapalne i przebarwienia na skórze łydek i kostek. Do lekarza pilnie zgłaszamy się również jeśli żylak zaczyna krwawić, gdyż może być to trudne do opanowania i bardzo silne.
W przypadku żylaków o niewielkim nasileniu, stosuje się w pierwszej kolejności zachowawcze metody leczenia. Ich celem jest doprowadzenie do zwiększenia odpływu krwi z chorej kończyny. Najczęściej wystarczająca zmiana złych nawyków. Należy zwiększyć ilość aktywności fizycznej, odpoczywać z uniesionymi nogami, unikać siedzenia lub stania przez długi czas bez ruchu, odpowiednia dieta, odpowiednie obuwie, unikanie gorących kąpieli, sauny, solarium.
Skutecznością cieszy się również leczenie żylaków z zastosowaniem stopniowego ucisku czyli kompresoterapia. W tej metodzie ucisk musi być coraz słabszy gdy zbliżamy się w kierunku pachwiny.
Wyróżniamy także farmakologiczne leczenie żylaków, jednak ma ono działanie objawowe i nie usuwa przyczyn schorzenia. Może pomóc poradzić sobie z dokuczliwym bólem, zmniejszyć napięcie i poprawić przepuszczalność ścian naczyń, dzięki temu zmniejszają się obrzęki.
Ostatnią nieoperacyjną metodą leczenia żylaków jest leczenie obliteracyjne czyli skleroterapia. W jej przebiegu do poszerzonej chorobowo żyły wprowadza się specjalną substancję chemiczną, która wywołuje reakcję zapalną i zarośnięcie naczynia. Jeśli zabieg jest przeprowadzony prawidłowo to uzyskuje się bardzo dobre rezultaty leczenia.
Zaleca się operacyjne żylaków jest wskazane w sytuacjach, gdy pojawiają się dolegliwości związane z ich występowaniem, krwotoki z żylaków, zapalenia żylaków o nawrotowym charakterze, powikłania w postaci owrzodzeń. Jednocześnie lekarze zalecają operację pacjentom, u których dochodzi do powiększania się żylaków pomimo intensywnego stosowania leczenia zachowawczego. Jeśli zmiany są rozległe i stanowią dla chorego duży problem natury kosmetycznej, estetycznej, to również możliwe jest podjęcie leczenia operacyjnego.
Zakres operacji dobierany jest do konkretnego przypadku. Możliwe jest częściowe lub całkowite usunięcie jednej z żył powierzchownych. Można również podwiązać żyły przeszywające, czyli łączące układ żył powierzchownych z głębokimi. Przeprowadza się również usuwanie konkretnych żylaków. Nawet jeśli zabieg jest prawidłowo wykonany to u 30% pacjentów może dochodzić do nawrotów żylaków.
Mediraty to system finansowania medycznego, dający pacjentom możliwość podjęcia leczenia wtedy, gdy jest ono konieczne i będzie najskuteczniejsze, niezależnie od kosztów jakie muszą ponieść. Raty na leczenie najczęściej przyznawane są na podstawie oceny zdolności kredytowej konkretnego pacjenta, a korzystanie z tego rozwiązania umożliwiają różne placówki medyczne, jak i te oferujące sprzęt pomocniczy. Kredyt na leczenie okazuje się w wielu przypadkach niezwykle korzystny – przede wszystkim dla naszego zdrowia, a raty wcale nie muszą być wysokie i mocno obciążające.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.