Opublikowany przez: ULA 2011-11-21 14:19:18
Bezpośrednio po urodzeniu w szpitalu każdy noworodek jest bacznie oglądany. Najpierw przez położną a następnie przez lekarza neonatologa. Oglądanie to ma na celu przede wszystkim stwierdzenie czy maluszek dobrze oddycha a w drugiej kolejności czy jego organizm funkcjonuje prawidłowo.
Do oceny noworodka służy wprowadzony w 1953 roku w Stanach Zjednoczonych , a później na całym świecie, system punktacji Agar - nazwany tak od nazwiska jego autorki, amerykańskiej lekarki dr Wirginii Agar.
Skala Apgar służy do ocenienia pięciu najważniejszych cech, takich jak:
*Wygląd skóry
*Tętno
*Odruchy
*Napięcie mięśni
*Oddychanie
źródło: Wikipedia
Jak widać na powyższej tabeli w ramach każdej z pięciu cech noworodek może uzyskać 0, 1 lub 2 punkty. Warto wiedzieć, że ocena w skali Apgar jest dynamiczna – tzn. powtarza się ją po 1,5 i 10 minutach od przyjścia maluszka na świat.
Najlepszy wynik świadczy o dobrej kondycji noworodka po porodzie i wiąże się z uzyskaniem 10 punktów. Jednak za zadawalający uznaje się już wynik 7 punktów ( zwłaszcza, jeśli dotyczy to oceny dokonanej zaledwie minutę po porodzie). Szczegółowo sumę punktów jakie uzyskało dziecko w skali Apgar można określić następująco:
10 – 9 punktów – noworodek w dobrym stanie
8 – 7 punktów – zmęczenie porodem
6 – 4 punktów – zamartwica średniego stopnia
3 – 0 punktów – zamartwica ciężka
Dopiero gdy stan zdrowia noworodka jest zadawalający , przystępuje się do dokonania pomiarów : masy ciała, długości, obwodu głowy i klatki piersiowej.
Całość badania może być rozciągnięta w czasie - tzn. rozpoczyna się na sali porodowej a kończy np. dwie godziny później , już po kąpieli. Spowodowane jest to tym , iż badanie obejmuje również dynamiczną ocenę stanu noworodka w ciągu okresu wczesnej adaptacji, oddanie przez niego smółki (pierwszy stolec i mocz), a także jego zachowanie się przy pierwszych próbach karmienia piersią.
opracowanie: położna Joanna Kupczyk, ekspert portalu Familie.pl - zadaj jej pytanie
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.