Opublikowany przez: ULA 2012-01-24 13:09:32
Rozwój dziecka w łonie matki – najważniejsze etapy
Pierwsze cztery tygodnie ciąży to czas bardzo spokojny, podczas którego przyszła mama prawie nie zauważa żadnych poważniejszych zmian czy objawów. Dziecko w tym czasie jest wielkości główki od szpilki. Następnie w piątym tygodniu ciąży maluszek ma już główkę, mózg oraz rdzeń kręgowy, lecz najbardziej przełomowy jest tydzień siódmy – wówczas to formują się główne narządy takie jak wątroba, nerki oraz płuca.
W 11 tygodniu ciąży dziecko ma już paznokcie oraz włoski. Niezwykle ważny dla niego jest także tydzień 13-ty, kiedy to zaczyna odróżniać dźwięki. Około dwudziestego tygodnia maluszek wkracza w stadium rozwoju zmysłów: smaku, powonienia, słuchu, dotyku i wzroku. W dwudziestym piątym tygodniu może reagować już na światło.
Kolejne znaczące wydarzenie ma miejsce około 29. tygodnia, kiedy to mózg zaczyna kontrolować oddychanie i temperaturę ciała. W 33. tygodniu ciąży skóra maluszka zmienia kolor z czerwonego na różowy. Przeważnie już około trzydziestego siódmego tygodnia dziecko jest gotowe do przyjścia na świat.
Kobieta w ciąży – jej ciało i nastroje
Najczęściej na początku drugiego miesiąca ciąży pojawiają się nudności, wymioty i bardzo częste przemęczenie, do którego dochodzi nawet po niewielkim wysiłku. W dziesiątym tygodniu następują znaczne zmiany hormonalne przez które przyszłe mamy często stają się nerwowe oraz rozdrażnione.
Około siedemnastego tygodnia kobieta może zacząć odczuwać pierwsze ruchy maleństwa, co jest bardzo często niezwykłym przeżyciem. W tym czasie także dzięki badaniu USG możemy poznać płeć dziecka. W dwudziestym drugim tygodniu zaczyna z piersi zaczyna wydzielać się siara.
Około tygodnia 28. zazwyczaj pojawiają się rozstępy oraz problemy z kręgosłupem obciążonym powiększającym się brzuszkiem. W trzydziestym piątym tygodniu pojawiają się delikatne bóle w dole miednicy, w trzydziestym siódmym często kobieta odczuwa pierwsze delikatne skórcze a w trzydziestym dziewiątym przestaje odczuwać ruchy dziecka. Wszystko to co oznacza, że organizm przygotowuje się do porodu.
Ile kilogramów przybywa przyszłej mamie?
Zazwyczaj przyrost wagi kobiety podczas ciąży jest powiązany z jej wagą przed stanem błogosławionym. Prawdopodobnym jest, że im mniej ważyła przyszła mama przed ciążą tym więcej kilogramów przybierze podczas niej. Szacuje się w sumie masa ciała powinna wówczas wzrastać o około 20%.
Zbyt mały lub zbyt duży przyrost masy ciała może świadczyć o nawet o nieprawidłowym przebiegu ciąży, dlatego przyszła mama powinna ją kontrolować - pomocny w tym okaże się na pewno opracowany przez specjalistę kalkulator przyrostu wagi w ciąży na Familie.pl.
Dlaczego warto prowadzić kalendarz ciąży?
Prowadzenie kalendarza ciąży bardzo pomaga – zarówno przyszłej mamie jaki i prowadzącemu ją lekarzowi - ginekologowi. Pozwala on na dokładnie śledzenie poszczególnych etapów ciąży a tym samym charakterystycznych dla nich objawów czy zachowań. Pomaga on także w wychwyceniu ewentualnych niepokojących zdarzeń. Dzięki prowadzeniu kalendarza ciąży wiemy na bieżąco m.in. jak w danym momencie wygląda nasze maleństwo oraz jak długo jeszcze mniej więcej będziemy czekali na jego przyjście na świat…
Bardzo praktycznym sposobem prowadzenia kalendarza ciąży jest skorzystanie z narzędzia „Ciąża” na Familie.pl. Wystarczy być zalogowanym użytkownikiem Familie.pl, kliknąć w „Profil” a po rozwinięciu z listy wybrać „Ciąża”.
Dodając nową ciążę wypełniamy króciutki formularz, zapisujemy i gotowe! Dzięki temu przez cały czas mamy wszystkie aktualne informacje o naszej ciąży łatwo dostępne tylko dla nas lub dla kogo tylko chcemy w każdej dowolnie wybranej chwili. Dodatkowo możemy prowadzić pamiętnik, który z perspektywy czasu będzie fantastyczną pamiątką…
Ciąża to jedyny w swoim rodzaju, cudowny czas w życiu kobiety warto przeżyć go świadomie i utrwalić wspomnienia z niego i do tego serdecznie Was zachęcamy!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Mama Julki 2012.01.26 09:35
Korzystam z familijnego pamiętnika i kalendarza ciąży:) Polecam te funkcjonalności!
Justyna mama Łukasza 2012.01.25 18:39
No i ja powoli się szykuję do porodu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.