Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-07-02 10:03:52
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Dziecko z natury jest ciekawe wszystkiego, ponieważ chce poznawać świat, jednakże często ma mocno określone ulubione dziedziny: dinozaury, zwierzęta, straż pożarna, muzyka, taniec, kosmos itp. Istotne jest, aby zachęcać dziecko do odkrywania swoich pasji i pogłębiania zainteresowania ulubionymi tematykami- na pewno pozytywnie wpłynie to na jego rozwój i kto wie może te dziecięce pasje, kiedyś zaowocują i przerodzą się w pracę zawodową? Czy Twoje dziecko ma talent artystyczny? Może talent matematyczny? Techniczny? Muzyczny? Sportowy? Jak rozwinąć talent dziecka i jak rozpoznać zainteresowania dziecka? Zobacz jakie działania możesz podjąć, aby skutecznie i przyjemnie rozwinąć talent dziecka.
Po kredki, farby i plastelinę sięga każde dziecko niezależnie od talentów, ponieważ prace plastyczne we wczesnym etapie szkolnictwa są wykonywane regularnie. Jednakże jednym dzieciom wisiorki z kasztanów wychodzą lepiej innym gorzej. Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko chętnie spędza czas przy kolorowankach, naklejkach, brokacie i masie solnej i ma wiele kreatywnych pomysłów na wyrażanie siebie jest duże prawdopodobieństwo, że ma zdolności artystyczne i zdolności plastyczne. Może lepiej rozróżnia kolory i barwy, widzi pewne szczegóły, które potrafi odwzorować na kartce czy w plastelinie (na ile jest w stanie zrobić to dziecko), nie boi się ubrudzić i chętnie eksperymentuje różnymi technikami. W takiej sytuacji oczywistymi “zabawkami” są artykuły plastyczne: pastele, kreda, kredki, farbki, plastelina i modelina, flamastry no i oczywiście płótna, podobrazia i tony kartek papieru i kartonów. Można jednak pójść o krok dalej i zainwestować w mniej konwencjonalne rozwiązania. Artystycznych dziedzin do odkrycia jest tak wiele! Dla kreatywnych i twórczych dzieci polecamy takie zabawki i artystyczne akcesoria jak na przykład:
Artystycznych możliwości i opcji jest bardzo wiele, nie mają one granic jak sama wyobraźnia i kreatywność. Dlatego warto podsuwać dziecku sposoby na rozwijanie tego talentu. Zachęcamy do nie tylko kupowania nowych, gotowych zestawów, ale też do wykorzystywania tego co już macie w domu. Internet jest pełen DIY’ów i pomysłów na to co można zrobić z makaronu, rolek papieru i opakowaniach po praktycznie wszystkim.
Ścisły umysł dziecka bardzo łatwo można wykryć. Lubi liczby, szybko nimi operuje a samo jest konkretne i zwięzłe w wypowiedziach i działaniach. Lubi przeprowadzać doświadczenia, segregować i klasyfikować rzeczy. Nurtują go dwa pytania “jak?” i “dlaczego?”. Chce też koniecznie znaleźć i zrozumieć odpowiedzi na te pytania. Takie dzieci często mają sprecyzowane zainteresowania jak np.: kosmos i astronomia, przyroda czy słynne dinozaury. Interesują go reakcje chemiczne czy fizyczne zjawiska. Dostrzega zależności przyczynowo skutkowe. Takiemu dziecku można na pewno podsuwać: pomysły na doświadczenia, książki popularno-naukowe dla dzieci, programy naukowe w telewizji czy w Internecie, zabawki logiczne w których trzeba rozwiązać zagadki czy problemy. Dziecko zainteresowane nauką i matematyką na pewno warto zabierać do takich miejsc jak planetarium czy muzea z “naukowymi” eksponatami, na których można wykonywać eksperymenty. Dziecku, które jest zainteresowane nauką na pewno można podsuwać klasyczne zabawkowe rozwiązania tylko może z ich ulubionym motywem np.: puzzle z wzorem układu słonecznego czy rakiety.
Jedno z bardziej oczywistych zainteresowań. Dziecko po prostu lubi muzykę. Ma dobre wyczucie rytmu, rozpoznaje dźwięki i melodie chętnie też śpiewa. Na muzyczną pasję dziecka chyba nie ma innego sposobu niż instrumenty muzyczne. Na początek odpowiednie będą drewniane instrumenty dla dzieci zaczynając od tych najprostszych jak: bębenek, marakasy, kastaniety, tamburyn, flet czy ksylofon- no i nie zapominajmy, że obecnie można uczyć się gry na pianinie na telefonie czy tablecie (https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Zabawki_Zabawki-edukacyjne_Instrumenty-muzyczne-1228.html). Z czasem luźne pogrywanie i bardziej zabawa instrumentem może przerodzić się w zainteresowanie “poważniejszymi” instrumentami. Na pewno dobrym rozwiązaniem będą lekcje nauki gry na instrumencie czy posłanie dziecka do szkoły muzycznej. Są to jednak kosztowne rozwiązania i na pewno nie dla każdego dziecka i rodzica. Nie każde dziecko musi być przecież mistrzem skrzypiec tylko dlatego, że lubi muzykę. Wielu rzeczy możemy nauczyć dziecko sami z pomocą Internetu czy może jakiegoś znajomego czy członka rodziny, który potrafi grać na instrumencie czy jest muzykiem.
Jeśli Twoje dziecko lubi używać narzędzia, chętnie przybija zabawkowe gwoździe zabawkowym młotkiem, lubi budowle z klocków czy zabawki konstrukcyjne najprawdopodobniej ma zadatki na talent techniczny. Takie dziecko jest bardzo twórcze w wymyślaniu konstrukcji czy własnych projektów, ale też lubi odtwarzać etapy według instrukcji, aby stworzyć np.: samolot. Bardzo lubi matematykę a szczególnie geometrię. Takiemu dziecku warto podsuwać zabawki jak np.:
Jednym z sposobów wyrażania zainteresowania konkretną kategorią jest naśladowanie ról (https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Zabawki_Odgrywanie-rol-1284.html). Dziecko chce być lekarzem, pielęgniarką, strażakiem, policjantem, naukowcem czy astronautą. Nawet jeśli to tylko dziecięce marzenia, warto zachęcać dziecko do pogłębiania zainteresowania danym zawodem poprzez dedykowane zestawy na przykład do zabawy w lekarza czy może nawet poprzez spotkania z danymi przedstawicielami zawodów. Upodobane zawody oczywiście mogą tez wiązać się z bezpośrednio z wrodzonymi talentami, o których mówiliśmy wcześniej. Dziecko posiadające talent techniczny może chcieć zostać inżynierem bądź architektem, dziecko posiadające talent artystyczny i talent teatralny może chcieć zostać aktorem, reżyserem czy scenografem.
Talentów jest wiele jak wiele jest dzieci, ale też mogą one się pojawiać w różnych kombinacjach. Pamiętajmy, że talent twórczy może przejawiać się w każdej dziedzinie, ponieważ tworzyć można muzykę, obrazy, maszyny. Upodobanie do matematyki przydaje się nie tylko do rozwiązywania równań. Talent artystyczny może przejawiać się w śpiewaniu, w zainteresowaniu teatrem, wtedy idealna jest zabawa w teatr (świetnie sprawdzą się drewniane marionetki). Zainteresowania mogą się przecież przeplatać, to że dziecko interesuje się nauką nie znaczy, że nie będzie chciało rysować (przecież modelowanie układu słonecznego jest czynnością techniczno-plastyczną). Pamiętajmy o istnieniu takich talentów jak zdolności społeczne, kiedy dziecko umie przewodzić grupą czy może bardzo łatwo nawiązuje nowe przyjaźnie, umie rozwiązywać konflikty. Takie dzieci chętnie bawią się w naśladowanie ról czy w słynną zabawę w dom. Najważniejsze jest, aby zachęcać dziecko do interesowania się tak naprawdę czymkolwiek, żeby mogło się swobodnie wyrażać i spełniać swoje własne plany i cele.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.