Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-03-23 12:56:25
Człowiek poci się w różnych sytuacjach – najczęściej jest to wysoka temperatura otoczenia, wysiłek fizyczny, a także stres. Jeśli pocimy się niezależnie od tych czynników, można podejrzewać nadmierną aktywność gruczołów potowych, czyli nadpotliwość. Osoby zdrowe wydzielają dziennie ok. 1 litra potu, ale trzeba zaznaczyć, że jest to ilość umowna. W związku z tym nadpotliwość rozpoznać można tylko na podstawie odczuć chorego. Dlaczego ta dolegliwość jest tak uciążliwa? Gruczoły potowe znajdują się na całym ciele, jednak ich największe skupiska zlokalizowane są na dłoniach, stopach, pod pachami i w okolicach pachwin i to właśnie w tych miejscach nadpotliwość objawia się najbardziej. Mokre dłonie i stopy oraz nieestetyczne plamy potu pod pachami bardzo często powodują obniżenie pewności siebie i dyskomfort, a także utrudniają nawiązywanie kontaktów.
W przypadku osób z nadpotliwością bezwzględnie należy przestrzegać zasad higieny. Świeży pot jest bezwonny, przykry zapach związany jest z jego rozkładem przez bakterie. Aby tego uniknąć, należy ograniczać rozwój tych ostatnich, dlatego prysznic nawet dwa razy dziennie u osób z nadpotliwością to często konieczność. Oprócz tego pomocne może być moczenie stóp i dłoni w wywarach ziół działających przeciwpotnie. Należą do nich kora dębu, liście orzecha włoskiego, szałwia, mięta, czy rumianek. Ponadto należy stosować antyperspiranty, najlepiej te dostępne w aptekach. Niestety, podczas dłuższego użytkowania mogą one powodować podrażnienia skóry. Aby ograniczyć pocenie zaleca się noszenie przewiewnych ubrań z tkanin naturalnych, a także unikanie kawy, mocnej herbaty i ostrych przypraw. W przypadku osób otyłych pomocne będzie unormowanie wagi ciała.
Nadmierne pocenie można ograniczyć stosując m. in. odpowiednie kosmetyki. Zdarza się jednak, że nawet preparaty dostępne w aptekach są mało skuteczne, albo działają bardzo krótko. W takiej sytuacji warto przemyśleć terapię z pomocą botoksu, czyli toksyny botulinowej typu A. Nawet jednorazowy zabieg pozwala na kilka miesięcy ograniczyć skutecznie potliwość. Na czym on polega? Lekarz wstrzykuje botoks w skórę na dłoniach, stopach i pod pachami, dzięki czemu zablokowany zostaje impuls nerwowy docierający do gruczołów potowych. Całość trwa ok. 30 minut i przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, aby zapewnić pacjentowi pełen komfort i zmniejszyć bolesność. Efekty pojawiają się już po kilku dniach i utrzymują kilka miesięcy. Takie zabiegi przeprowadzane są w gabinetach medycyny estetycznej, przykładowa oferta tutaj.
Sonia 2017.03.23 18:55
Nikt nie lubi się pocić przy byle okazji, czy stresie... No, chyba, że podczas ćwiczeń...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.