Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-09-24 12:31:34
Autor zdjęcia/źródło: @ Jak radzić sobie z częstymi gazami i wzdęciami
Niektórzy z ich powodu unikają spotkań towarzyskich lub są zmuszeni do stosowania długiej sjesty po obiedzie. Dodatkowo pełny, odznaczający się pod ubraniami brzuch komplikuje kwestię doboru stroju. Jak sobie radzić z gazami i uczuciem pełności w żołądku?
Wspomniana sjesta po obiedzie to sposób Hiszpanów, by w spokoju strawić posiłek przed ruszeniem do dalszych obowiązków. To pomysł wart przemyślenia, choć nie każdy może sobie pozwolić na 1-2 godziny przerwy w ciągu dnia.
Doraźnie warto stosować preparaty na wzdęcia, które rozpraszają gazy jelitowe i zmniejszają dyskomfort po posiłku. Najczęściej kupowany w Polsce jest Espumisan, w różnych wersjach, w tym Espumisan Max dla osób o szczególnie przykrych objawach.
Można też stosować ziołowe herbatki. Na kolki podaje się je już w przypadku najmniejszych dzieci. Najczęściej stosowany jest koper włoski, mięta czy melisa. Istnieją też gotowe mieszanki ziołowe. Należy je stosować tylko w określonych dawkach w ciągu dnia.
Dieta to najczęstsza przyczyna problemów trawiennych. Główni winowajcy to:
Warto zwrócić uwagę na to, że dieta może być obiektywnie zdrowa, a mimo to sprzyjać gazom i wzdęciom. Często w tę pułapkę wpadają wegetarianie i weganie. Odżywiają się niby zdrowo, a ciągle męczą ich problemy trawienne. Jeśli dieta to warzywa strączkowe, tłuszcz i napoje gazowane, to trudno się dziwić problemom po posiłku.
Ci, którzy wyeliminowali ewidentnie zbyt tłuste i ciężkie pokarmy z diety, a nadal zmagają się ze wzdęciami, mogą wykonać u lekarza test na tolerancję glutenu i laktozy. Czasem objawy żołądkowe ustępują po wykluczeniu ich z diety. Lepiej jednak nie wprowadzać takich zmian do diety w ciemno na własną rękę, bo być może wcale nie są konieczne.
W dość rzadkich przypadkach problemy z trawieniem mają poważniejsze podłoże, np. takie jak zespół jelita drażliwego. Czasem winne jest też nieprawidłowe namnażanie się bakterii w przewodzie pokarmowym lub niedobór enzymów trzustkowych.
Na koniec warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Coraz więcej osób żyje na co dzień w stresie i napięciu, tak permanentnym, że nawet nie zdają sobie z nich sprawy. Co ciekawe, nie tylko co, ale i jak jemy, ma znaczenie. Jedząc w pośpiechu, łykamy hausty powietrza, które następnie wchodzą w reakcję z sokami żołądkowymi, wytwarzając m.in. dwutlenek węgla.
Warto sprawdzić, czy problemy żołądkowe nie są odpowiedzią organizmu na zbyt szybkie tempo codziennego życia lub przejadanie się.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.