Jak przygotować siebie i dziecko na słońce?
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Jak sie przygotować do opalania?@flikr.com/Francois Roland
Letnia wydekoltowana bluzka i krótkie spodenki to strój w sam raz na upalne dni. Jednak blada i wysuszona po zimowych miesiącach skóra nie wygląda najlepiej. Jeśli latem chcesz mieć zdrową, lekko muśniętą słońcem karnację, zacznij przygotowania od zaraz.
Odpowiednie przygotowanie do opalania nie tylko je przyspieszy, pozwoli także uniknąć poparzeń i podrażnień na skórze. Kondycja skóry po zimie zazwyczaj nie jest zadowalająca. Jasny odcień, ubytki w ochronnym płaszczu hydrolipidowym i dieta pozbawiona antyoksydantów sprawia, że skóra jest całkowicie bezbronna wobec coraz silniejszego słońca. Do letniego żaru warto więc przygotowywać ją już od wiosny, tak aby miała czas na wzmocnienie swojego systemu obronnego.
Jak się przygotować do opalania?
- Na około 2 miesiące przed urlopem, pomyśl o odpowiedniej diecie. Powinna być ona bogata w przeciwutleniacze, które chronią skórę przed wpływem wolnych rodników. Jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy jest beta-karoten. Niewykorzystany przez organizm odkłada się stopniowo, najpierw w tkance tłuszczowej, potem w naskórku. Największą jego skarbnicą są pomarańczowe i czerwone owoce i warzywa: marchew, pomidory, dynia, czerwona papryka, morele, brzoskwinie, pomarańcze. Twoja dieta powinna być bogata w mikroelementy i witaminy, zwłaszcza E i C. Ochronną warstwę melaniny na skórze wzmocnisz, pijąc codzienne sok marchewkowy i jedząc dużo pomidorów. Warzywa bogate są w beta-karoten, który poprawia odporność na promieniowanie UV. Sosy pomidorowe zawierają dużo likopenu, silnego antyutleniacza. Aby uchronić się przez ryzykiem rozwoju raka skóry pod wpływem promieni UV, jedz sushi. W profilaktyce czerniaka dobre są brązowe algi. Pomaga też szpinak, ryby, kakao i gorzka czekolada. Możesz także wzbogacić dietę w preparaty witaminowe zawierające prowitaminę A.
- Sprawdź, czy wśród składników kremu, którego używasz, nie ma retinoidów ani kwasów hydroksylowych. Jeśli do tej pory używałaś kremu z jednym z tych składników, przed latem powinnaś z niego zrezygnować. Skóra poddana działaniu kwasów staje się cieńsza i delikatniejsza, a więc bardziej podatna na niekorzystny wpływ promieni słonecznych. Istnieje groźba, że pojawią się przebarwienia.
- Unikaj zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych. Tuż przed sezonem słonecznym nie wycinaj znamion, chyba, że lekarz stwierdzi, że jest to konieczne. Nie chodź na zabiegi laserowe, mikrodermabrazję, peelingi chemiczne, bowiem podrażniają one skórę, która staje się wrażliwsza.
- Jeśli przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne, opalaj się z umiarem, zabezpieczając skórę kremem z wysokim filtrem. Połączenie doustnej antykoncepcji z nadmiarem słońca zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień na skórze. Reakcje fotouczulające może też wywołać picie naparu z dziurawca, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antybiotyków, niektórych środków przeciwbakteryjnych jak Metronidazol czy Biseptol i przeciwdepresyjnych
- Nie żałuj skórze kremów ochronnych. Częsta i solidna aplikacja kremów z filtrem nie tylko chroni skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego, ale pozwala również uzyskać piękną, równomierną i trwałą opaleniznę.
- Korzystaj z kąpieli słonecznych z umiarem. Przede wszystkim unikaj wylegiwania się na słońcu, gdy operuje ono najsilniej, czyli między godziną 11 i 15. Koniecznie stosuj także kosmetyki z filtrami, które zapewnią ochronę skóry. Aby rzeczywiście skutecznie cię chroniły, musisz wybierać odpowiednią moc filtrów. Im masz jaśniejszą skóra i oczy, tym silniejszy filtr powinnaś stosować.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
Sonia
2017.06.02 13:20
Uwazam juz teraz z opalaniem, bo ostatnio sie spieklam i cierpialam...
-
Patrycja Sobolewska
2016.07.24 17:46
kremy przede wszystkim :)