Opublikowany przez: Monika G. 2015-02-17 10:49:34
Wiele kobiet zastanawia co zrobić, by ich dziecko urodziło się zdrowe. Niestety, nie ma żadnej metody, która dawałaby sto procent pewności, że nie będzie żadnych komplikacji, chorób genetycznych, czy innych wad, których nosicielem będzie nasze dziecko. Możemy jednak dołożyć wszelkich starań, by dać maleństwu jak najlepsze warunki rozwoju i przejść z przyjemnością przez te dziewięć wspaniałych miesięcy. Jak przygotować się do ciąży?
Przyjmuj kwas foliowy.
Inaczej zwany witaminą B9, witaminą M, folacyną lub folianem to związek, którego niedobór ma prawie każdy z nas. Jest potrzebny każdej komórce naszego organizmu, bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA, ma działanie krwiotwórcze, a wielu naukowców twierdzi, że chroni organizm przed rozwojem nowotworów. Zatem codziennie powinniśmy spożywać produkty bogate w kwas foliowy, który ma dobroczynny wpływ na stan naszego zdrowia. Sama żywność zawierająca w swoim składzie ten wspaniały składnik nie wystarczy, gdyż ulega on szybkiemu rozpadowi (np. pod wpływem światła, czy wysokiej temperatury). Ponadto nasz organizm jest w stanie przyjąć tę witaminę z jedzenia jedynie w 50 procentach. W postaci syntetycznej przyswajalność jest niemal dwukrotnie większa, dlatego dodatkowo powinniśmy zaopatrzyć się w suplementy diety zawierające kwas foliowy. Kobiety planujące ciążę powinny przyjmować dziennie 0,4 mg tej substancji, przynajmniej przez kilka miesięcy przed planowanym zapłodnieniem. To bardzo ważne w zapobieganiu wadom cewy nerwowej (WCN). Już w pierwszych tygodniach ciąży powstaje zalążek układu nerwowego, czyli właśnie wspomniana cewa nerwowa, która przekształca się później w rdzeń kręgowy i mózg. Jeśli do rdzenia kręgowego i mózgu dochodzi płyn owodniowy rozwój tych narządów zostaje zatrzymany. Rodzi to za sobą poważne konsekwencje: powstają przepukliny mózgowo-rdzeniowe, bezmózgowie, a także może dojść do rozszczepu kręgosłupa. Jednak nie każda ciąża jest planowana. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie panikować. Jak najszybciej zacząć przyjmować kwas i udać się do lekarza. Dziecko najpewniej urodzi się bez żadnej z wyżej wymienionych wad. Oczywiście zawsze lepiej dmuchać na zimne i przyjmować kwas foliowy nawet, jeśli nie planujemy ciąży.
Zrób niezbędne badania.
Aby dobrze przygotować się do ciąży należy poddać się badaniom, które wykluczą ewentualne zagrożenia dla planowanego maleństwa. Badania powinna zrobić nie tylko kobieta, lecz także jej partner. Obok podstawowej morfologii i badania moczu warto wykonać badania genetyczne, które pozwalają oszacować ewentualne ryzyko wad dziedzicznych u dziecka. Warto sprawdzić poziom glukozy we krwi, gdyż cukrzyca w ciąży może spowodować zbyt dużą masę urodzeniową dziecka, a w najgorszym wypadku śmierć w łonie matki. U kobiety cukrzyca ciążowa może rozwinąć się w cukrzycę typu 2, z którą będzie zmagać się do końca życia. Bardzo ważnym badaniem jest również test na obecność przeciwciał wobec toksoplazmozy, gdyż zarażenie się tą chorobą może skutkować poronieniem, upośledzeniem umysłowym, a także wadami wzroku i słuchu u dziecka. Istotne jest też badanie na obecność przeciwciał wobec różyczki, która może przyczynić się do powstawania wad u płodu. Jeśli nie chorowałaś na różyczkę i nie byłaś na nią szczepiona, koniecznie zrób badanie i zaszczep się. Kolejną chorobą zagrażającą nienarodzonemu dziecku jest ospa wietrzna, dlatego również zaleca się przeprowadzenie badania w tym kierunku. Warto przeprowadzić badanie pod kątem cytomegalii. Jest to choroba, która najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego kobieta może nie wiedzieć, że jest chora. Infekcja ta może powodować wrodzoną cytomegalię u dzieci. Planując ciążę należy sprawdzić, czy kobieta jest nosicielką wirusa żółtaczki wszczepiennej (WZW typu B). Warto sprawdzić poziom hormonów płciowych i hormonów tarczycy, co pozwala wykryć ewentualne zaburzenia hormonalne, które mogą być przyczyną powikłań w czasie ciąży, a nawet poronienia. Konieczne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego. Lekarz sprawdzi narządy rodne kobiety, a także pobierze materiał do badania cytologicznego i sprawdzającego czystość pochwy. Ważna jest wizyta u stomatologa. Kontrola uzębienia jest o tyle istotna, że w trakcie ciąży leczenie ubytków jest niemożliwe. Ponadto niewyleczone zęby mogą być przyczyną ogólnoustrojowego zakażenia, a także niskiej wagi urodzeniowej u dziecka, bądź przedwczesnego porodu.
Żyj zdrowo i aktywnie.
Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ważne jest, by dostarczać mu odpowiednia ilość witamin i mikroelementów. Zwłaszcza, jeśli chcemy zajść w ciążę, która jest dla organizmu podwójnym wysiłkiem. Każda kobieta powinna jeść jak najwięcej warzyw, owoców, ryb a także przetworów mlecznych, gdyż w okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wapń. Powinno się też spożywać więcej produktów zawierających żelazo, by nie doprowadzić do ubytku tego pierwiastka. Dieta przyszłej mamy powinna być zbilansowana i niejednolita. Pijmy dużo wody, najlepiej z dodatkiem cytryny, co pomoże oczyścić organizm z toksyn, a także pozytywnie wpłynie na naszą sylwetkę i cerę. Warto zadbać o odpowiednią suplementację- przyjmować kwas foliowy. Przed ciążą należy zadbać o swoją wagę. Jeśli występuje nadwaga należy postarać się o zrzucenie zbędnych kilogramów. Ważne jest też czynne uprawianie sportu. Niektóre ćwiczenia można kontynuować również w trakcie ciąży. Jest wiele zajęć dedykowanych przyszłym mamom. Warto z tego skorzystać, gdyż pozytywnie wpłynie to na samopoczucie zarówno mamy, jak i dziecka. Łatwiej też będzie wrócić do formy sprzed ciąży. Można zachęcić partnera do wspólnych treningów i zdrowej diety, gdyż stan jego zdrowia ma ogromy wpływ na zdrowie maluszka. W końcu połowę genów dziecko otrzyma właśnie od ojca. Razem łatwiej przygotować się do ciąży!
Pożegnaj się z używkami.
Jak wiadomo- wszystko jest dla ludzi. Jednak w czasie ciąży wszelkie używki są zakazane. Warto z nich zrezygnować jeszcze przed zajściem w ciążę. Alkohol, papierosy, narkotyki, a nawet nadmiar kawy mają zły wpływ na nasz organizm, a co dopiero na rozwijające się małe ciałko poczętego dziecka. Trzeba pamiętać, że wszystko, czego ciężarna kobieta dostarcza swojemu organizmowi, przenika również do łożyska. Stosowanie używek jest jedna z najczęstszych przyczyn występowania wad u dzieci. Czy wiesz, jaki wpływ na Twoje zdrowie ma palenie papierosów? Pewnie wiele na ten temat słyszałaś i raczej nie były to informacje na plus dla „fajeczek”. Wyobraź sobie swoje nienarodzone dziecko, które nie może nigdzie uciec przed trującymi substancjami, jego serduszko szybciej bije i wykonuje gwałtowne ruchy. Pewnie jesteś przerażona? Ale spokojnie, jeśli odpowiednio wcześnie rzucisz palenie, możesz być spokojna o swoje dzieciątko. Wiele kobiet odkłada rzucenie palenia na ostatnią chwile, a nawet planują, że rzucą, kiedy już zajdą w ciążę. Nic bardziej mylnego! Nałóg tytoniowy jest nałogiem narkotycznym i trudnym przeciwnikiem w walce o zdrowie. Często rzucenie palenia powoduje stres, a nerwy nie są wskazane w stanie błogosławionym. Jeśli ciągle palisz- rzuć już dzisiaj. Zadbajmy wcześniej o pozbycie się nałogów i niezdrowych przyzwyczajeń, przynajmniej na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Palenie tytoniu, czy picie alkoholu ma wpływ na płodność kobiety, a tym bardziej mężczyzny, gdyż obniża ruchliwość i jakość plemników. Wielu ludzi sądzi, że zdrowy styl życia nie ma większego znaczenia, ale dobrze zrobić wszystko, by jak najlepiej przygotować organizm na przyjęcie małego mieszkańca. Wszystko zaczyna się w łonie matki i zadbajmy o to, by ten start był jak najlepszy dla naszego dziecka.
Naturalnie zwiększ płodność.
Jak głosi powiedzenie- sport to zdrowie. Ruch nie tylko dotlenia i wzmacnia nasz organizm, ale wspomaga płodność. Kobiety regularnie uprawiające sport rzadziej miewają cykle bezowulacyjne. Badania dowiodły, że im więcej się ruszamy, tym szanse na dziecko wzrastają. Dla starających się o potomstwo ważna jest prawidłowa masa ciała. Kobiety z nadwagą produkują zbyt dużo androgenów, estrogenów i insuliny, które hamują produkcję jajeczek, a także wpływają na ich jakość. Natomiast organizm kobiet zbyt szczupłych produkuje zbyt dużo leptyny, co świadczy o tym, że nie mają one odpowiedniej ilości tłuszczu potrzebnego do reprodukcji i jajeczkowanie zostaje wstrzymane. Owulacje wspomaga również picie pełnotłustego mleka, z kolei mleko odtłuszczone ma działanie wręcz odwrotne. W diecie należy ograniczyć tłuszcze trans. Powstają one w wyniku pieczenia, grillowania lub smażenia. Posiłki przygotowane na parze mogą być równie smaczne, co smażone. Żeby zwiększyć płodność warto sięgnąć po białko pochodzenia roślinnego. Znajdziemy je w roślinach strączkowych, produktach sojowych, a także w orzechach. Spożywanie zbyt dużej ilości mięsa i zawartego w nim białka może zmniejszyć zdolności prokreacyjne.
Planowałaś swoją ciążę? Jak się do niej przygotowywałaś?
POROZMAWIAJMY NA FORUM >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
dagmaruffka 2015.09.05 10:28
My planujemy starania o dziecko, ale.. nie przyjmuje kwasu ani nic.. Co ma być to będzie, nie ma co sie spinać :)
81.219.*.* 2015.03.06 21:03
Podstawa to by przy nas był cały czas podczas każdego badania ginekologicznego nawet pochwy obecny Mąż!Wspierac powinien poród bo to jest dla nas najbliższa Osoba,która najlepiej zadba o nasze sprawy.Zwłaszcza W dzisiejszych czasach jak to był poród martwego dziecka pod prysznicem nawet żadan konował się nie pofatygował.Bardzo dobrze ,ze był mąż cały czas wie co sie Naprawde działo.Do tego mamy Prawo Pacjenta ust 2008 r art 21 o obecności osoby bliskiej podczas badań i zabiegów w szpitalu.Zawsze decyduje Pacjent o obecności osoby bliskiej nie lekarz,nie wolno wyprosić bo jest wtedy ubezwłasnowolnienie Pacjenta!!Ale jest wiele zacofanych polek,któe wszydza sie męża a całkiem ocego faceta ginekologa nie ciemnogród!!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.