Opublikowany przez: Wioleta Nowicka 2013-06-21 12:27:51
Przygotowania do adopcji
O adopcję mogą starać się małżeństwa lub osoby samotne. Procedura jest skomplikowana, ale ma to uchronić dziecko przed trafieniem do niewłaściwych osób. Najważniejsze jest bowiem jego dobro. Decyzję o przysposobieniu podejmuje Sąd Rodzinny na podstawie opinii ośrodka adopcyjnego.
Najczęściej o adopcję starają się bezdzietne małżeństwa i takie, które nie mogą posiadać własnych dzieci. Kandydaci na rodziców adopcyjnych powinni mieć dobrą sytuację materialną, żeby zapewnić dziecku utrzymanie i wychowanie. Muszą być w odpowiednim wieku (młodym albo średnim), pozbawieni nałogów, niekaralni oraz w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym.
Warunkiem adopcji jest również trwałość ich małżeństwa oraz wspólne podjęcie decyzji. Oboje muszą być zgodni i jednomyślni, a ich intencje jak najlepsze.
Przed adopcją przyszli rodzice są sprawdzani, czy spełniają kryteria formalne oraz etyczne. Procedura przygotowania do adopcji może trwać 9 miesięcy albo i dłużej. Dzieli się na 6 etapów: wstępne rozmowy z małżonkami i ich rejestracja, zbieranie dokumentów i założenie teczki kandydata, rozmowy z psychologiem i pedagogiem, wywiad środowiskowy, spotkania i warsztaty dla kandydatów oraz ocena przez komisję kwalifikacyjną.
Gdy matki nie obchodzi, co się dzieje z dzieckiem... |
Po zaakceptowaniu przez komisję rodzice poznają dziecko dzięki opinii lekarza, psychologa i wychowawców. Jeśli zaakceptują dziecko, proponowane jest oficjalne spotkanie w domu dziecka. Pierwsze odbywa się w pokoju dla osób odwiedzających albo w grupie. Dziecko jest przyprowadzane przez ulubioną opiekunkę. Zanim zostanie zabrane do nowego miejsca, rodzice odwiedzają go w domu dziecka. Dzięki temu może się nawiązać między nimi wyjątkowa więź.
Następnym krokiem jest złożenie wniosku z dokumentacją z ośrodka w Sądzie Rodzinnym – Wydział Rodzinny i Nieletnich. Przed terminem rozprawy do rodziców przychodzi kurator sądowy i pracownik ośrodka, żeby sprawdzić jak sobie radzą z dzieckiem. A po otrzymaniu zgody na adopcję po 21 dniach decyzja sądu się uprawomocnia. Potem pozostaje już tylko wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego w celu zmiany danych.
Wioleta Nowicka
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Mariola1811 2013.07.09 13:05
Jeżeli bym nie mogła mieć własnych dzieci - z pewnością bym zaadoptowała. Droga do adopcji jest długa, ale warto, aby dziecko znalazło kochających rodziców i własny dom.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.