Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2017-05-23 15:12:35
Autor zdjęcia/źródło: Jak przygotować malucha do chodzenia, Greybaby Pixabay
Przyjrzyj się uważnie, co robi dziecko, gdy próbuje wstawać? Sposób, w jaki to robi jest kluczowy dla określenia, czy Twoje dziecko wstaje czy się pionizuje.
Pionizowanie polega na tym, że dziecko dźwiga się z pozycji siedzącej za pomocą rączek. Najpierw chwyta się rączkami najbliższego obiektu (krzesła, kanapy, łóżeczka, nóg mamy) a następnie dźwiga się do pozycji pionowej i staje na paluszkach. W tej pozycji szkrab wykorzystuje siłę swoich rąk. Konsekwencją pionizowania może być koślawienie nóg, ponieważ z pozycji na palcach maluszek koślawo siada (w kształcie litery W)
Stawanie wychodzi od raczkowania lub siedzenia. Dziecko próbuje stanąć w ten sposób, że rączki i nóżki ma na podłożu, pupa do góry (pozycja na misia) a następnie prostuje się. W tej pozycji maluszek nie wykorzystuje rąk jako głównej siły i do stawania nie jest mu potrzebne żaden mebel, korzysta jedynie z podparcia o podłoże.
Jak można się zorientować pionizowanie nie jest prawidłowe i należy zrobić wszystko, aby Twoje dziecko nauczyło się stawać. Ponieważ podstawą pionizowania są silne ręce, trzeba już u młodszego niemowlaka zwracać uwagę na odciążanie rąk. Co warto wiedzieć i jak przygotować dziecko do stawania a w konsekwencji do chodzenia?
Sadzanie dziecka
Sadzając malucha trzymaj go za biodra z podgiętą jedną nóżką (jak do stawania na jednej nodze). Nie chwytaj dziecka za ramiona, bo wtedy jego głowa chowa się w ramionach, co powoduje, że szkrab napina i podnosi ramiona czyli przyjmuje pozycję pionowania.
Prawidłowa pozycja przy siedzeniu
Dziecko siedzące w foteliku musi mieć podparcie pod stopy, dzięki czemu nóżki nie wiszą a maluszek siedzi wyprostowany. Kolana siedzącego dziecka powinny zginać się pod kątem prostym. Zwróć uwagę, że dorosły siedząc zazwyczaj ma podparcie pod nogami, a jeśli podparcia nie ma to pozycja ciała ulega deformacji.
Dlatego wybierając wózek (spacerówkę) zwróć uwagę, aby siedzisko było ustawione równolegle do podłoża. Większość siedzisk jest niestety lekko przechylona do tyłu lub do przodu. Żaden człowiek, a tym bardziej maluch, nie jest w stanie w takiej pozycji prosto siedzieć. Jeśli siedzisko spacerówki przechylone jest do tyłu, dziecko, aby utrzymało się w pozycji pionowej, musi trzymać się drążka, tym samym znowu wzmacniając ręce.
Jeśli trzymasz dziecko na kolanach, to sadzaj je bokiem do siebie, żeby mogło oprzeć nóżki o podłoże czyli to na czym Ty siedzisz (krzesło, kanapa, podłoga).
Ćwiczenie przy siedzeniu z dzieckiem
Podczas siedzenia z maluszkiem możecie wykonywać proste ćwiczenie:
1. Posadź malucha tak, żeby siedział na Twoich kolanach (dosłownie kolanach, nie na udach) i nie opierał się o Ciebie,
2. Kolana dziecka muszą być ustawione równolegle do Twoich kolan, a Twoje nogi równolegle do podłoża
3. Na zmianę unoś, raz jedną nogę, raz drugą, oczywiście cały czas trzymając maluszka na kolanach. Takie ćwiczenie pomaga zredukować u szkraba stawanie na palcach i koślawienie nóżek
Ćwiczenie, gdy maluszek stoi
Gdy widzisz, że Twoje dziecko stoi na szeroko rozstawionych nóżkach opierając się rączkami o jakiś mebel, chwyć je za biodra i ciągnąc delikatnie za pupę spróbuj posadzić na boku. Takie sadzanie „zmusi” nastepnie szkrabaa do próby wstania z pozycji „misia” i spowoduje, że każde kolejne wstawanie będzie stabilniejsze. Dzieci lubią stawać na szeroko rozstawionych nogach, ponieważ ta pozycja jest stabilna i bezpieczna, ale rozleniwia je. Dlatego lepiej, żeby maluch gramolił się z pozycji misia niż stawał sobie na leniuszka.
Stawanie i chodzenie bez pomocy
No właśnie. Nie należy pomagać dziecku wstawać ani chodzić. Samo musi do tego dojść. Lepiej jest zachęcać dziecko do wstawania z siedzącej pozycji bocznej (według powyżej przedstawionego ćwiczenia) niż wyręczać je poprzez trzymanie za rączki lub kupowanie chodzików i popychaczy.
Jakie buty wybrać?
Zacznijmy od tego, że maluch uczący się chodzić powinien zakładać buty tylko wychodząc z domu. Po domu powinien przemieszczać się na bosaka, a zimą w cienkich skarpetkach.
Wybór butów dla dziecka jest zawsze trudny, bo doradców jest wielu i niemal każdy mówi co innego. Buty dla malucha stawiającego pierwsze kroki powinny być miękkie i lekkie, skręcające się w trzech płaszczyznach. Buty usztywniane rozleniwiają stopy dziecka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.65.*.* 2018.03.02 11:12
Jak przedmówczyni mówiła, bardzo ważne są odpowiednie buciki. Mam już doświadczenie z dwójką maluchów i mogę polecić obuwie profilaktyczne memo, które zapobiegnie powstawaniu wad postawy u naszego malucha. Świetna sprawa
Sonia 2017.05.24 20:33
Chyba najwazniejszy jest dobor odpowiednich bucikow dla dziecka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.