Opublikowany przez: anetaab 2013-03-06 23:19:38
Przewijanie maluszka to czynność, której młodzi rodzice przez dość długi czas oddają się co najmniej kilka razy dziennie i chociaż początkowo może wydawać się skomplikowana, to szybko można nabrać wprawy a nawet dojść do perfekcji. Lada chwila okaże się , że można to zrobić niemal z zamkniętymi oczami.
Zanim zabierzemy się za przewijanie, może kilka słów o przygotowaniu się do „akcji”.
Miejsce do przewijania
Warto zainwestować w specjalny przewijak , a opcji do wyboru jest kilka. Przewijaki nakładane na łóżeczka, komody z przewijakami, stelaże , gdzie pod przewijakiem znajduje się wanienka i półeczki na akcesoria. Wybór pozostaje rodzicom. Materacyk z ceraty warto wyłożyć podkładem, lub ręczniczkiem i miękką pieluszką, aby skóra malca nie dotykała bezpośrednio chłodnej powierzchni przewijaka.
Co będzie niezbędne przy przewijaniu?
Nawilżane chusteczki pielęgnacyjne, albo miseczka z wodą lub naparem z rumianku i waciki do przemywania pupy.
Krem lub maść przeciw odparzeniom.
Zapas pieluszek odpowiednio dobieranych do wagi dziecka. Jeśli będą za małe mogą uciskać dziecko, a za duże mogą obcierać skórę i sprawiać ból. Noworodek zużywa około10-12 pieluch dziennie, później będzie to koło 6-7 pieluch.
Zapasowe ubranko. Zdarza się , że pieluszka przesiąka i dziecko trzeba będzie przebrać.
Ważne jest, aby wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria były zawsze w tym samym miejscu – w zasięgu rąk. Sprawdźmy to zanim położymy niemowlę na przewijaku. Nigdy, nawet na sekundę nie zostawiajmy dziecka na przewijaku bez opieki! Czasami chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe!
Wszystko przygotowane? Możemy więc zabrać się za przewijanie!
Chłopca i dziewczynkę należy przewijać w różny sposób, ale jest jedna ważna zasada- wspólna obu płciom, gdy zmieniamy pieluchę nie wolno nam unosić pupy dziecka, trzymając je za łydki. Może to doprowadzić do wywichnięcia bioderka albo uszkodzenia stawów kolanowych.
Rozpinamy maluchowi ubranko, odpinamy pieluchę i rozwijamy ją. Jeżeli w pieluszce jest kupka, wycieramy pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy. Pieluchę zwijamy i odkładamy na bok. Nie jest nam już potrzebna :).
Jeśli musimy oczyścić pupę z resztek kału, chwytamy maluszka za uda i delikatnie przyciągamy je do brzuszka. Później kładziemy dziecko na boku, co ułatwi oczyszczenie zabrudzonych okolic pleców i kości ogonowej.
Zmiana pieluszki u dziewczynki:
Wacikiem lub wilgotną chusteczką oczyszczamy jej pupę od przodu ku tyłowi. Robiąc na odwrót, możemy wywołać zakażenie układu moczowego. Delikatnie rozchylamy wargi sromowe. Wilgotną chusteczką albo zmoczonym wacikiem zmywamy resztki kału. Zwracamy uwagę na wszystkie zagłębienia i fałdki i dokładnie je oczyszczamy.
Nie ma potrzeby mycia warg sromowych po wewnętrznej stronie, chyba że dostała się tam kupka.
Wtedy delikatnie przecieramy wewnętrzną ich część z góry na dół.
Dokładnie osuszamy skórę.
Na koniec przewijania pupę i fałdki profilaktycznie smarujemy cienką warstwą kremu przeciwko pieluszkowemu zapaleniu skóry. Uważaj, aby nie nałożyć kremu na błonę śluzową, gdyż jest bardzo delikatna i kosmetyk mógłby ją podrażnić.
Zmiana pieluszki u chłopca:
Zdejmujemy pieluszkę i wacikiem lub wilgotną chusteczką oczyszczamy skórę z resztek kału. Zwracamy uwagę na zakamarki wokół worka mosznowego i pod penisem, bo w tych właśnie miejscach u chłopców często gromadzą się zanieczyszczenia.
Nie ściągamy napletka, a jedynie delikatnie odsłaniamy ujście cewki moczowej i przemywamy albo oczyszczamy wilgotną chusteczką. Jeśli w te okolice dostaną się resztki kału, mogą one być przyczyną bolesnej infekcji. W tym miejscu często też wytrącają się kryształki kwasu moczowego, a one też mogąpowodować stan zapalny.
Na koniec skórę na pupie i wokół worka mosznowego smarujemy cienką warstwą kremu zapobiegającego odparzeniom.
I oto cała filozofia
Teraz jeszcze kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i które dość często niepokoją świeżo upieczonych rodziców. Bez obaw, większość tych objawów jest całkowicie naturalna i szybko ustępuje, albo można się z nimi łatwo uporać. Obserwujmy te zmiany a w razie potrzeby zasięgnijmy porady lekarza.
W przypadku córeczki zwróćmy uwagę na:
Wydzielinę z pochwy – w pierwszych dniach po narodzeniu może sączyć się biała albo różowa wydzielina, w ciągu kilku dni powinna przestać się pojawiać narządy płciowe mogą być obrzmiałe - w ciągu sześciu tygodni ten objaw zazwyczaj znika powiększona łechtaczka-spomiędzy warg sromowych wystaje zwykle różowy języczek, niebawem i to powinno się zmienić.
Wszystkie te dziwne objawy wiążą się z obecnością hormonów, które przeniknęły do krwi dziecka jeszcze z okresu ciąży.
W przypadku synka zwróćmy uwagę na:
Jąderka - przez pierwsze kilka dni jądra mogą być obrzmiałe i przekrwione, zdarza się też że jedno lub oba jąderka nie zstąpiły do moszny, możemy to sprawdzić delikatnie ujmując w palce mosznę, jeśli nie wyczuwamy jednego lub obu, warto zwrócić się z tym do lekarza.
Stulejka - jeśli zaobserwujemy, że napletek jest długi i wąski, a podczas siusiania dziecko stęka, to też powód do wizyty u pediatry.
Spodziectwo - źle umiejscowione ujście cewki moczowej, zamiast na czubku jest niżej, jest to wada wrodzona, którą należy skonsultować z lekarzem.
A co dla starszych maluchów?
W późniejszym okresie przydadzą się pieluchomajtki dostosowane do płci malucha - Pampers Active Boy i Active Girl. Przeznaczone są one dla ruchliwych dzieci powyżej 8. miesiąca życia. To idealne połączenie zalet pieluszki z wygodą zakładania majteczek. Są one dostosowane do płci maluszka - posiadają wkład chłonny umieszczony z przodu dla chłopców i pośrodku dla dziewczynek. Dziecko może próbować samo zakładać pieluszkę, co pomaga uczyć je samodzielności.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.