Jak przetrwać upały z małym dzieckiem w domu? TE porady Wam pomogą! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak przetrwać upały z małym dzieckiem w domu? TE porady Wam pomogą!

Jak przetrwać upały z małym dzieckiem w domu? TE porady Wam pomogą!

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa wirestock na Freepik

Gorące letnie dni, spędzane w mieszkaniu, z małym dzieckiem, mogą nie być łatwe. Jak pomóc maluchowi i sobie przetrwać upały?

Wysokie temperatury latem mogą być szczególnie trudne dla najmłodszych członków rodziny, którzy mają jeszcze ograniczoną zdolność do regulowania temperatury ciała. Przebywanie w nagrzanych mieszkaniach może zdecydowanie zmniejszyć poczucie komfortu. Dlatego mamy dla Was kilka praktycznych wskazówek, które pomogą rodzicom przetrwać upały z małym dzieckiem w domu.

Upały z małym dzieckiem  - jak poprawić komfort?

Postaraj się przede wszystkim utrzymać niską temperaturę w domu, idealna będzie poniżej 24 stopni.  Wykorzystaj klimatyzację, jeśli jest dostępna, lub używaj wentylatorów, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Unikaj też bezpośredniego działania promieni słonecznych i nagrzewania, zasłaniając okna żaluzjami lub zasłonami. Dlatego w upalne dni dobrze jest wywietrzyć mieszkanie rano, a potem zasłonić szczelnie okna w pomieszczeniach o dużym nasłonecznieniu.

Upał z dzieckiem? Ubierz się odpowiednio

Gdy na dworze jest upał, wybieraj lekkie i przewiewne ubrania dla dziecka. Postaw na te z naturalnych materiałów, jak len, które będą chronić przed przegrzaniem. Unikaj też nakładania zbyt wielu warstw ubrań, aby umożliwić ciału dziecka swobodne oddychanie. Pamiętaj, aby na dworze osłonić głowę malucha przed słońcem - lekką czapeczka lub kapeluszem.

Zadbaj o regularne nawadnianie

Dbaj o regularne podawanie wody dziecku, nawet, jeśli nie prosi o napój. Maluchy są bardziej podatne na odwodnienie. Unikaj napojów zawierających dużo cukru, które mogą przyczynić się do odwodnienia.

Rozsądnie zaplanuj aktywności na zewnątrz

Planuj aktywności na świeżym powietrzu w porach, gdy temperatura jest niższa, na przykład wcześnie rano lub późnym popołudniem.  Na placach zabaw, czy w parkach wybieraj zacienione i chłodniejsze miejsca

Woda i letnie kąpiele

Organizuj maluchowi letnie kąpiele wodne, które pomagają obniżyć temperaturę ciała. Możecie się pluskać w wannie, ale też na przykład w dmuchanym baseniku, na zacienionym balkonie. Kąpiele w letniej wodzie mogą być przyjemną i relaksującą formą zabawy, a przy okazji ochłodzą ciałko maluszka.

Ważne: w czasie upałów uważniej obserwuj zachowanie dziecka i reaguj na ewentualne symptomy przegrzania czy odwodnienia, takie jak nadmierna senność czy drażliwość, a także złe samopoczucie.  W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem, szczególnie, jeśli dziecko wykazuje objawy odwodnienia.


 CZYTAJ TEŻ >> Jak ubrać dziecko w upał? Radzimy!