Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Listek Źródło artykułu: Dietetyk Marta Miklewska 2022-01-25 13:27:24
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Głód objawiający się niedługo po zjedzeniu śniadania czy obiadu może świadczyć o tym, że po prostu jesz za mało i Twój organizm daje Ci o tym znać uczuciem głodu. Warto wtedy pomyśleć o powiększeniu posiłku o dodatkową ilość warzyw, które będąc źródłem błonnika zapewnią sytość na dłużej.
Może sama ilość jedzenia jest dobra, ale unikasz źródeł tłuszczu, białka lub węglowodanów, przez co Twoje posiłki są niepełnowartościowe? Zarówno białko, jak i tłuszcz wpływają na zaspokojenie głodu i pojawienie się uczucia sytości, ale odpowiednie spożycie węglowodanów złożonych (np. pełnoziarniste pieczywo, makarony, ciemny ryż) również jest konieczne do prawidłowej pracy mózgu i mięśni. Ważne, żeby tłuszcze były tylko dodatkiem do posiłku (łyżeczka oliwy do surowej sałatki), a nie dominowały w nim (nie frytki, nie smażone kotlety, nie lazania przesycona tłustym serem). Pełnowartościowe posiłki dają więcej satysfakcji, wydłużają czas trawienia i sprawiają, że jeszcze długo po nich nie czujemy głodu.
Twoje żywienie powinno przede wszystkim służyć Tobie! Być może w Twojej codziennej diecie nie ma miejsca na owoce, zdrowe słodycze lub słodkie posiłki? Unikasz wyrazistych smaków i przypraw? A może w Twoim jadłospisie zawitała nuda? Dodanie owocu do śniadania lub obiadu może zmniejszyć późniejszą ochotę na słodycze, a zrobienie domowej pizzy lub burgerów od czasu do czasu odgoni potrzebę sięgania po niezdrowe produkty.
Niewyspani zjadamy o wiele więcej w ciągu dnia niż gdybyśmy poświęcili więcej czasu na wypoczynek. Dlatego zmęczony organizm to organizm głodny szybkich źródeł łatwo dostępnej energii – słodyczy i innych przekąsek. Problemem może być również nieregularne jedzenie posiłków, przez co rozregulowujemy ośrodek głodu i sytości. Zdezorientowany organizm sam nie wie kiedy będzie następny posiłek i woli uchronić nas przed za małą ilością jedzenia. Częstym problemem jest też jedzenie z nudów lub mylenie głodu z pragnieniem. Jeśli nie jesteśmy pewni czy na pewno „mamy na coś ochotę" warto zatrzymać się na moment i zidentyfikować źródło tego pragnienia. Czy to na pewno głód? Często kubek ciepłej herbaty (bez cukru), lub kawy (może być z chudym mlekiem ale bez cukru) załatwi sprawę, bez konieczności jedzenia niezdrowej przekąski.
Często po długotrwałym popełnianiu błędów żywieniowych lub po różnych trudnych sytuacjach życiowych dochodzi do zwiększenia masy ciała i/lub zmian w organizmie na poziomie wydzielania hormonów, przez co ośrodek głodu i sytości również ulega rozregulowaniu. Jeśli powyższe metody nie zadziałają można pomóc sobie stosując naturalne składniki roślinne, które pomagają kontrolować apetyt.
Przykładem suplementu z takimi ekstraktami jest MyBestSlim.
Zawarty w nim chrom poprawia insulinowrażliwość, dzięki czemu glukoza jest lepiej wchłaniana do komórek organizmu co stabilizuje ogólnoustrojową glikemię. Prawidłowa glikemia jest niezbędna przy próbach regulacji ośrodka głodu i sytości – to właśnie jej wahania są częstą przyczyną wilczego głodu i podjadania. Ekstrakty z pestek winogron, morszczynu oraz selen działają antyoksydacyjnie, wspomagając organizm w walce ze stanami zapalnymi występującymi w organizmie przy nadwadze/ otyłości, a co za tym idzie pomagając powrócić funkcje organizmu do równowagi. Suplement MyBestSlim zawiera również składniki pobudzające, zwiększające termogenezę i wspomagające degradację tłuszczu i węglowodanów – takie jak ekstrakt z owoców Garcinia cambogia, Pieprz Cayenne i piperynę. Delikatne pobudzają one również przewód pokarmowy, dzięki czemu lepiej radzi sobie z zaparciami i wzdęciami. Ostatnią grupą składników są wyciągi i ekstrakty roślinne, które mają na celu dodanie energii i zmniejszenie uczucia zmęczenia – yerba mate, zielona kawa oraz guarana. Działają one wspomagająco podczas wysiłku fizycznego oraz intelektualnego, dzięki czemu zniwelują chęć podjadania słodyczy spowodowaną znużeniem. Guarana jest również znana jako roślina wspomagająca redukcję masy ciała. Składniki suplementu MyBestSlim działają także regulująco na stężenie cukrów we krwi, przez co znacząco wpływają na ograniczenie apetytu.
MyBestSlim może stanowić solidne wsparcie jeśli chcemy mieć pomoc przy hamowaniu nadmiernego apetytu i podjadaniu, a także jeśli planujemy zrzucić kilka kilogramów.
Sposobów na poradzenie sobie z podjadaniem jest wiele – najważniejsze to rozpoznać, gdzie leży przyczyna problemu.
W 95% przypadków sami mamy wpływ na poprawę swojego sposobu odżywiania i regulowania w dół masy ciała.
Potrzebujemy konkretnej motywacji (dlaczego chcemy to zrobić, co nam to da), sprecyzowania swoich potrzeb (np. schudnę do końca lutego 2 kg, ale to będzie dopiero początek), odrobiny samozaparcia oraz świadomej kontroli, czy działamy zgodnie z założeniami. Jednak gdy bardzo niepokoimy się o swoje zdrowie, nadmierny apetyt lub szybko rosnąca wagę, powinniśmy skorzystać z porady specjalisty i wykonać badania kontrolne, abyśmy skuteczniej mogli wprowadzić zmiany w życie.
O autorze: Dietetykę odnajduję w każdym codziennym wyborze. Wierzę, że tylko holistyczne podejście do zdrowego żywienia pozwoli pacjentom osiągnąć nie tylko ich cele, ale przede wszystkim zdrowe i satysfakcjonujące życie. Swoją wiedzę zawsze opieram na aktualnych badaniach naukowych, dzięki czemu nie eksperymentuję ze zdrowiem swoim podopiecznych. W pracy najważniejsze jest dla mnie dopasowanie zmian żywieniowych indywidualnie tak, aby dieta nie była wyrzeczeniem, a smaczną drogą do celu. Nic nie daje mi tyle satysfakcji i radości, co efekty zadowolonych pacjentów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.