Opublikowany przez: Sonia 2012-08-17 17:16:50
Większość nastolatków przyznaje się, że pierwszy ich papieros został wypalony. Przyznają się oczywiście anonimowo, nie przed rodzicami. Co może zrobić rodzic, aby wiedzieć, czy dziecko pali? Po pierwsze napewno obserwować zachowanie swojego dziecka. To bardzo ważne. Dziecko, które popala, w którymś momencie zdradzi się swoim zachowaniem.
Dobrze jest też sprawdzać ile i na co nasza pociecha wydaje pieniędzy. Jednak to już trudniejsza sprawa. Dziecko może twierdzić, że kupiło bułkę, czy ciastko, a nie papierosy. Jednak w tej kwestii trzeba też trzymać rękę na pulsie. Dorosłe osoby, które nie palą papierosów, napewno wyczują od dziecka, że paliło. Gorzej, jeśli rodzic sam pali. Wtedy na zapach tytoniu jest ''uodporniony''.
Nastolatek, który pali papierosy często wychodzi z domu, np. na spacer, na chwilę do kolegi, na rower... Szuka pretekstu, aby mieć możliwość, żeby tylko zapalić papierosa. Obserwujmy więc swoje nastolatnie dzieci, jeśli zauważymy w ich zachowaniu coś niepokojącego!
Znalezienie w kieszonce, plecaku czy szufladzie resztek tytoniu, nieznanej nam zapalniczki lub zapałek to już powinnien być dla nas alarm i powód do poważnej rozmowy.
Rodzice palących nastolatków często myślą: "Dlaczego dziecko sięgnęło po papierosa?". Przyczyn może być wiele, np. depresja młodzieńcza, nacisk środowiska, chęć przypodobania się kolegom, ciekawość i wiele innych...
Gdy już zauważymy, że dziecko pali, nie krzyczmy, nie róbmy Mu wyrzutów. Spokojna rozmowa będzie najlepszym wyjściem. Nie zakazy, czy nakazy... Rozmowa i uświadomienie dziecku, jakie mogą być skutki i konsekwencje korzystania z takich używek mogą pomóc.
Gdy to nie poskutkuje, a dziecko jest już uzależnione, warto zasięgnąć pomocy psychologa. Pomoże on dziecku i rodzicom lepiej zrozumieć sytuację, w której się znaleźli. Trzeba otoczyć palące nastoletnie dziecko opieką i dać Mu tyle wsparcia, ile potrzebuje.
Oby nigdy żadne dziecko nie sięgało po papierosy! I tego życzę wszystkim rodzicom.
A jak wy radzicie sobie z palącym dzieckiem? Zapraszamy do dyskusji TUTAJ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.