Opublikowany przez: apis74 2011-06-24 10:13:24
Mózg ludzki odbiera tysiące informacji dziennie. Aby sprawnie pracował, konieczne jest dostarczanie mu odpowiedniej ilości glukozy, której źródłem są węglowodany. Ale nie wszystkie węglowodany są dobre dla naszego mózgu. Węglowodany (cukry) proste są źródłem energii, ale ze względu na krótki okres trawienia, szybko trafiają do krwi, powodując nagły wzrost poziomu glukozy w surowicy. Nadmiar glukozy prowadzi do nagłej produkcji przez trzustkę dużej ilości insuliny. Insulina obniża poziom cukru we krwi, a organizm, który nagle pozbywa się cukru staje się zmęczony i senny. Dlatego niewskazane jest spożywanie dużej ilości cukru, białego pieczywa czy napojów gazowanych.
Dla mózgu najlepszym „pożywieniem są węglowodany (cukry) złożone. Ich trawienie trwa jakiś czas, w związku z tym stopniowo dostają się do krwi i organizm może je odpowiednio spożytkować. Ponadto węglowodany złożone zawierają sporo błonnika (wpływa na trawienie) oraz witaminy i minerały. Głównymi źródłami węglowodanów złożonych są nasiona, ziarna zbóż, soczewica, ziemniaki, kasza, ryż (ale tylko ten niełuskany), fasola, oraz mąka z pełnego przemiału. Dlatego tak ważne jest spożywanie ciemnego pieczywa.
Aby pamięć i koncentracja przez długie lata działała bez zarzutu, powinno się wprowadzić do jadłospisu produkty zawierające witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytynę, magnez, żelazo, potas, oraz kwas linolowy.
Witaminy z grupy B – zwłaszcza B8 i PP są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór witaminy B3 powoduje osłabienie pamięci, trudności z koncentracją i kojarzeniem, bezsenność. Witaminy te występują w soi i pieczywie z pełnego przemiału, a witamina PP (inaczej niacyna B3) w tuńczyku, wątrobie, mięsie indyka, pełnym ziarnie zbóż, fasoli i grochu, a także w nasionach słonecznika.
NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe) – ich źródłem są ryby i oleje.
Lecytyna – jej niedobór prowadzi do spadku zdolności pamięciowych, demencji starczej i ospałości. Jest najlepszym źródłem choliny potrzebnej do powstania acetylocholiny – jednego z neuroprzekaźników. W znacznym stopniu poprawia pamięć. Lecytyna występuje w kiełkach pszenicy, soi i orzeszkach ziemnych.
Magnez – razem z wapniem pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Jest niezbędny do produkcji enzymów współpracujących z witaminami z grupy B. Chroni przed metalami ciężkimi, które uszkadzają mózg. Magnez znajduje się w kakao, czekoladzie, fasoli, orzechach laskowych, kasie gryczanej, makreli.
Żelazo – jego niedobór upośledza zdolność uczenia się i rozumowania. Jest nośnikiem tlenu w organizmie. Występuje w orzechach, roślinach strączkowych, rodzynkach, owocach pestkowych.
Potas – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego, wpływa na pracę mięśni, poprawia dotlenienie mózgu. Można go znaleźć w suszonych morelach i figach, awokado, bananach, ziemniakach, kiwi, pomidorach czy grapefruitach.
Kwas linolowy – jego brak powoduje osłabienie koncentracji, utratę pamięci, apatię, a nawet halucynacje. Występuje w tłuszczach rybnych i roślinnych.
Zdrowe „co nieco”
Winogrona - usprawniają proces dotlenienia mózgu i zwiększają chłonność umysłu. Zawierają potas, żelazo, magnez oraz sporo witamin, m.in. niacynę.
Śliwki - zawierają usprawniający krążenie potas, błonnik pomagający się pozbyć toksyn, oraz witaminy B1 i B3, które łagodzą stres i korzystnie wpływają na pracę mózgu.
Dynia - zawiera błonnik, fosfor, potas, wapń i magnez oraz nieco witamin C i z grupy B. Jej cennymi składnikami są też kwasy: pantotenowy, asparginowy i nikotynowy. Sprawiają, że umysł pracuje na wysokich obrotach, polepsza się pamięć i zdolność koncentracji. Pestki dyni pomagają usuwać toksyny i działają zbawiennie na system nerwowy.
Banany – są źródłem witamin z grupy B, oraz potasu, magnezu, żelaza, wapnia, sodu i jodu.
Siemię lniane - czyli nasiona lnu, to najbogatsze źródło lecytyny, cynku i cennych kwasów tłuszczowych omega-3.
Pestki słonecznika – zawierają rozpuszczalną w wodzie grupę witamin B, a wśród nich witaminę B6, której są chyba najbogatszym źródłem. Są również bogatym źródłem cynku, wapnia, żelaza i potasu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.