Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2018-10-31 13:44:48
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie mat. promocyjne
Co zatem zrobić, aby wesprzeć nasz mózg w tym trudnym czasie? Jest na to kilka sposobów. Jedną z podstaw jest oczywiście odpowiednia dieta bogata w witaminy (A, E i C) oraz makro- i mikroelementy (cynk, żelazo, magnez). Wspomagająco na nasz układ nerwowy działają tłuszcze roślinne, ryby, orzechy, czekolada oraz pełnoziarniste produkty. Jeśli jednak – mimo odpowiedniego odżywiania – wciąż odczuwasz zmęczenie i spadek koncentracji, warto zaopatrzyć się we wspomagające suplementy diety, a nawet leki.
W aptece można znaleźć wiele produktów z podobnym składem substancji: głównie tłuszcze roślinne, lecytyny, witaminy, ekstrakt z ginkgo biloba czy produkty na bazie kofeiny, która przeciwdziała zmęczeniu, np.: https://www.doz.pl/apteka/k334-Pamiec_koncentracja_energia.
Lecytyna to tak naprawdę mieszanina fosfolipidów i innych związków o charakterze tłuszczowym. Występuje we wszystkich żywych organizmach budując błony komórkowe oraz pełniąc wiele innych kluczowych funkcji, takich jak udział w przemianie materii, regulowanie poziomu cholesterolu czy budowanie otoczki mielinowej komórek nerwowych. Dzięki lecytynie można łatwiej się uczyć i lepiej radzić sobie ze stresem. Impuls elektryczny przekazywany przez komórki nerwowe może dzięki lecytynie przebiegać efektywniej. Dlatego jej korzystny wpływ na pamięć jest wykorzystywany w wielu produktach – zalecanych szczególnie osobom starszym oraz pracującym umysłowo.
Miłorząb japoński to drzewo bogate w m.in. terpeny oraz flawonoidy o wielokierunkowym działaniu. Oprócz zastosowania ekstraktu z miłorzębu jako składnika kosmetyków do cery naczynkowej (wzmacnianie ściany naczynek), ginkgo biloba posiada również działanie hamujące procesy starzenia dzięki zawartości antyoksydacyjnych flawonoidów. Ponadto preparaty z miłorzębu są szeroko stosowane jako suplementy wspomagające pamięć i pracę mózgu. Dzieje się tak dzięki usprawnieniu krążenia mózgowego: ginkgo rozszerza naczynia oraz poprawia dopływ glukozy i tlenu do komórek nerwowych. Przypisuje się mu również działanie zapobiegające udarom mózgu. Ciekawostką jest, że wiele odmian miłorzębu otrzymało nazwy władców polskich. Wśród nich możemy znaleźć odmiany takie jak: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki czy Stefan Batory.
Związki tłuszczowe stanowią ok. 60% masy mózgu, więc ich spożywanie jest bardzo ważne do jego prawidłowego funkcjonowania. Jeśli nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości tłuszczów w diecie, możemy znaleźć je w wielu suplementach. Szczególnie korzystne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe – m.in. olej rybi (bogactwo kwasów omega-3), olej z wiesiołka (kwasy omega-6), EPA (kwas eikozapentaenowy) czy DHA (kwas dokozaheksaenowy). Intensywnie pracujący mózg – w szczególności w młodym i dojrzewającym organizmie – zużywa ich więcej, dlatego ważne jest odpowiednie dostarczanie ich od najmłodszych lat.
Jeden z najpopularniejszych środków pobudzających. Stosowany codziennie w milionach domów na całym świecie. Jako stymulant przyspiesza aktywność mózgu i wpływa pozytywnie na sprawność umysłową. Zwiększa przepływ mózgowy, łatwo przenikając przez barierę krew-mózg. Udowodnione jest jej działanie wspomagające pamięć krótkotrwałą, jednak na pamięć długotrwałą może wywierać negatywny wpływ. Wskazana jest dla osób z niskim ciśnieniem.
Nie da się wybrać jednej witaminy, która jest najważniejsza dla prawidłowego działania mózgu. Każda z nich odgrywa ważną rolę i jedynie optymalny zestaw będzie wspomagał pracę mózgu w najlepszy sposób. Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu są wszystkie witaminy z grupy B. Spośród nich należy wyróżnić witaminy B1, B6, B9 i B12. Niedobór tej ostatniej powoduje degenerację komórek nerwowych, a wszystkie razem normują procesy zachodzące w mózgu i sprawiają, że może on pracować na najwyższym poziomie. Dodatkowo prowitamina A (Beta-karoten), witaminy A, E i C oraz makro- i mikroelementy (cynk, żelazo, magnez) zapewniają naszemu mózgowi doskonałe odżywienie. Dzięki nim będziemy lepiej chronieni przed procesami degeneracyjnymi, a nasz umysł będzie przygotowany do najtrudniejszych zadań umysłowych i procesów myślowych.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.