Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-11-27 10:23:51
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa pvproductions na Freepik
Nauka i zajęcia w szkole bywają nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla pierwszoklasistów, którzy muszą się nauczyć, „jak się uczyć” i przystosować do innego systemu niż na przykład w przedszkolu. Kłopoty z nauką na początku szkoły nie powinny budzić niepokoju. Jednakże, jeśli problemy z nauką są stałe, albo często miewa je nasz drugo, trzecio lub czwartoklasista, warto się im przyjrzeć i dziecku pomóc.
Zanim zaczniemy pomagać dziecku w nauce, warto z nim o tym porozmawiać. Spróbujmy się dowiedzieć, co sprawia dziecku największy problem, czego najbardziej nie lubi. Być może okaże się, że dziecko nie potrafi się skoncentrować, gdy dookoła panuje hałas. Albo siedzi za daleko od tablicy i nie widzi dobrze, co jest na niej napisane.
W trakcie takiej rozmowy może się okazać, że warto na przykład pójść z dzieckiem do okulisty, albo że maluch ma problem z integracją sensoryczną i przetwarzaniem słuchowym.
Jeśli nie potrafimy samodzielnie ustalić przyczyny problemów dziecka w nauce, porozmawiajmy również z jego wychowawcą, który może mieć własne obserwacje i spostrzeżenia. Zapytajmy go również, jak powinniśmy pomagać dziecku w nauce w domu – otrzymamy na pewno sporo ciekawych pedagogicznych wskazówek.
Często w szkołach odbywają się zajęcia dodatkowe – wyrównawcze, na których dzieci mogą uzupełnić braki w nauce. Jeśli mamy możliwość, warto również pomyśleć o korepetycjach dla dziecka - wówczas unikniemy zaległości i braków w latach następnych, a dziecko łatwiej przyswoi wiedzę.
Jeśli decydujemy się sami pomóc dziecku w nauce, postarajmy się, aby nauczanie przebiegało w miłej atmosferze. Pamiętajmy tez, aby stosować metody i wzory takie, jakie stosują nauczyciele w szkole dziecka, aby nie miało rozbieżności.
Przystępując do nauki w domu zadbacie, aby w miarę możliwości miała ona miejsce o podobnych porach, codziennie. Miejsce do nauki powinno być uporządkowane, aby nic dziecka nie rozpraszało, a także jasno oświetlone. Jeśli maluch ma problemy z koncentracją, w trakcie nauki warto robić przerwy, aby dziecko chwilę odpoczęło, wówczas łatwiej się skoncentruje. Zadbaj tez, aby bloki nauki nie były długi – 15-20 min dla dzieci młodszych.
Nauka nie musi odbywać się wyłącznie w formie książkowej i w zeszytach. Zadbaj, aby dziecko mogło uczyć się w sposób ciekawy – na przykład rozwiązując quizy czy zagadki. Ciekawą formą nauki mogą być platformy lub aplikacje do uczenia się online, przystosowane do wieku i umiejętności dziecka.
Pamiętaj, że dziecko nie od razu będzie świetne we wszystkich przedmiotach, a być może wcale nie musi takie być. Ważne, aby rodzic doceniał włożony w naukę wysiłek i postępy dziecka. Nie podcinaj dziecku skrzydeł i nie pokazuj swojego zawodu, gdy oceny w szkole, mimo nauki w domu, nie będą tak doskonałe, jak być chciał. Pomóż dziecku wierzyć w siebie i spraw, aby systematyczna nauka była dla niego przyjemnością.
CZYTAJ TEŻ >> TE prezenty na Boże Narodzenie zachwycą dzieci!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
ruda2606 2024.03.01 20:55
Mam dziecko w wieku przedszkolnym i ciężko chodzimy na dodatkowe zajęcia a 1dziecko super się uczy
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.