Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-10-30 10:14:16
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Adaptacja w przedszkolu powinna rozpocząć się, zanim jeszcze przyszły przedszkolak zacznie uczęszczać do placówki. Diametralnie zmieni się obecny tryb dnia, dlatego, by dziecko nie czuło się przytłoczone, dobrze już wcześniej wprowadzać rytuały. Zacznijcie od wcześniejszych pobudek o określonej godzinie, trzymania się jednakowej pory jedzenia posiłków oraz drzemki w ciągu dnia, jeśli ta obowiązuje w przedszkolu. Należy wytłumaczyć maluchowi powód rozstania oraz zapewniać, że zawsze zostanie odebrany, by nabrał pewności siebie i nie miał problemu z rozłąką.
Już podczas pierwszych dni, ważne są zrównoważone emocje rodziców. Zbytnia wylewność, czy obiecywanie nagród za spędzenie dnia poza domem, czy nawet straszenie, mogą sprawić, że nieudana adaptacja w przedszkolu, zdecydowanie zniechęci dziecko, gasząc w nim entuzjazm. Nie warto frustrować się trudnymi początkami, jeśli istnieje taka możliwość, przedszkolak może być wcześniej odbierany, a czas spędzony na zajęciach stopniowo wydłużany. Negatywny skutek może odnieść rezygnacja i powielanie schematu po pewnym czasie. Poskutkuje to wzmożonym stresem oraz wyzwoleniem negatywnych emocji.
Należy pamiętać, że każde dziecko ma swój własny rytm i potrzebuje różnej ilości czasu na oswajanie się z nowościami. Ponieważ niczym gąbka, chłonie zewnętrzne emocje, warto ostrożnie, w sposób przemyślany zmierzyć się z tematem. Rodzic musi zdać sobie sprawę, co jest jego największą obawą i postawić na szali korzyści jakie niesie ze sobą uczestnictwo pociechy w zajęciach przedszkolnych. Warto zaplanować czas popołudniowy tak, by spędzić z dzieckiem momenty wzmacniające więź. Jeśli obawy są zbyt duże, wskazana jest rozmowa z Pedagogiem, który z pewnością swoimi argumentami i otuchą, ułatwi proces adaptacyjny.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.