Opublikowany przez: Mama Julki 2013-10-21 14:00:45
Biegunka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Niestety dosyć często spotyka dzieci. By nie dopuścić do niebezpiecznych powikłań i szybko pomóc dziecku, należy natychmiast wdrożyć odpowiednie postępowanie i leczenie tej przykrej przypadłości.
W Polsce powikłania biegunki zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak w krajach Trzeciego Świata jest ona jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci.
Przyczyny biegunki.
Biegunka, czyli zbyt częste wypróżnienia, którym towarzyszy zmiana konsystencji wydalanego stolca na płynną, może mieć różne przyczyny. Może ją wywoływać zwykła niestrawność lub błędy dietetyczne, nietolerancja pokarmowa, zatrucie toksynami lub substancjami chemicznymi. Może ona być także objawem zespołu jelita drażliwego lub innych chorób układu pokarmowego, a u dzieci może wystąpić właściwie podczas każdej infekcji (także tej poza przewodem pokarmowym).
Biegunka jako objaw chorobowy.
Biegunka może występować jako jedyny symptom chorobowy, lecz najczęściej towarzyszy zespołowi innych objawów. Bardzo często biegunce towarzyszy ból brzucha, gorączka, wymioty. Mówimy wtedy o biegunce infekcyjnej, czyli spowodowanej zakażeniem przewodu pokarmowego. Z kolei zespół jelita wrażliwego i nietolerancje pokarmowe możemy podejrzewać wtedy, kiedy biegunka często się powtarza i występuje naprzemiennie z zaparciami.
Postępowanie podczas biegunki.
Podczas biegunki należy działać niezwłocznie, aby nie dopuścić do odwodnienia spowodowanego zbyt częstym wypróżnianiem, a co za tym idzie strat płynów i elektrolitów. Dziecko przede wszystkim powinno pić dużo wody mineralnej oraz otrzymywać preparaty nawadniające (np. Orsalit, Gastrolit) jak również probiotyki, które poprawią kondycję układu pokarmowego osłabionego biegunką. Zaleca się lekkostrawną dietę: kleiki ryżowe, gotowana marchewka, kisiel.
U małych dzieci bez względu na nasilenie objawów, należy skonsultować się z lekarzem. Już niewielkie straty wody u niemowlęcia mogą doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia.
Powikłania i zagrożenia.
Odwodnienie jest bardzo niebezpiecznym powikłaniem biegunki. Jest ono spowodowane utratą wody i jonów na skutek biegunki (jeszcze szybciej może do niego dojść, gdy biegunce towarzyszą wymioty). Początkowo organizm stosuje specjalne mechanizmy obronne przed odwodnieniem, ale przychodzi moment, kiedy zostają one wyczerpane. Jak rozpoznać odwodnienie? Skóra dziecka staje się mało elastyczna, u maluszków zapada się ciemiączko, brzuszek staje się wzdęty i bolesny, dziecko „przelewa się przez ręce”. Bardzo silne odwodnienie może prowadzić nawet do śmierci.
Innym powikłaniem jest wgłobienie jelita. Jest to wsunięcie się części jelita do środka jego wyższej części spowodowane gwałtownymi ruchami perystaltycznymi. Zostaje zablokowany przepływ treści jelitowej. Objawami są silne bóle kolkowe, wzdęty brzuch, wymioty, krew w stolcu. Choć jelito może odgłobić się samoistnie, niezbędna jest interwencja lekarska, gdyż może dojść nawet do martwicy.
Koniecznie udaj się do lekarza, kiedy:
Biegunka jest gwałtowna i utrzymuje się przez kilka godzin.
Dziecko ma wysoką gorączkę.
Biegunce towarzyszy bardzo silny ból brzucha.
W stolcu pojawiła się krew.
Dziecko staje się coraz bardziej apatyczne.
Zauważysz objawy odwodnienia.
Zawsze z niemowlęciem!
Aleksandra Greszczeszyn
domowymi sposobami |
|
21,4% |
kupuję leki w aptece |
|
50,0% |
od razu idę do lekarza |
|
28,6% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sofia542 2017.06.22 17:50
My zawsze bierzemy trilac na wypadek biegunki co często się zdarza zwłaszcza na początku wyjazdu.
gocha2323 2016.03.12 10:23
trzeba jak najczęsciej podawać dziecku picie, bez soków, podaje też słone produkty jak paluszki i krakersy, chrupki kukurydziane!
vista 2016.02.09 19:58
a jak ze stosowaniem probiotyków? mnie lekarz kiedyś polecał trilac
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.