Opublikowany przez: dziecinka 2011-06-26 14:47:07
Zdrowy człowiek nie zawsze może pozwolić sobie na realizację celów. Dobrze o tym wiemy. Człowiek chory przewlekle ma o wiele trudniejszą sytuację w tym względzie i warto o tym pomyśleć. Warto też pomóc w miarę możliwości.
Choroby przewlekłe są to wszelkiego rodzaju zaburzenia czy odchylenia od normy, które mają jedną z następujących cech: są trwałe, pozostawiają po sobie inwalidztwo, spowodowane są nieodwracalnymi zmianami patologicznymi, wymagają specjalnego postępowania rehabilitacyjnego.
Człowiek w sytuacji choroby może prezentować różne zachowania:
- negować zdrowie jako wartość ( np. zaprzeczać chorobie),
- dążyć do zachowania lub przedłużenia choroby,
- prezentować zachowanie prozdrowotne, czyli starać się poprawić swój stan zdrowia.
Oczywiście ostatni rodzaj zachowania jest pożądany.
W człowieku chorym uruchamiają się mechanizmy obronne, które mogą być pozytywne (np. racjonalizm, kompensacja, transformacja), lub też negatywne ( agresja, regresja, ucieczka, rezygnacja).
Choroba przewlekła wpływa na przebieg procesów emocjonalnych, poznawczych, motywacyjnych. Może wywoływać lęk, utratę poczucia bezpieczeńtwa.
Może zaistnieć zaniżenie poczucia własnej wartości, choroba bowiem ogranicza człowieka, nieraz wpływa również na jego wygląd zewnętrzny czy sprawność fizyczną.
Smutne są efekty fizyczne i psychiczne choroby przewlekłej w życiu człowieka nią dotkniętego, jak widać. Musi się on zmagać z wieloma ograniczeniami i niedoskonałością własną.
Aby takiej osobie pomóc, możemy wiele uczynić. Możemy przede wszystkim z nią być. Każdemu potrzebna jest wizyta drugiego człowieka, rozmowa, sympatia. Dając to, otrzymamy wiele. Wystarczy spróbować.
Możemy spróbować wzmocnić samoocenę osoby chorej. Pochwalić za coś, prosić ją o pomoc i dziękować.
Aby zmniejszyć jej lęk, możemy starać się nauczyć ją żyć z chorobą, to zadanie nalezy do osób najbliższych, ale również może być wzmacniane przez znajomych.
Zachęcać osobę do pracy nad sobą w celu przywrócenia szeroko pojętej sprawności.
Dobrze byłoby, aby osoba chora przewlekle znalazła pewne ułatwienia w swoim środowisku, wspomagające ją w codziennym funkcjonowaniu.
Ciepło i akceptacja, zrozumienie, okazywane jej, będą dodatkowym atutem.
Niedobrym jest wyręczanie we wszystkim chorej osoby. A także jej unikanie czy też odrzucanie, z czym wiele razy chora osoba się spotyka.
Mamy szereg możliwości. Pomagać możemy na wiele sposobów. Każdy znajdzie sposób, który może osobiście zastosować w praktyce. Po to, aby nasze życie i życie innych osób było lepsze.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.