Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-02-23 15:22:14
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Odpowiadając na to pytanie należy wskazać, że w razie zmiany okoliczności każda ze stron może żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
W celu podwyższenia lub obniżenia wysokości alimentów należy podjąć podobne kroki, jak w celu ich uzyskania. Tak więc zmianę kwoty alimentów można uzyskać w drodze postępowania sądowego, zawarcia umowy albo ugody. Wybór konkretnego sposobu zależy od okoliczności sprawy. Umowa alimentacyjna zmieniająca wysokość alimentów może bowiem zostać zawarta tylko w przypadku zgodnego stanowiska obu stron. Ponadto jeśli aktualnie alimenty są płacone na podstawie wyroku sądu albo zatwierdzonej przez sąd ugody, to zawarcie umowy nie zmieni tego, że ugoda czy wyrok nadal będą obowiązywać. Tak więc wiązałoby się to z ryzykiem, że w razie niepłacenia alimentów przez zobowiązanego nie będziemy mogli wyegzekwować wyższej kwoty ustalonej w umowie.
Jeśli zdecydujemy się na zmianę wysokości alimentów w drodze umowy, to dla zabezpieczenia ich płatności warto zawrzeć ją w formie aktu notarialnego, w którym dłużnik podda się egzekucji w razie niedokonywania płatności w terminie. Inna możliwość to zawarcie ugody przed mediatorem. Warto skorzystać z tej drogi, gdy wprawdzie stanowiska stron są różne, ale chcielibyśmy spróbować się porozumieć. Mediator to osoba, której zadaniem jest wsparcie uczestników mediacji przy próbie porozumienia. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w postępowaniu sądowym osoba domagająca się podwyższenia alimentów nie uiszcza opłaty od pozwu, natomiast w przypadku mediacji to, kto poniesie jej koszty, będzie zależało od ustaleń stron.
Ostatnią z możliwości podwyższenia lub obniżenia alimentów jest złożenie pozwu. Warto wybrać tę drogę zwłaszcza wtedy, gdy spodziewamy się, że druga strona nie będzie chciała się z nami porozumieć albo po prostu nie znamy jej stanowiska. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po złożeniu pozwu to sąd będzie decydował o tym, czy zaproponowana przez nas kwota jest odpowiednia. Obowiązkiem sądu jest przeprowadzenie postępowania dowodowego, przez to nierzadko oczekiwanie na wyrok trwa wiele miesięcy. Możemy jednak zawrzeć w pozwie wniosek o zabezpieczenie postępowania poprzez podwyższenie lub obniżenie wysokości alimentów już na czas trwania sprawy.
Domagając się zmiany kwoty alimentów, w uzasadnieniu pozwu powinniśmy wykazać, że doszło do istotnej zmiany okoliczności mających znaczenie dla wysokości alimentów. W przypadku żądania ich podwyższenia taką okolicznością może być przede wszystkim zwiększenie uzasadnionych potrzeb osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów (w przeważającej większości spraw jest to dziecko). Może to nastąpić na przykład z uwagi na pogorszenie sytuacji zdrowotnej, wiążące się z kosztownym leczeniem, albo też ze względu na pojawienie się nowych potrzeb wskutek rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole. Inną przyczyną uzasadniającą żądanie wyższych alimentów jest polepszenie sytuacji finansowej rodzica zobowiązanego do alimentacji – chyba że obowiązujące alimenty pokrywają wszystkie koszty utrzymania dziecka, ponieważ wtedy taka zmiana sytuacji rodzica nie będzie miała znaczenia dla wysokości płaconych przez niego kwot.
Z uwagi na to, że ceny produktów i usług ulegają zmianom, może pojawić się pytanie, czy zasadne jest żądanie podwyższenia alimentów z uwagi na inflację. Nie można udzielić na to jednoznacznej odpowiedzi. Zazwyczaj wskazuje się, że nieduża zmiana siły nabywczej pieniądza nie będzie miała znaczenia dla wysokości alimentów, natomiast istotna zmiana może uzasadniać podwyższenie alimentów. Każdorazowo jednak sąd musi dokonać oceny wpływu inflacji na sytuację finansową konkretnej osoby.
W pozwie o podwyższenie alimentów powinniśmy opisać okoliczności, które stanowią podstawę żądania przez nas wyższych alimentów. Oczywiście musimy też wskazać, jakiej konkretnie kwoty się domagamy. Istotne jest również przedstawienie dowodów potwierdzających nasze żądanie – w sprawach o alimenty zazwyczaj będą one miały formę dokumentów czy wydruków (np. faktury, paragony, potwierdzenia przelewu, zaświadczenia o zarobkach), ale jest też możliwość przeprowadzenia innych dowodów, na przykład z zeznań świadków.
Przyczyną żądania obniżenia alimentów może być przede zmiana sytuacji życiowej rodzica zobowiązanego do alimentacji, skutkująca zmniejszeniem jego możliwości finansowych. Taka zmiana może polegać na przykład na tym, że urodziło mu się kolejne dziecko. Jednak nie jest tak, że pojawienie się kolejnego potomka będzie automatyczne uzasadniało proporcjonalne zmniejszenie alimentów na pierwsze dziecko. Jeśli zobowiązany do alimentów decyduje się na kolejne dziecko, to musi brać pod uwagę, że nie powinno to skutkować pogorszeniem sytuacji finansowej jego pozostałych dzieci.
Osoba zobowiązana do płacenia alimentów może żądać ich obniżenia również wtedy, gdy zmieniła zatrudnienie na mniej zyskowne, ale to żądanie będzie uzasadnione tylko wówczas gdy zmiana zatrudnienia była dokonana z ważnego powodu. Trzeba bowiem pamiętać, że rodzic ma obowiązek w pełni wykorzystywać swoje możliwości zarobkowe. Żądanie obniżenia alimentów może też opierać się na tym, że pełnoletnie dziecko podjęło pracę i ma dzięki temu możliwość samodzielnego zaspokajania przynajmniej części swoich potrzeb. Co ważne, podstawą żądania obniżenia alimentów (albo nawet ustalenia ich wygaśnięcia) może być również to, że dziecko nie dokłada należytych starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się.
W uzasadnieniu pozwu o obniżenie alimentów należy wskazać, dlaczego domagamy się zmniejszenia wysokości płaconych przez nas kwot. W tym celu powinniśmy opisać wszelkie okoliczności powodujące zmianę naszej sytuacji. Warto też załączyć do pozwu dowody wykazujące prawdziwość naszych twierdzeń, ponieważ to w oparciu o materiał dowodowy sąd będzie oceniał nasze żądanie. Jeśli dowodem mają być zeznania świadków, to powinniśmy podać ich dane adresowe, tak aby sąd mógł wezwać ich na rozprawę.
Źródło:
https://adwokaci-ks.pl/sprawy-rodzinne/alimenty-adwokat-poznan/
https://poznanrozwod.pl/rozwod/alimenty/wysokosc-alimentow/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.