Opublikowany przez: Kasia P. 2019-01-29 10:40:33
Autor zdjęcia/źródło: unsplash
W najbliższej rodzinie kochamy się miłością bezwarunkową. Czasami jednak nawet wśród najbliższych dochodzi do sporów i naprawdę trudnych sytuacji, nieporozumień i konfliktów. Dzielimy rodzinę na dalszą i tą bliższą i to my sami decydujemy kogo do jakiego grona będziemy zaliczać. Wbrew panującej presji, że z rodziną trzeba żyć w zgodzie, czasami warto dać sobie więcej luzu i przestrzeni na własne potrzeby względem członków rodziny. Jeśli tylko my się angażujemy, a ktoś inny nas ignoruje lub wiecznie się kłóci (jest „niereformowalny”) może warto na jakiś czas się odsunąć lub na nowo spojrzeć na rodzinne relacje. Jak pielęgnować więzi rodzinne? Kluczowe kwestie to czas, szacunek, okazywanie uczuć i akceptacji. Nie może również zabraknąć rozmowy i naturalnie szczerości w rozmowach.
Bardzo ważnym elementem każdej relacji (nie tylko tej w rodzinie) jest spędzanie ze sobą czasu. Im jego więcej i im jest radośniejszy, tym oczywiście lepiej. Kluczowe jest to, żeby doceniać ten czas i prawdziwie cieszyć się z tego, że spędza się go z rodziną. Jeśli mamy drażniące poczucie, że spędzamy czas z rodziną „bo tak trzeba” to znaczy, że nie do końca nasze więzi są odpowiednie. Nie ma idealnego rozwiązania jeśli się do kontaktu z rodziną zmuszamy. Jednym wystarczy trochę się pozmuszać, aby zrozumieć jak ważny jest to dla nas kontakt, innym przyjdzie myśl do głowy, że są po prostu mało rodzinni i nie potrzebują tego kontaktu aż tak wiele. Warto podkreślić, że nawet czas spędzany z najbliższą rodziną może przytłaczać czasami i to też jest normalne. Każdy z nas czasami potrzebuje samotności i warto wtedy o nią zadbać. Aby czas z rodziną był przyjemny, warto wnieść w niego odrobinę ruchu i aktywności. Możecie odkryć, że z rodziną można góry przenosić, np. realizować wspólne pasje. Wszystko zależy od Waszej kreatywności. Może to być wspólne przygotowywanie posiłków, wspólne uprawianie sportów, spacery, granie w planszówki i… zawsze interesujące rozmowy.
Wujek to zawsze o polityce, a bratanica o nauce języka angielskiego. Z rozmowami w rodzinie bywa różnie. Czasami wiemy czego po kim można się spodziewać i najzwyczajniej w świecie nuży nas podnoszenie po raz setny tej samej debaty na temat, którego mamy już dość. Z drugiej jednak strony nie można zapominać, że także jesteśmy uczestnikami rozmów i również możemy podnieść temat dla nas ważny. Z jednymi członkami rodziny możemy jedynie plotkować, z innymi będziemy mieć prawdziwie głęboki kontakt, będziemy poruszać najcięższe tematy, a rozmowy nasze będą szczere i poruszające. Warto dać sobie przyzwolenie na to, że z różnymi członkami rodziny będziemy mieć różny kontakt. Czasami bowiem tworzymy więzi przez rozmowy, innym razem przez wspólne działanie.
Nie ma chyba nic bardziej druzgocącego dla rodzinnych więzi (zwłaszcza ze starszym pokoleniem) niż brak okazywania sobie szacunku. Chociażby przez wzgląd na wspólne korzenie i nazwisko powinno się troszczyć o uszanowanie różnicy zdań. Nie we wszystkim trzeba się zgadzać. Czym innym jest różnica poglądów i charakterów, a czym innym wzajemny szacunek. Zawsze przecież można powiedzieć, że danych tematów wolałoby się nie poruszać. Ważne jest także oddanie szacunku dzieciom, ponieważ to, że są młodsze nie oznacza, że nie powinniśmy ich odpowiednio dobrze traktować, nie tylko jako partnerów do zabawy, lecz także do rozmowy. Mają nam często bowiem tyle prawdziwego i mądrego do powiedzenia, prawda?
Z okazywaniem uczuć i akceptacji bywa trudno. Niektórzy po prostu nie są nauczeni tego robić. Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci rozpoznawania, nazywania i wyrażania swoich emocji, wrażeń, przeżyć. Niektórzy okazują swoje uczucia przez prezenty, inni przez słowa, jeszcze innym wystarczy po prostu obecność albo przytulenie. Ważne jest to by rozumieć, że każdy może mieć inaczej i zostawiać otwartą furtkę drugiej osobie do tego, by okazywała nam uczucia w ten sposób jaki rozumie najbardziej.
Artykuł okazał się przydatny? Zostaw komentarz poniżej!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.