Opublikowany przez: monika.g 2017-07-19 15:28:37
Autor zdjęcia/źródło: USG w ciąży @ onlyyouqj/ Freepik
Jednym z najważniejszych i najbardziej ekscytujących dla rodziców badań w ciąży jest badanie USG w ciąży. Wtedy mogą oni zobaczyć swoje dziecko niemal „na żywo”. Podglądając je na ekranie urządzenia widzą jak się rusza, jak jest ułożone i jak wygląda.
W czasie tego badania lekarz dokładnie opisuje wszystkie parametry życiowe dziecka, mierzy je i sprawdza czy mieszczą się w normie. O wszystkim informuje na bieżąco rodziców, a jeśli nie to można się go o to dopytać. Lekarz na pewno powie Ci jeśli wykryje jakieś nieprawidłowości i zleci dodatkowe badania. Jeśli nic takiego nie nastąpi to oznacza to, że wszystkie parametry u dziecka mieszczą się w normie. Nie przejmuj się jednak jeśli zaistnieją jakieś odchylenia, każdy z nas jest inny i każde dziecko rośnie i dojrzewa inaczej.
Po badaniu otrzymasz jego wynik wraz ze zdjęciami maluszka. W zależności od wieku ciąży na wyniku będą podane różne dane określone w większości za pomocą skrótów. Aby łatwiej było Ci je odczytać przedstawiamy najważniejsze z nich.
GS – średnica pęcherzyka ciążowego. Pozwala oszacować wiek ciąży. Jeśli pęcherzyk przyrasta zbyt wolno, może to oznaczać ryzyko poronienia.
YS – pęcherzyk żółtkowy. Mierzy się go w badaniu między 6. a 12. tygodniem ciąży. Odżywia on zarodek.
NT – przezierność karkowa. Mierzy się ją pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Jeśli jest zbyt duża (powyżej 3 mm) może świadczyć o zagrożeniu wystąpienia u dziecka zespołu Downa i konieczne są dodatkowe badania.
NB – kość nosowa. Mierzona jest w tym samym czasie co przezierność karkowa. Jej nieprawidłowa budowa również może oznaczać wystąpienie zespołu Downa u dziecka.
AFI – objętość płynu owodniowego. Zarówno za mało płynu owodniowego, czyli małowodzie, jak i za dużo płynu, wielowodzie musi być leczone. Często w obu tych przypadkach konieczny jest zabieg dolania lub odciągnięcia płynu owodniowego.
FHR – częstość akcji serca. Można ją sprawdzić już od 6. tygodnia ciąży, wtedy też możesz usłyszeć po raz pierwszy bicie serduszka swojego dziecka. Prawidłowy wynik mieści się w przedziale między 120 a 160 uderzeń na minutę.
CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa, czyli odległość mierzona od czubka głowy do kości ogonowej dziecka. Dzięki temu pomiarowi lekarz ocenia wiek ciąży.
HC - obwód główki płodu.
AC - obwód brzuszka.
FL - długość kości udowej.
HL - długość kości ramiennej.
CER - wymiar poprzeczny móżdżku.
LV - szerokość komory bocznej mózgu.
OFD - wymiar potyliczno-czołowy.
BPD - wymiar dwuciemieniowy główki – te parametry pozwalają ocenić wiek ciąży oraz obliczyć szacowaną wagę maluszka.
EFW - przybliżona waga dziecka.
EDD lub TP - przybliżony termin porodu.
AUA – wiek ciąży.
OM lub LMP – data ostatniej miesiączki.
Badanie to polega na ocenie prędkości przepływu krwi w naczyniach krwionośnych matki i dziecka. Nie jest ono rutynowym badaniem i wykonuje się je wyłącznie w przypadku ciąży wysokiego ryzyka, ciąży mnogiej, zagrożenia konfliktem serologicznym, wieku matki powyżej 35. roku życia lub gdy wcześniej wystąpiły u matki poronienia. Wynik tego badania zawiera następujące skróty:
MCA - tętnica środkowa mózgu.
PI - wskaźnik pulsacji naczyniowej.
RI - wskaźnik oporności naczyniowej.
S/D - stosunek skurczowo/rozkurczowy.
UA - tętnica pępowinowa.
Regurg - niedomykalność zastawki.
Vd - prędkość rozkurczowa.
Vmax - prędkość maksymalna.
Vmean - prędkość średnia.
Vmin - prędkość minimalna.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.