Opublikowany przez: tense 2020-07-30 12:56:30
Jeśli masz okna zlokalizowane po dwóch przeciwległych stronach mieszkania, to najlepszym rozwiązaniem jest wietrzenie na przestrzał. W ten sposób dochodzi do dynamicznej cyrkulacji powietrza, która powstaje w wyniku różnicy ciśnień panujących na zewnątrz i wewnątrz. Warto jednak pamiętać o tym, aby czynność tę wykonywać późnym wieczorem lub w godzinach porannych. Nie otwieraj okien w samo południe, bo nagrzane powietrze może znacznie pogorszyć sytuację i podnieść temperaturę w Twoim domu.
Uważaj, aby przeciąg nie spowodował nagłego zamknięcia się okna i potłuczenia szyby.
Tę metodę znały już nasze babcie. Grube, białe materiały powieszone na oknach doskonale blokują napływ promieni słonecznych, co odczuwalnie zmniejsza temperaturę pomieszczenia.
W czasach, gdy nie było wentylatorów, radzono sobie z upałami, wieszając w oknach mokre prześcieradła lub tetry. Ten sposób można wykorzystać np. na urlopie w domku letniskowym, gdy walory estetyczne schodzą na nieco dalszy plan, a ważniejszy staje się komfort wypoczynku.
To naturalny i jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na walkę z wysoką temperaturą w domu. Warto zadbać o to z dużym wyprzedzeniem. Właściciele prywatnych posesji już na etapie projektowania ogrodu nie mogą zapominać o posadzeniu roślin okrywowych. Zalicza się do nich przede wszystkim bluszcz oraz winorośl. Tworzą one na ścianach izolację cieplną, a dodatkowo wchłaniają nadmiar wilgoci.
Aby pnącza skutecznie chroniły domowników przed szybkim nagrzewaniem wnętrz, muszą być okazałe, a zatem ich pełen wzrost może zająć kilka lat.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet zewnętrznych i wewnętrznych. To skuteczna i uniwersalna ochrona nie tylko przed słońcem, ale także silnym wiatrem, a w niektórych przypadkach również hałasem z zewnątrz i włamaniem. Modele elewacyjne stanowią alternatywę dla okiennic. Najczęściej wykonane są z pianki poliuretanowej, co pozwala na skuteczne blokowanie przedostawania się ciepła do wewnątrz. Ich dodatkową zaletą jest to, że chronią mieszkania przed chłodem w zimie. Można sterować nimi za pomocą pilota lub manualnie. Nowoczesne rolety zewnętrzne mogą być ponadto wyposażone w aplikację na smartfona.
Istotne jest, aby pancerze rolet elewacyjnych wybierać w białych kolorach. Będą wówczas odbijały, a nie pochłaniały światło.
To jeden z najszybszych sposobów na ochłodzenie pomieszczenia. Klimatyzatory powszechnie wykorzystuje się w przestrzeniach biurowych, sklepach i innych miejscach użyteczności publicznej. Ich działanie jest szybkie i wydaje, jednak należy liczyć się koniecznością regularnej konserwacji sprzętu. Tylko w ten sposób uniknie się namnażania wewnątrz mechanizmu pleśni, grzybów i innych substancji chorobotwórczych. Warto także pamiętać, że jest to rozwiązanie, które jest znacznie energochłonne i ze względów estetycznych może nie pasować do wnętrza mieszkania.
Nawilżacze powietrza pozwolą na zmniejszenie uczucia duszności. Pracują cicho i są bezpieczne dla zdrowia. Jednakże nie są skuteczne przy bardzo wysokich temperaturach i na dużych pomieszczeniach. Jeśli nie masz tego sprzętu, dobrym pomysłem jest także rozwieszenie w pokoju mokrych ręczników na suszarce do prania.
Jak widać, istnieje kilka sprawdzonych metod na walkę z wysoką temperaturą wewnątrz naszych mieszkań. W sezonie letnim starajmy się również ograniczyć korzystanie z piekarników, żelazka, kuchenki oraz wszystkich urządzeń, które emitując ciepło. Nie zapominajmy także o uzupełnianiu płynów - w upalne dni zaleca się spożywanie ponad 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.