Opublikowany przez: Familiepl 2022-12-28 10:47:09
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Juan Encalada on Unsplash
Urlop macierzyński to wspaniały czas w życiu mamy, kiedy można w pełni skupić na dziecku i macierzyństwie. Z urlopu macierzyńskiego można skorzystać już na 6 tygodni przed urodzeniem dziecka, a po jego narodzinach mamie przysługuje proporcjonalnie dalsza część.
Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zależny od liczby dzieci, które urodzisz. I tak:
Zasiłek macierzyński przysługuje gdy mama pracuje na umowie o pracę, ale także w innych szczególnych przypadkach. Otrzyma go na przykład, gdy pracuje na podstawie umowy na czas określony, która została przedłużona do daty porodu, albo gdy była w ciąży i została w tym czasie zwolniona.
Zasiłek macierzyński można obliczyć według zasad obowiązujących przy wyznaczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Czyli jako podstawę przyjmuje się wynagrodzenie pracownicy za okres ostatnich 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka. Będzie to więc przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.
Zasiłek macierzyński przysługuje w wymiarze 100 procent podstawy wymiaru zasiłku. Następujący po nim urlop rodzicielski jest już natomiast płatny w wysokości 60 procent podstawy wymiaru zasiłku.
Natomiast, jeśli mama zdecyduje się na równy wymiar płatności zarówno w zasiłku macierzyńskim, jak i urlopie rodzicielskim, przysługuje jej przez cały ten czas wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.
UWAGA! Już od 2023 w wyliczaniu zasiłku macierzyńskiego mogą nastąpić zmiany. Będą one oparte na bazie europejskiej Dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, która ma zapewnić przejrzystość, co do warunków pracy wszystkich pracowników. Dla rodziców szczególnie ważna jest Dyrektywa rodzicielska.
Planowa jest zmiana w obliczeniu wysokości świdczenia za cały okres urlopu rodzicielskiego, która będzie wynosić 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a w przypadku złożenia przez pracownicę odpowiedniego wniosku w terminie nie później niż 21 dni po porodzie, miesięczny zasiłek macierzyński będzie w wysokości 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
CZYTAJ TEŻ >> Pozycje do karmienia dziecka - jak wybrać najlepszą?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.