Jak nie krzyczeć na dziecko? To da się zrobić - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak nie krzyczeć na dziecko? To da się zrobić

Jak nie krzyczeć na dziecko? To da się zrobić

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa master1305 na Freepik

Wychowanie dziecka to czas pełen radości, ale również wyzwań dla rodziców. Dlaczego nie powinniśmy krzyczeć na dziecko i jak tego unikać? Zobacz nasz porady.

Czasami jednym z najtrudniejszych aspektów wychowania jest zachowanie spokoju w trudnych sytuacjach i unikanie krzyczenia na swoje dziecko. Ale w takich wypadkach eksperci z dziedziny psychologii dziecięcej i rodzicielskiej jednogłośnie zalecają bardziej konstruktywne podejście do wychowania i rozwiązywania problemów, oparte na empatii, zrozumieniu i troskliwej komunikacji.

Dlaczego krzyczenie na dziecko może szkodzić?

Krzyczenie na dzieci może wydawać się szybkim sposobem na rozwiązanie sprawy i kontrolę nad sytuacją, ale ma to negatywne konsekwencje dla emocjonalnego i psychologicznego rozwoju dziecka. Dlaczego tak się dzieje?

Stres może być szkodliwy

Głośne krzyki i negatywne emocje mogą wprowadzić dziecko w stan stresu i lęku, a co za tym idzie podwyższać poziom kortyzolu (hormonu stresu). A długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka oraz jego rozwój.

Niskie poczucie wartości

Częste krzyczenie może doprowadzić do obniżonego poczucia własnej wartości u dziecka, które będzie przekonane, że jest bezwartościowe lub nieudolne.

Trudna sztuka kontroli emocji

Dzieci uczą się od rodziców, jak radzić sobie z emocjami. Jeśli rodzic często krzyczy, dziecko może mylnie zrozumieć, że agresja słowna to właściwy sposób wyrażania frustracji.

Trudności w komunikacji

Krzyczenie prowadzi do zamykania komunikacji z dzieckiem. Zamiast zrozumieć przyczynę zachowania dziecka, rodzic skupia się na wywołaniu w nim lęku.

Dobra komunikacja jako alternatywa

Eksperci zdecydowanie zalecają podejście oparte na komunikacji zaczerpniętej z rodzicielstwa bliskości. Przypominają, że to nie tylko metoda efektywniejsza, ale także bardziej pozytywna i zdrowa dla dziecka. Jak się skutecznie i empatycznie komunikować?  

Zachowaj spokój

Niezależnie od sytuacji, staraj się zachować spokój. To pomoże ci lepiej analizować sytuację i podejść do niej z empatią.

Zrozumienie perspektywy dziecka

Próba zrozumienia problemu z perspektywy dziecka, pozwoli ci lepiej zareagować. Czasem zachowanie dziecka wynika z braku umiejętności wyrażania emocji, czy po prostu frustracji. A czasem przyczyną może być zmęczenie lub głód.

Komunikuj się pozytywnie

Skup się na wyrażaniu swoich uczuć i oczekiwań w sposób pozytywny. Zamiast mówić "Przestań robić to!", powiedz: "Bardzo doceniłbym, gdybyś zrobiła to w ten sposób…”. Postaraj się tez nazwać emocje dziecka – „Widzę, że jesteś zdenerwowany”, albo „Widzę, że jest Ci smutno”.

Rozwiązujcie problemy wspólnie

Zamiast oceniać sytuację i wydawać polecenia, poszukaj rozwiązania razem z dzieckiem. To nie tylko pokazuje, że jesteś gotowa do współpracy, ale też uczy dziecko konstruktywnego myślenia i rozwiązywania problemów.

Doceniaj, gdy dziecko zachowuje się dobrze

Chwal chwile, kiedy dziecko dobrze się zachowuje, bądź wykona zadanie, jakie sprawiało mu trudność. To wzmocni pozytywne nawyki i wiarę dziecka w siebie.

CZYTAJ TEŻ>> Wyprawka szkolna dla dziecka leworęcznego - jak ja skompletować?