Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-11-20 15:48:06
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Drazen Zigic na Freepik
Autor: Urszula Jasińska
Jeśli Twój maluszek wydaje się być gotowy do nauki dmuchania noska, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przedstawimy w nim kilka sprawdzonych pomysłów, dzięki którym pomożesz dziecku uporać się z tym wyzwaniem!
Sezon przeziębień rozszalał się na dobre. Rodzice wiedzą doskonale, jak trudna bywa jesień i zima, gdy ma się w domu dziecko chodzące do żłobka lub przedszkola. Jedna infekcja przechodzi w drugą. I choć w teorii, katar nie powinien trwać dłużej niż 7 dni, to praktyka wskazuje, że… potrafi trwać do wiosny. O ile u noworodków i niemowląt, przy infekcji z pomocą przychodzi aspirator, tak w okolicy 2 roku życia dziecko w zasadzie powinno uczyć się dmuchać nosek samodzielnie.
Dlaczego to takie ważne? Gdy jesteśmy zdrowi, oddychamy nosem. Dzięki temu powietrze, które trafia do płuc, jest ogrzane, nawilżone i oczyszczone. Podczas przeziębienia, katar zatyka nos i zaczynamy oddychać ustami. Przyczynia się to do wysuszania śluzówki, a co za tym idzie częstszych chorób. Dlatego właśnie tak istotna jest umiejętność prawidłowego oczyszczania nosa.
Rozwój dziecka i zdobywanie poszczególnych umiejętności jest niezwykle indywidualną sprawą. Teoretycznie maluch, który skończył już 2 lata, jest w stanie opanować samodzielne dmuchanie noska. Jednak nietrudno spotkać 3 czy 4 latka, który ma z tym problem.
Naukę samodzielnego dmuchania nosa rozpocznij gdy uznasz, że Twoje dziecko jest już gotowe. Pamiętaj, żeby poczekać na czas, gdy maluch jest całkowicie zdrowy. Jest to konieczne, ponieważ nauka dmuchania noska, polega na opanowaniu wydychania powietrza nosem. Podczas infekcji jest to utrudnione, o ile nie wręcz niemożliwe. Próby nauki dmuchania nosa podczas trwającego kataru, mogą skończyć się niepowodzeniem i zniechęcić dziecko do dalszych prób.
Dzieci uczą się przez naśladowanie. Być może Twojemu dziecku wystarczą jedynie obserwacje, by zrozumieć jak, samemu oczyścić nos. Jeśli jednak tak się nie stanie, nie martw się i zachowaj spokój. Podziel naukę dmuchania nosa na 4 proste etapy i ciesz się każdym odniesionym sukcesem.
Chwal dziecko za podejmowane próby i wspieraj przy niepowodzeniach. Zaopatrz się w zapas chusteczek w kolorowych kartonach, lub z nadrukiem bohaterów bajek. Takie drobiazgi mogą sprawić, że nawet zabawa w dmuchanie nosa, stanie się w oczach dziecka ciekawą zabawą i miłym czasem spędzonym z rodzicem.
>>Jak wybrać ubezpieczenie rodzinne? Na co zwrócić uwagę?
>> Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.