Opublikowany przez: Monika C. 2018-11-26 14:44:14
Autor zdjęcia/źródło: Referencje dla niani @freepik
Referencje pomagają niani w znalezieniu nowej pracy. Warto mieć je podczas rozmowy kwalifikacyjnej - mogą stać się dobrą kartą przetargową. W CV pokazujemy fakty: dotychczasową ścieżkę zawodową i wykształcenie, z referencji przyszły pracodawca dowie się o odnoszonych sukcesach, obowiązkowości, czy pomysłach przydatnych w opiece nad dzieckiem.
Ważne:
Nigdy nie pisz referencji sama, powołując się na nazwisko konkretnej osoby. Przyszły pracodawca może chcieć potwierdzić referencje, lub po prostu może znać osobę, na którą się powołujesz.
Referencje nie zawsze muszą być w formie pisemnej. Czasem wystarczy umieścić w CV dane kontaktowe osoby, która udzieli referencji ustnych. Jednak najczęściej spotykaną formą referencji jest format pisemna.
Nie ma jednej właściwej formy pisemnych referencji (nie istnieje formularz). Pracodawca sam decyduje o czym pisze – wiadomo, że referencje potwierdzają zalety przyszłego pracownika i nie powinny zajmować więcej niż jedna strona formatu A4. Powinny tam znaleźć się informacje na temat rzetelnego wykonywania obowiązków, punktualności, opiekuńczości. Jest to miejsce na pokazanie własnej inicjatywy niani, pomysłów i kreatywności.
Mimo, że nie ma formalnego wzorca pisemnych referencji dla niani, powinny tam znaleźć się podstawowe informacje (jak w większości pism urzędowych):
Data i miejsce wystawienia (w prawym, górnym rogu)
Nagłówek, na środku, do kogo referencje są kierowane (do konkretnego rekrutera lub do wszystkich zainteresowanych)
Informacja kogo dotyczą referencje – poniżej po lewej stronie
Treść referencji – na początku warto przedstawić pracownika – nianię – jak długo pracowała, co należało do jej obowiązków i jak je wykonywała. Następnie warto wspomnieć o jej największych sukcesach, co dobrego zrobiła dla dzieci i rodziny. Można także wspomnieć w jakim wieku było dziecko, którym zajmowała się niania oraz ile godzin dziennie/tygodniowo pracowała. Można także wspomnieć o jej pogodnym usposobieniu, kreatywności. Dobrą informacją dla przyszłego pracodawcy jest też to z jakiego powodu niania odchodzi i czy będzie jej wam brakowało.
W prawym dolnym rogu powinien znaleźć się podpis osoby wystawiającej referencje (i pieczątka, jeśli ją posiada). W dopisku warto podać telefon, pod którym rekruter może potwierdzić przedstawione referencje.
Referencje najlepiej wystawić zaraz po zaprzestaniu zatrudnienia, ale praktykowane jest także wystawianie ich na prośbę byłej niani w procesie rekrutacyjnym.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.