Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-16 17:58:02
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Standsome Worklifestyle on Unsplash
Jak radzić sobie z przedłużającym się lockdownem i izolacją społeczną? Praca zdalna wykonywana w domu, brak kontaktu ze współpracownikami, pomoc dzieciom w zdalnym nauczaniu, to wszystko bardzo się odbija na zdrowiu i samopoczuciu rodziców w czasie pandemii.
Praca w trybie home office odbija się na samopoczuciu i zdrowiu psychicznym wielu rodziców. Coraz częściej nie wiesz, gdzie kończy się praca, a zaczyna życie osobiste i domowe? Nie wychodzisz rano, czujesz, że coraz częściej masz kłopot z koncentracją? Koniecznie poszukaj równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Jeśli do tej pory codziennie wychodziłaś z domu do pracy, zwłaszcza do biura, mimo wielu obowiązków, miałaś bardziej uporządkowany rozkład dnia. Istniała wyraźna granica pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym. Teraz pracując zdalnie, większość czasu poświęcasz pracy, czy zawalasz ją bo zajmujesz się równocześnie domem?
Zaczynasz odczuwać ogromne zmęczenie, a zdolność do bycia produktywną wyraźnie słabnie i częściej popełniasz błędy.
Pogarsza się twoje zdrowie – permanentny stres sprawia, że nasilają się objawy chorób, które do tej pory miałaś pod kontrolą. Ratunku zaczynasz szukać w napojach energetycznych i słodyczach, które poprawiają nastrój tylko na chwilę, jednak w dłuższej perspektywie przyczyniają się do głębszego spadku nastroju.
Zaczyna cierpieć twoje życie zawodowe, rodzinne i towarzyskie. Wieczorem starasz się nadrabiać zaległości w pracy – z powodu spadku koncentracji – i nagle orientujesz się, że omijają cię ważne wydarzenia rodzinne, a twój udany do tej pory związek cierpi. Czujesz się jakbyś byłą w kieracie?
Jeśli tak, to nadszedł czas na zadanie sobie kilku pytań:
Jak pracujesz, a jak powinna, według ciebie, wyglądać równowaga pomiędzy pracą, a życiem rodzinnym?
Czy efektywnie zarządzasz swoim czasem i swoimi możliwościami?
Czy istnieją sposoby, by lepiej wywiązywać się z obowiązków zawodowych i spraw rodzinnych (domowych)?
By znaleźć odpowiedz na powyższe pytania postaraj się przeanalizować swój tryb pracy i zajęć domowych na przestrzeni ostatnich miesięcy, biorąc pod uwagę także czas poświęcony na martwienie się lub myślenie o pracy – jest to wskaźnik stresu związanego z pracą.
Pandemia i izolacja społeczna sprawiły, że pracodawcy musieli przeorganizować miejsce pracy. Wielu z nas, rodziców, już od prawie roku, pracuje całkowicie zdalnie lub w trybie hybrydowym. Praca w domu niesie ze sobą niewątpliwe korzyści związane z oszczędnością czasu na dojazdy do biura. Jednak stałe przebywanie w domu wiąże się ze spadkiem motywacji, zwłaszcza dla rodziców, którzy zmagają się ze stałą obecnością dzieci w domu i ich zdalnym nauczaniem. Konieczność pomocy w domowych zadaniach lub problemy techniczne, które trzeba szybko rozwiązywać, odrywają rodziców od pracy. Praca zdalna wymaga więc ogromnej samodyscypliny i doskonałej organizacji, zwłaszcza jeśli nie masz nikogo do pomocy.
Rozwiązaniem może być zmiana godzin pracy. Jeśli twój zawód na to pozwala, porozmawiaj z pracodawcą o zmianie godzin pracy, co pomoże ci wywiązać się zarówno z obowiązków zawodowych, jak i wobec rodziny, bez permanentnego stresu, że ciągle ktoś lub na ciebie czeka. Elastyczne godziny pracy, jeśli to tylko możliwe, umożliwią ci sprawne zarzadzanie wszystkimi obowiązkami i pojawi się szansa na czas wolny.
Obecna kultura oparta na internecie sprawiła, że oczekujemy od siebie dostępności 24/7. Dopóki traktujemy to jako przyjemność i wykorzystujemy nowoczesne technologie dla przyjemności, o tyle podczas pracy zdalnej ważne jest ustalenie wyraźnych granic. Jeśli obiecujesz dzieciom i partnerowi, że wieczorem spędzisz z nimi czas, wyłącz służbowy telefon i nie odpowiadaj na maile, także późnym wieczorem. Ustal z pracodawcą godziny, kiedy jesteś zawsze dostępna, a kiedy definitywnie kończysz pracę. Jeśli w ciągu dnia musisz wyjątkowo zająć się dzieckiem ustaw autoresponder, by bez wyrzutów sumienia skoncentrować się na bieżącej aktywności. Jeśli wynegocjowałaś z pracodawcą elastyczne godziny pracy, także poinformuj o tym współpracowników i ustaw automatyczne komunikaty w mailu i telefonie w jakich godzinach jesteś dostępna i kiedy odpowiesz na wiadomości. Pomoże ci to w poczuciu, że pomimo tego, że cały czas jestes w domu, wydzielisz czas na pracę i czas wolny, tak jak to się dzieje, kiedy pracujesz w biurze.
Cokolwiek robisz – pracujesz czy zajmujesz się dzieckiem – rób tylko to. Inaczej nie skupisz się, na tym na czym ci najbardziej zależy. Ludzie znakomicie wyczuwają czy rozmawiając z nimi jesteś obecna nie tylko ciałem, ale i duchem. W ten sposób unikniesz próśb o wyręczanie cię i utraty cennych relacji, wypracowanych przez lata.
Dobrym sposobem jest zorganizowanie miejsca do pracy z dala od przestrzeni, w której przebywa rodzina. Niektórzy rodzice wywieszają kartki na drzwiach z informacją, w których godzinach są w pracy z prośbą, by w tym czasie im nie przeszkadzać. Postaraj się wytłumaczyć dziecku, że im szybciej skończysz pracę, tym szybciej będziesz mogła się z nim pobawić. Pomaga także ubieranie się, jak do pracy, zamiast w dres.
Dobra organizacja sprzyja lepszej koncentracji na zadaniach i szybszemu ich wykonywaniu. Praca z domu wbrew pozorom wymaga znacznie lepszej organizacji niż kiedy jesteś w biurze.
Codziennie sporządzaj listę zadań do zrobienia, na 80% czasu - pozostałe 20% pozostaw na czynności niezaplanowane, a które prawie codziennie się pojawiają. Listę układaj od rzeczy najważniejszych do najmniej pilnych. Spisanie listy ma także tę zaletę, że nie musisz już o tym pamiętać i możesz się skupić na tym co obecnie robisz.
Jeśli z jakimiś zadaniami sobie nie radzisz lub ich nie lubisz – deleguj je lub porozmawiaj z szefem o przeszkoleniu lub zamianie się z kimś na inne działanie, podobnie czasochłonne.
Do poczty zaglądaj w wyznaczonych godzinach – częste sprawdzanie maili sprawia, że się rozpraszasz i każde zadanie wykonujesz dłużej.
Nie przeglądaj social mediów - to jeden z największych złodziei czasu.
Zdrowy styl życia jest podstawą w utrzymaniu dobrej kondycji. Pomoże ci radzić sobie ze stresem i godzeniu życia zawodowego z prywatnym. Codziennie miej zarezerwowany czas na własną aktywność fizyczną: jogę, bieganie, czytanie, odcinek serialu, puzzle itp. Hobby pomaga się zrelaksować - robiąc coś innego, przestajesz myśleć o pracy. Paradoksalnie pomysły na rozwiazanie problemów pojawiają się wtedy, kiedy robisz coś zupełnego innego. W czasie wysiłku fizycznego wzrasta poziom endorfin, które obniżają poziom stresu. Kiedy masz problem w pracy spędź czas z partnerem, dzieckiem, wybierz się na wycieczkę, zmęcz się fizycznie.
Zorganizuj grupę wsparcia – w pracy lub wśród przyjaciół. Omawiajcie swoje problemy zawodowe lub rodzinne, pomagajcie sobie w opiece nad dziećmi, kiedy zdarzy się, że musisz dłużej popracować.
Pamiętaj o zdrowej diecie i odpowiednim nawadnianiu. To prawda, że ciastko lub batonik dodaje energii i poprawia humor, jednak na krótko. Bardziej efektywna i zdrowsza okaże się garść orzechów
Wakacje nie są luksusem, lecz koniecznością! Przerwa od pracy daje możliwość wyłączenia się z obowiązków zawodowych, pobycia z rodziną lub w samotności - w zależności czego bardziej potrzebujesz – tak nie ma nic złego w pobyciu samej – wyspania się i regeneracji organizmu. Pracownik wypoczęty i zrelaksowany jest bardziej produktywny. Jeśli nie możesz wziąć wolnego, pamiętaj o przerwach w pracy. Idź wtedy na spacer i daj odpocząć oczom od ekranu i ciału od siedzenia. Po kilku takich dniach zauważysz poprawę samopoczucia i koncentracji w pracy.
Jeśli te wszystkie sposoby po kilku tygodniach nie przynoszą poprawy, nie wstydź się poprosić o profesjonalną pomoc. Zwróć się do psychologa lub mentora, który pomoże Ci zrozumieć, jak możesz sobie pomóc, co zmienić w codziennej rutynie. Czasem potrzebna jest równoległa terapia farmakologiczna. Im szybciej z niej skorzystasz, tym szybciej odzyskasz dobre samopoczucie i równowagę pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym.
Inspiracja: sheerluxe.com
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.