Jak leczyć zapalenie migdałków i anginę u dzieci? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak leczyć zapalenie migdałków i anginę u dzieci?

Jak leczyć zapalenie migdałków i anginę u dzieci?

Autor zdjęcia/źródło: pixabay @

Zapalenia migdałków i anginy u dzieci nie można bagatelizować. Po pierwsze może utrudniać oddychanie, po drugie może prowadzić do wielu powikłań. Jak naturalnie leczyć zapalenie migdałków u dzieci?

Zapalenie migdałków zwykle pojawia się u dzieci między piątym a piętnastym rokiem życia. Raczej rzadko zdarza się, żeby zapalenie migdałków miało mniejsze dziecko. U dzieci takie zapalenie może mieć podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Bakteryjne zapalenie migdałów i błony śluzowej gardła jest znane nam zazwyczaj pod nazwą angina i leczy się ją przeważnie antybiotykami. Z kolei wirusowe zapalenie migdałków wymaga leczenia objawowego. W obu przypadkach możemy wykorzystywać w leczeniu metody homeopatyczne.

Jakie są objawy zapalenia migdałków u dzieci?

Objawy te nie należą do najprzyjemniejszych i często powodują też wyraźną zmianę nastroju u dziecka. Do głównych objawów ostrej postaci zapalenia należą:

  • Zaczerwienienie, obrzęk i biały nalot na migdałkach
  • Silny ból gardła, który promieniuje do ucha
  • Wysoka gorączka
  • Ból głowy
  • Nieprzyjemny oddech
  • Stłumiony głos
  • Powiększenie węzłów chłonnych na szyi

Zdarzyć się też może, że dziecko będzie mieć nawroty zapalenia tzw. zapalenie przewlekłe. Powstaje ono na skutek nawracających angin, gdy zaszły już zmiany w budowie migdałków.  By do tego nie dopuścić nie bagatelizuj żadnych objawów. Zapalenie migdałków może doprowadzić do licznych powikłań: ropień około migdałowy, kłębkowe zapalenie nerek, gorączka reumatyczna. Konsultacja z lekarzem pomoże również wykluczyć inne choroby przebiegające z powiększeniem migdałków, takie jak białaczka, błonica czy mononukleoza.

Jak naturalnie leczyć migdałki u dziecka?

Nim udamy się z problemem do lekarza, warto od razu sięgnąć po środki łagodzące, które nie mają skutków ubocznych. W tym przypadku sprawdzają się leki homeopatyczne, które działają bezpośrednio na daną dolegliwość, np. leki na bazie belladonny pomogą przy suchości gardła, gdy pojawia się ból i zaczerwienienie. Obniżą też gorączkę. Pomogą, gdy dziecko poci się intensywnie i masz wrażenie, że jego główka jest „cała w ogniu”. Innym dobrym rozwiązaniem są leki na bazie apis mellifica. Podawane są wtedy, gdy gardło jest jasnoróżowe, obrzęknięte, a dziecko odczuwa palący ból, który zmniejsza się przy piciu zimnych napojów.  Kiedy pojawia się ból gardła, który przemieszcza się w stronę uszu, a dolegliwości nasilają się po wypiciu zimnych płynów, węzły chłonne są powiększone, a  śluzówka gardła przybiera ciemno-czerwony kolor oraz wszystkim tym dolegliwościom towarzyszy stan podgorączkowy, to warto zażyć lek  na bazie phytolacca decandra. Warto też wspomnieć o dobroczynnym działaniu leków na bazie mercurius solubilis. Można  je stosować u dziecka, u którego gorączka utrzymuje się na stałym poziomie, pojawia się intensywne pragnienie, dreszcze i poty, a objawom tym towarzyszy bardzo nieprzyjemny zapach z ust.

Gdy migdałki trzeba wyciąć…

Jedną z radykalniejszych metod leczenia zapalenia migdałków u dzieci jest ich wycięcie. Stosuje się taką metodę, gdy zapalenia pojawiają się często, czyli więcej niż 6 razy w roku. Sięga się po tę metodę wtedy, gdy zapalenie jest bakteryjne oraz gdy występują zaburzenia w oddychaniu, powtarzające się zapalenia gardła, ucha, czy zatok.  Najlepiej do tak drastycznych środków leczenia nie doprowadzać. Skonsultuj już przy pierwszych objawach możliwość wspierania leczenia lekami homeopatycznymi z lekarzem prowadzącym lub lekarzem, którego znajdziesz na stronie Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego.

ZOBACZ TAKŻE :

Jak wspierać zestresowane dziecko? >>

Jak odróżnić przeziębienie od grypy? – PORADY EKSPERTA >>