Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2020-09-14 11:37:02
Powszechnie znany trądzik pospolity może przybierać różne formy. Jedną z nich jest trądzik młodzieńczy, który charakteryzuje się przede wszystkim tym, że występuje u osób znajdujących się właśnie na etapie dojrzewania. Widoczne objawy są praktycznie identyczne w obu przypadkach. Jak więc zdiagnozować, z którą formą mamy do czynienia? Trądzik młodzieńczy najpewniej minie z czasem, a podłożem problemu są nierzadko zaburzenia hormonalne.
Przyczyn występowania trądziku młodzieńczego może być niezwykle wiele, a im więcej niekorzystnych czynników oddziałujących na skórę, tym trudniejsze jest wyeliminowanie obecnych komplikacji. Najczęściej są to jednak problemy z gospodarką hormonalną, które sprawiają, że cera przestaje wyglądać idealnie, a powstałe zmiany trudno się goją i przechodzą wielokrotnie w stany zapalne.
Trądzik młodzieńczy występuje jednakowo u młodych dziewczyn oraz chłopców. Jeżeli jego podłożem nie są zmiany hormonalne, to najprawdopodobniej konieczna jest zmiana codziennego trybu życia. Dowiedziono, że nawet styl odżywiania jest ważnym aspektem w walce z niedoskonałościami.
Szczególnie sytuacje stresujące niekorzystnie wpływają na stan skóry, dlatego zaleca się, aby w miarę możliwość unikać momentów, które powodują produkowanie nadmiernej ilości adrenaliny, noradrenaliny oraz kortyzolu.
Niezdrowa dieta, w której występują produkty mocno przetworzone i z dużą ilością cukru sprzyjają zaburzeniom pracy układu pokarmowego. W rezultacie organizm nie radzi sobie z dokładnym oczyszczaniem od wewnątrz, a skutki tego procesu widoczne są gołym okiem – zaskórniki otwarte i zamknięte coraz częściej występują nie tylko na twarzy, ale także na innych częściach ciała. Okazuje się jednak, że nierzadko zdrowe posiłki również sprzyjają wykwitom skórnym – w takim przypadku mówimy o alergii pokarmowej.
Powody występowania trądziku młodzieńczego bywają bardzo złożone, dlatego jeżeli przyjmujemy leki lub inne preparaty lecznicze, warto sprawdzić, czy to nie one stanowią źródło problemu. Niektóre składniki pomagają leczyć jedną przypadłość, ale niekoniecznie dobrze wpływają na stan skóry.
Warto także wspomnieć o poprawnej pielęgnacji – używanie zbyt wielu kosmetyków oczyszczających w efekcie powoduje przesuszenie, dlatego cera zaczyna produkować ilość łoju nieadekwatną do potrzeb. Trzeba zachować w tej kwestii równowagę i wybierać takie produkty, które dokładnie myją skórę, ale jednocześnie nie naruszają jej naturalnej bariery ochronnej.
Wykwity i zaskórniki mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie znajduje się wiele gruczołów łojowych. Dlatego też regularne kontrolowanie stanu skóry to dobre rozwiązanie, jeżeli nie chcemy, aby trądzik młodzieńczy przybrał zaawansowaną formę.
Początkowo widoczne są jedynie zaskórniki otwarte i zamknięte. Ich występowanie może sugerować, że korzystamy z nieodpowiednio dobranych produktów pielęgnacyjnych, ale niekiedy ujawnia także obecność niezdiagnozowanych wcześniej alergii pokarmowych. Alarmujące powinny być natomiast kolejne objawy – trudne do usunięcia grudki i krostki.
Walkę z niedoskonałościami rozpoczyna się zawsze od diagnozy – najczęściej przeprowadzanej przez kosmetyczkę lub dermatologa. Specjalista ogląda skórę pod tak zwaną lampą lupą. Niekiedy konieczne jest skierowanie do lekarza, upoważnionego do przepisana szczegółowej listy badań. Pomogą one w zlokalizowaniu źródła występujących komplikacji. Kluczowe jest sprawdzenie poziomu następujących hormonów: testosteronu, DHEA, TSH, FSH, FT4, progesteronu, prolaktyny czy androstendionu. Konieczne jest także zweryfikowanie, czy nie mamy do czynienia z alergią pokarmową.
Dostępnych jest aktualnie wiele metod leczenia trądziku, a wybór odpowiedniego sposobu zależny jest przede wszystkim od tego, w jakim stadium choroby znajduje się pacjent. Lekkie formy trądziku można zneutralizować poprzez dopasowanie poprawnej pielęgnacji. Innym możliwym rozwiązaniem jest konsultacja z dietetykiem, który wskaże zbilansowane posiłki odpowiednie do spożywania przy problemach z cerą.
W poważniejszych fazach trądziku młodzieńczego stosuje się antybiotykoterapię, która wspierana jest przez leczenie z użyciem leków przeciwzaskórnikowych oraz przeciwzapalnych.
Leczenie trądziku rozpoczyna się od diagnozy skóry, a następnie dopasowania do niej odpowiedniej, codziennej pielęgnacji. Musi być ona bogata w składniki aktywne o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwłojotokowym, kojącym i regenerującym. W niektórych przypadkach stosowane produkty powinny pomagać nie tylko w walce z niedoskonałościami, ale także przebarwieniami będącymi skutkiem długotrwałych stanów zapalnych.
Dokładne oczyszczanie skóry gwarantuje, że gruczoły łojowe rzadziej podatne będą na zatykanie. W tym celu stosuje się preparaty myjące, których zadaniem jest nie tylko pozbycie się zanieczyszczeń, ale także usunięcie nadmiaru sebum.
Marka Vichy stworzyła produkt, który wykorzystuje działanie dwóch szczególnych minerałów – miedzi oraz cynku. Ich właściwości wzmacnia ekstrakt probiotyczny. Taka kombinacja składników pomaga w dokładnym oczyszczaniu skóry, ale bez naruszania jej naturalnej bariery ochronnej. Tego rodzaju kosmetyk można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. NORMADERM Phytosolution Żel głęboko oczyszczający działa już od pierwszego użycia – nie wysusza i pozostawia cerę gładką i miłą w dotyku.
Aplikacja kremu jest niezwykle ważna niezależnie od tego, czy nakładamy makijaż, czy też decydujemy się pozostawić skórę w wersji sauté. Produkt nawilżający sprawia, że cera nie odwadnia się, a skutkiem tego jest uregulowana praca gruczołów łojowych.
NORMADERM Phytosolution – krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej nie zatyka porów, a jego działanie widoczne jest przy regularnym stosowaniu. Mimo że produkt ten doskonale nawilża i ujędrnia (dzięki zawartemu w składzie kwasie hialuronowemu), to jednocześnie redukuje powstałe już stany zapalne. Jest to skutek działania kwasu salicylowego. Lizat fermentacyjny produktu bakterii bifida, jako pochodna probiotyku wzmacnia naturalną barierę ochronną i przeciwdziała występowaniu suchości skóry.
Odblokowywanie porów to sprawdzony sposób na ograniczenie zaskórników, dlatego do rutyny pielęgnacyjnej zaleca się włączenie maseczek kosmetycznych. Używa się ich znacznie rzadziej, niż innych produktów (tj. kremów, toników czy żeli myjących). Częstotliwość aplikacji zależna jest od problemów skórnych, jednak najczęściej kosmetyk ten przeznaczony jest do stosowania raz w tygodniu.
Vichy Maseczka oczyszczająca z aktywnym węglem z serii Maski Mineralne to idealny wybór, jeżeli skóra potrzebuje natychmiastowego oczyszczenia. Detoksykująco działa tutaj węgiel roślinny, a glinka kaolinowa odblokowuje pory. Już po jednym zastosowaniu cera staje się odżywiona i miękka w dotyku.
Trądzik młodzieńczy to przypadłość, która z czasem sama ustępuje. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z jej leczenia i pozostawić skórę samą sobie. Poprawnie dobrana pielęgnacja, zdrowa dieta, ograniczenie stresu i leki wskazane przez lekarza pomagają w złagodzeniu występujących objawów, a niekiedy całkowicie je eliminują. Trądzik młodzieńczy nie jest zakaźny i nie powinien być także powodem do kompleksów – każda skóra jest inna i zasługuje na odpowiednie traktowanie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.