Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-10-14 09:53:10
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Odpowiednie zdiagnozowanie dziecka ze względu na dolegliwości związane z uciążliwym kaszlem, są bardzo ważne, gdyż na tej podstawie możemy dobrać odpowiedni sposób leczenia. Warto mieć na uwadze, że kaszel mokry u naszej pociechy jest charakterystyczną dolegliwością przy zakażeniu układu oddechowego, ale także występuje przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, rozstrzeniach oskrzeli, czy mukowiscydozie[1]. Jak radzić sobie z mokrym kaszlem u dzieci?
Jest wiele sposobów, które przychodzą rodzicom i opiekunom z pomocą:
Jednym ze sposobów na radzenie sobie z mokrym kaszlem, są inhalacje przy użyciu hipertonicznego roztworu chlorku sodu (3-7% NaCl). Jest to środek wykrztuśny, który ma działanie osmotyczne, czyli ściąga wodę do światła dróg oddechowych, co powoduje zmniejszenie lepkości wydzieliny, tym samym ułatwiając jej odkrztuszanie. Inhalacje mogą nasilać kaszel, ale dzięki temu ułatwią usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych, a tym samym przyspieszą regenerację i powrót do zdrowia dziecka. Z tego powodu inhalacje poleca się wykonywać w ciągu dnia, z kilkugodzinnym wyprzedzeniem przed snem.
U dzieci, które rozwinęły kaszel w wyniku przeziębienia lub innej infekcji dróg oddechowych, bardzo ważne jest pamiętanie o optymalnym nawodnieniu. Wypijanie odpowiedniej ilości płynów dziennie to jeden z ważniejszych elementów leczenia chorego dziecka. Ponadto picie ciepłych płynów będzie łagodziło podrażnioną śluzówkę dróg oddechowych i wpływało na łatwiejszy przepływ wydzieliny. Oprócz tego do napojów można dodawać od 1 do 2 łyżeczek miodu (ale tylko powyżej 1 roku życia), ze względu na jego udowodnione właściwości łagodzące kaszel.
Jednym ze sposobów na radzenie sobie z mokrym kaszlem są leki mukolityczne, które stosuje się w ostrych i przewlekłych schorzeniach oskrzeli i płuc, przebiegających z zaburzeniami wytwarzania i transportu śluzu. Wiele z nich można stosować u dzieci już od pierwszego roku życia, ale pod nadzorem lekarza. Leki mukolityczne mogą zawierać substancję czynną o nazwie ambroksol, która rozrzedza gęsty śluz i dzięki czemu można go łatwiej odkrztusić. Dlatego jeżeli chcemy zwalczyć mokry kaszel, odpowiednim będzie podać produkt leczniczy w ciągu dnia, unikając podawania przed snem[2].
Rekomendacje:
Tarantino, V., Savaia, V., D’Agostino, R., Silvestri, M., & Ciprandi, G. Bakterioterapia w zapobieganiu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci: opisy przypadków, 2017.
Ptak, K., Cichocka-Jarosz, E., & Kwinta, P., Kaszel przewlekły u dzieci, Medycyna Wieku Rozwojowego, 22(4), 2018.
[1] Tarantino, V., Savaia, V., D’Agostino, R., Silvestri, M., & Ciprandi, G. Bakterioterapia w zapobieganiu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci: opisy przypadków, 2017, s. 78-89.
[2] K. Ptak, E. Cichocka-Jarosz, P. Kwinta, Kaszel przewlekły u dzieci, Medycyna Wieku Rozwojowego, 22(4), 2018, s. 67-81.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.