Autor zdjęcia/źródło:
Pixabay.com @ Jak kąpać noworodka?
Jako świeżo upieczony rodzic obawiasz się pierwszej kąpieli noworodka. Dziecko wydaje się takie maleńkie i kruche, że boisz się, żeby mu nie zrobić krzywdy. Po obejrzeniu filmu instruktażowego, na którym położna Iwona Kaczyńska radzi jak kąpać noworodka na pewno bez problemu poradzisz sobie z pierwszą kąpielą swojego dziecka, a kolejne będą już coraz łatwiejsze.
Kąpiel noworodka w szpitalu zajmuje wprawionej położnej kilka minut. Obserwując ją wydaje się być to bardzo łatwa czynność. Gdy jednak sama lub wspólnie z mężem stajecie przed zadaniem wykonania pierwszej kąpieli noworodka jesteście przerażeni i boicie się, że maleństwu przez przypadek zrobicie krzywdę. Bez obaw, dziecko nie jest aż tak delikatne jak się wydaje, a rodzic na pewno nie zrobi mu tak łatwo krzywdy. Pierwsza kąpiel może być dla was trudna, bo jeszcze nie wiecie jak się do tego zabrać, ale z naszym przewodnikiem i instruktażem położnej na pewno spiszecie się na szóstkę, a kolejne kąpiele będą już tylko przyjemnością bez obaw i stresu.
Jak kąpać noworodka? - kilka wskazówek na początek
Po powrocie ze szpitala nie musisz maluszka od razu kąpać – możesz odczekać 2-3 dni, żebyście wszyscy przywykli do nowej sytuacji. Kąpiel dla noworodka jest silnym przeżyciem, poza tym taki maluch na skórze ma ochronną warstwę lipidową, która zabezpiecza skórę, więc nie musisz maluszka kąpać codziennie. Wystarczy mu kąpiel co drugi dzień.
Dziecko kąp po wieczornym karmieniu – łatwiej wtedy zaśnie i powinno spać spokojnie co najmniej kilka godzin.
Temperatura w pomieszczeniu powinna mieć 24 st. C – to optymalna temperatura powietrza, natomiast temperatura wody powinna wynosić 37 st. C.
Nalej niewielką ilość wody – dziecko powinno być zanurzone w wodzie tylko do połowy ciała.
Kikut pępowiny możesz zamoczyć – nic się nie stanie, gdy kikut trochę się zmoczy, potem trzeba go tylko delikatnie osuszyć gazą lub wacikiem. Staraj się jednak tego nie robić i dopóki dziecko ma kikut pępowiny nie zanurzaj mu brzuszka w wodzie.
Pierwsza kąpiel powinna być krótka i trwać ok. 5 minut.
Jak kąpać noworodka – co będzie potrzebne?
Przed rozpoczęciem kąpieli przygotuj sobie wszystkie niezbędne akcesoria i kosmetyki. W czasie kąpania noworodka cały czas będziesz trzymać dziecko w rękach, więc nie będziesz miała możliwości sięgania daleko.
wanienka,
wkładka antypoślizgowa lub pielucha tetrowa do położenia na dnie wanienki,
ręcznik frotte, najlepiej z kapturkiem,
termometr kąpielowy do sprawdzenia temperatury wody,
mydło lub płyn do kąpieli dla niemowląt,
krem lub zasypka przeciw odparzeniom,
waciki lub gaziki do przemywania oczu oraz oddzielne do pielęgnacji pępka,
Ciepła, przegotowana woda w małej miseczce do umycia twarzy maluszka,
oliwka lub balsam, aby nawilżyć skórę po kąpieli,
nawilżane chusteczki,
maść na odparzenia jeśli jest potrzebna,
miękka szczoteczka do włosów,
czysta pieluszka i świeże ubranko.
Jak kąpać noworodka – KROK PO KROKU
Przygotuj miejsce kąpieli oraz kosmetyki i akcesoria – nie ważne czy w łazience czy w pokoju najważniejsze, aby temperatura w pomieszczeniu była odpowiednia, a wanienka stała stabilnie. Ustaw ją wyżej – na stelażu, pralce lub stole, nie na podłodze, abyś miała łatwiejszy dostęp do dziecka i wszystkich potrzebnych rzeczy. Upewnij się również, że wszystko, czego potrzebujesz, masz w zasięgu ręki.
Używaj ciepłej wody o temperaturze 37 st. C. - Aby sprawdzić czy woda nie jest za gorąca użyj specjalnego termometru lub po prostu swojego łokcia. Początkowo jednak termometr będzie pewniejszym urządzeniem pomiarowym, a z czasem nabierzesz wprawy i wystarczy łokieć do oceny temperatury wody.
Na dno wanienki włóż tetrową pieluszkę lub matę antypoślizgową – będzie ona chroniła maluszka przed wyślizgnięciem ci się z rąk. Możesz użyć również specjalnego leżaczka do kąpieli noworodków. Lepiej nie używaj podkładu z gąbki, bo trudno go po zmoczeniu całkowicie wysuszyć, a w niedosuszonej gąbce szybko namnażają się grzyby i bakterie.
Nalej niedużą ilość wody – wystarczy tylko tyle, aby ciałko dziecka zanurzyć do połowy, czyli głównie plecki i nóżki.
Rozbierz malca i połóż na swojej ręce – łatwiej będzie kąpać malca tacie, bo ma on większe dłonie niż mama i z łatwością utrzyma noworodka jedną ręką. Dłoń umieść pod pośladkami maleństwa, a plecki i główkę oprzyj o przedramię równocześnie cały czas podtrzymując główkę drugą ręką.
Włóż dziecko do wanienki –Powoli zanurzaj dziecko w wodzie, niezbyt raptownie, aby mogło się przyzwyczaić do nowego doznania. Gdy maluch opiera się już o dno wanienki możesz wysunąć dłoń spod jego pośladków i przytrzymywać tylko kark i główkę maluszka, aby chronić je przed raptownym ruchem lub zanurzeniem w wodzie.
Umyj maluszka – najlepiej ręką, bez używanie myjek czy gąbek, które jak już wspomniałam, mogą być siedliskiem bakterii, a dodatkowo mogą również podrażnić delikatną skórę dziecka. Użyj delikatnego płynu do kąpieli dla niemowląt i pamiętaj, że namydlona skóra dziecka jest śliska, dlatego uważaj, aby maluch nie wyślizgną ci się z rąk.
Po kąpieli osusz dziecko delikatnie przyciskając ręcznik nie pocierając wrażliwej skóry noworodka. Osusz dokładniej miejsca w fałdkach skóry, aby zapobiec odparzeniom.
Nawilż skórę – użyj do tego niewielkiej ilości łagodnego emolientu, oliwki lub balsamu do ciała dla niemowląt od 1-go dnia życia. Jeśli jest taka potrzeba użyj również kremu przeciwko odparzeniom.
Zadbaj o pępek – kikut pępowinowy osusz gazikiem lub wacikiem i zdezynfekuj spirytusem.
Umyj twarz dziecka – zwilżonym w przegotowanej wodzie wacikiem umyj twarz malucha, przetrzyj oczka i uszy. Możesz to zrobić również przed kąpielą w wanience.
nam położna powiedziała jak kąpać maluszka jeszcze gdy byliśmy w szpitalu, jeżeli chodzi kosmetyki to dostaliśmy sporo próbek z niebieskiego pudełka i np bardzo spodobał nam się płyn z dermedic linum emolient baby i mamy go do dziś, fajnie nawilża skórę i nei wysusza jej, nie trzeba już jej oliwkować ani natłuszczać.
Familie.pl – Internetowa Społeczność Rodziców. To Portal dla rodziców tworzony przez rodziców. Szczegółowy
opis ciąży – tydzień po tygodniu, fazy porodu – przełam swój strach i nie bój się pytać. Na specjalnym forum
dla rodziców znajdziesz rozwiązania wszystkich swoich problemów. Nasi eksperci – lekarze, prawnicy i wielu
innych za darmo udzielają porad dla rodziców. Ślub i wesele, Ciąża, Rodzice – to tylko niektóre tytuły
naszych serwisów. W każdym z nich znajdziesz coś dla siebie. Przyłącz się do nas!