Opublikowany przez: Marcin1984
pixabay.com
Dziecko decyduje o porodzie - poród dziecka
Ciepłe, spokojne i bezpieczne łono matki wystarcza maluszkowi dokładnie na dziewięć miesięcy. Wówczas organizm dziecka jest już gotowy, aby przyjść na świat i zderzyć się z rzeczywistością…
- Tak naprawdę, to dziecko daje pierwszy sygnał do tego, że jest gotowe na przyjście na świat. Wtedy właśnie organizm matki zaczyna produkować hormony odpowiedzialne za poród. – wyjaśnia Iwona Rewers, położna. – W czasie porodu, dziecko ma już wykształcone wszystkie zmysły, więc doskonale wie, co się wokół niego dzieje. Gdy matka ma skurcz, dziecko również czuje ucisk. Może niekoniecznie go to boli, ale zdaje sobie sprawę, że coś się dzieje…
Czy skurcze są bolesne dla dziecka? - poród dziecka
Pierwsze skurcze macicy (skurcze przepowiadające) dziecko odczuwa jako delikatny masaż, natomiast skurcze porodowe bolesne dla matki mogą być również bolesne dla maluszka– mówi Krzysztof Jabłoński, ginekolog. Dzięki skurczom dziecko bardziej przystosowuje się do życia poza łonem matki i do stresu, który dopiero go czeka.
Do przyjścia na świat coraz bliżej - poród dziecka
Pełne rozwarcie szyjki macicy oznacza, że droga na świat jest otwarta. W tym momencie rozpoczyna się tak zwany drugi okres porodu. Do przywitania ze światem zostało dziecku już tylko kilka centymetrów. Jest to jednak najtrudniejszy etap narodzin– mówi Krzysztof Jabłoński. Maluszek musi przecisnąć się przez wąski kanał rodny, w którym wykonuje szereg zwrotów umożliwiających mu przyjście na świat. Z reguły pierwsza rodzi się główka, zaraz za nią pojawiają się ramiona i w końcu całe dziecko jest już z nami…
A po narodzinach przychodzi czas na poznanie - poród dziecka
Gdy dziecko jest już zupełnie odcięte od świata, w którym przebywało przez ostatnie 9 miesięcy i nie łączy go z nim już nawet pępowina, nadchodzi czas, aby poznać nowe środowisko, w którym się znalazło.
-W czasie ciąży dziecko było chronione przed bodźcami zewnętrznymi przez wody płodowe oraz ciało matki. W momencie narodzin wszystko diametralnie się zmienia. Nie ma żadnej ochrony, dlatego maluszek tak szybko marznie – mówi Iwona Rewers. – Dla dziecka wszystko jest nowe, dlatego poznając nieznany sobie dotąd świat, jest bardzo mocno zestresowane. Obecnie, aby ten stres złagodzić, kładziemy dziecko mamie na brzuch. Czując zapach mamy i słysząc bicie jej serca, maluszek się uspokaja i stres związany z porodem jest dla niego dużo mniejszy…
- Nie tylko oddzielenie od mamy stresuje dziecko, ale również nagły zalew różnych bodźców takich jak np. dźwięk, czy światło. Dlatego po porodzie staramy się je ograniczać tak, aby stres dziecka maksymalnie zmniejszyć – dodaje Krzysztof Jabłoński.
Dziecko musi się jednak zaaklimatyzować w nowym świecie. Jak to robi? Specjaliści twierdzą, że już w czasie porodu. Zdaniem Iwony Rewers poród właśnie dlatego jest taki długi, bo w tym czasie dziecko przygotowuje się do odkrycia całkiem nowego świata, tak, żeby po narodzinach szybko się do niego przystosować. Pod tym względem, dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej zestresowane, ponieważ nie mają czasu na stopniową aklimatyzację w nowym świecie… Jak mówi Krzysztof Jabłoński, stres, jaki dziecko przeżywa w czasie porodu jest niezbędny, aby mogło się ono harmonijnie zaaklimatyzować w świecie zewnętrznym…
Marcin Osiak
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.07.18 22:33
Zawsze się zastanawiałam jak to czuje dziecko.. Na pewno jest to ogromne przejście dla maluszka.. tak bardzo potem płacze..
annawianna 2015.07.17 21:06
Niesamowity artykuł , tak naprawdę to nie wiemy i nigdy się nie dowiemy co czuje dziecko w momencie porodu ale możemy sobie to wyobrazić. Maleństwo które miało swój bezpieczny ciepły świat nagle przeciska się do zimnego jasnego miejsca gdzie jest dotykany, mierzony itd. i jedynie obecność matki sprawia że czuje się bezpiecznie. Uważam że poczęcie , narodziny dziecka to prawdziwy cud.
diaboliqua 2011.02.09 09:34
u nas podczas zajec w szkole rodzenia polozna tlumaczyla takze podobnie jak wyzej i ze nasze dzieciatko podczas porodu odbywa "prace" nie mniejsza niz rodzące
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.