O tym, że wybór wózka dziecięcego nie jest łatwy przekonujemy się wybierając go pierwszy raz. Zaczynamy wtedy zastanawiać czy wybrać tańszą gondolę, która posłuży 6 miesięcy czy zainwestować w droższy wózek wielofunkcyjny na około trzy lata? Jak sprawdzić czy wózek jest bezpieczny dla dziecka, czy wielkość kół ma znaczenie Pojawia się też pytanie o sposób składania wózka i lekkość prowadzenia. Czy to wszystko będzie istotne na co dzień? Jeśli kupujemy pierwszy wózek często nawet nie wiemy co okaże się istotne i jakie pytania zadać? Przeczytajcie nasz PRZEWODNIK jak kupić dobry wózek dziecięcy, żeby wszyscy, i dziecko i rodzice, byli zadowoleni.
ZOBACZ: Spacerówka dla dziecka - propozycje polskich producentów. Jak wybrać najlepszą?>>
8 pytań które warto zadać przed kupnem wózka dziecięcego
- Wózek dziecięcy:gondola czy wielofunkcyjny? Gondola czyli wózek głęboki posłuży tylko do momentu kiedy dziecko zaczyna siadać. Wtedy przestaje spełniać swoją funkcję i trzeba kupić spacerówkę. Wózek wielofunkcyjny daje możliwość montowania na stelażu zarówno gondoli jak i fotelika samochodowego oraz spacerówki. Jest to większy wydatek ale jednorazowy.
- Czy materiał z którego wykonany jeststelaż wózka ma znaczenie? Tak, zwłaszcza jeśli zamierzasz często z dzieckiem podróżować. Wtedy najbardziej sprawdzają się wózki z lekkim, aluminiowym stelażem. Łatwiej będzie Ci go wkładać do samochodu czy wnosić do komunikacji miejskiej.
- Jak sprawdzić czy wózek dla dziecka jest bezpieczny? Wydawałoby się, że każdy model dopuszczony do sprzedaży jest bezpieczny. Niestety nie zawsze tak jest. Spróbuj popchnąć wózek lekko do przodu i sprawdź czy jedzie prosto i się nie wywraca. Wypróbuj też hamulce – przydają się w komunikacji miejskiej i podczas spacerów. Znaczenie ma również odległość płyty siedziska od podwozia – musi być na tyle duża by siedzący malec nie włożył rączki w koła. Gondola powinna mieć na tyle głębokie ścianki, by siadające dziecko z niej nie wypadło. Sprawdź też czy wózek jest wyposażony w pasy lub szelki bezpieczeństwa (niektóre je mają – najlepsze są pięciopunktowe). Wózek dziecięcy nie powinien mieć też żadnych ostrych krawędzi!
- Wózek dziecięcy z małymi czy dużymi kołami? Duże koła lepiej sprawdzają się na trudnej nawierzchni: śniegu, piachu, dziurach i wertepach, zwłaszcza na drogach leśnych i poza miastem. Małe kółka sprawdzają się jedynie na gładkich i równych powierzchniach. Koła pompowane zapewniają też większy komfort dziecku. Niż te z pianki.
- Możliwość regulacji rączki? Ustawienia rączki na dowolnej wysokości zapewni komfort prowadzenia wózka osobom o różnym wzroście. Inną przydatną funkcją jest możliwość przekładania rączki z tyłu na przód wózka. Dzięki temu, gdy zajdzie potrzeba zmiany kierunku (zacznie świecić słońce lub wiać silny wiatr) nie trzeba odwracać całego wózka lub przekładać siedziska.
- Lekkość prowadzenia? Jest to istotne, bo często oprócz malucha w wózku, są jeszcze w koszyku zakupy i torba z akcesoriami. Im bardziej obciążony wózek, tym trudniej go prowadzić i manewrować. Dlatego lekki, aluminiowy stelaż sprawdzi się i w tym przypadku.
- Sposób i łatwość składania wózka? Jest to bardzo istotna funkcja jeśli zamierzasz często z dzieckiem podróżować. Najwygodniejszy okaże się wtedy wózek, który składasz używając tylko jednej ręki. Niektóre modele wyposażone są w przycisk łatwego składania lub inny system wspomagający. Jest to bardzo pomocne gdy z wózkiem podróżuje tylko jedna osoba.
- Dodatkowe akcesoria: czy wózek jest je w nie wyposażony? Akcesoria typu śpiworek, parasolka czy pokrywki są niezbędnym wyposażeniem wózka. Im jest ich więcej od początku tym lepiej, bo kupowane osobno potrafią sporo kosztować.
CZYTAJ TEŻ: