Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-11-07 12:55:19
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie - mat. promocyjne partnera atykułu
Jaka twardość materaca jest dobra dla zdrowia?
Jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że twardy materac jest niemal zawsze lepszy niż miękki. W rzeczywistości jednak zbyt twardy materac przy dłuższym użytkowaniu przypuszczalnie powoduje skrzywienie kręgosłupa. Ponadto, ponieważ podpiera ciało jedynie w kilku miejscach, może nadmiernie uciskać naczynia krwionośne, co utrudnia przepływ krwi. Zbyt twardy materac jest szczególnie niewskazany dla osób starszych, a także tych, które skarżą się na kłopoty z krążeniem.
Dla odmiany, zbyt miękki materac sprawia, że ciało nadmiernie się zapada, a kręgosłup za mocno wygina. Powoduje to jednostronne ściśnięcie przestrzeni między dyskami, przez co nie dopływają do nich płyny zapewniające regenerację kręgosłupa.
Prawidłowo dobrany materac powinien odciążać kręgosłup, pozwalając mu przyjąć naturalne ułożenie. Przy spaniu na bok, kręgosłup ma tworzyć linię zbliżoną do prostej, a w pozycji na wznak – wygięcie przypominające nieco literę S.
Najczęściej wyróżnia się następujące stopnie twardości materaca z orientacyjną, zalecaną wagą osoby śpiącej:
Nie należy jednak traktować powyższych wskazań jako żelaznych zasad. W rzeczywistości na wybór odpowiedniej twardości materaca wpływają także między innymi: wzrost, najczęściej wybierana pozycja snu, wady i stan kręgosłupa, a nawet subiektywne odczucia i przyzwyczajenia.
Na przykład osoby wysokie często potrzebują nieco bardziej miękkiego materaca niż niższe, bo ciężar ciała rozkłada się na większej powierzchni łóżka. Ponadto, dla kogoś, kto śpi głównie na plecach, zwykle lepszy będzie trochę twardszy materac, niż dla osoby śpiącej na boku. Wreszcie, różne schorzenia i wady kręgosłupa często wymagają specyficznych właściwości, w tym odmiennych twardości materaca. W takiej sytuacji, zdecydowanie należy skonsultować zakup z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą.
Wybór właściwej twardości materaca dla dwóch osób jest o tyle trudniejszy, że trzeba wziąć pod uwagę potrzeby obojga. Jeden, szeroki materac to najlepsze rozwiązanie, jeśli partnerzy mają podobną wagę i wzrost oraz przyzwyczajenia i preferowaną pozycję spania. Przy tym warto pamiętać, że podwójny model będzie zwykle nieco bardziej miękki w odczuciu niż pojedynczy o tej samej konstrukcji i twardości materaca.
Jeżeli potrzeby partnerów znacznie różnią się w tym obszarze, lepszym wyjściem jest zakup dwóch osobnych materacy o równej wysokości. Taki zakup wiąże się jednak z dużo większym wydatkiem. Co więcej, jeśli chce się uzyskać jednolitą powierzchnię, pozbawioną przerwy, do całości wydatku trzeba jeszcze doliczyć cenę cienkiego materaca nawierzchniowego lub specjalnego łącznika. Łóżko musi mieć też co najmniej 160 cm, a często 180 cm długości, bo minimalna szerokość materacy to 80 cm, a w przypadku niektórych modeli 90 cm.
Trzecia możliwość to coraz częściej spotykane specjalne modele dla dwóch osób, o różnej twardości materaca po obu stronach (H1/H2, H2/H3 itd.). Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet osoby o zdecydowanie odmiennej wadze i innych potrzebach mogą komfortowo spać na jednym materacu. Producenci nazywają takie modele dualsleep, małżeńskimi, dla par lub typu Adam i Ewa.
Przed zakupem warto nie tylko wybrać stopień twardości materaca, ale też sprawdzić subiektywne odczucia podczas leżenia na różnego typu modelach o odmiennej sztywności. Najlepiej zrobić to w sklepie, który ma ekspozycję z materacami do testowania.
Równomierność podparcia w pozycji na wznak można sprawdzić w prosty sposób. Jeżeli otwartą dłoń trudno wsunąć pomiędzy materac a część lędźwiową kręgosłupa, oznacza to, że materac jest za miękki. Jeśli z kolei jest to bardzo łatwe – prawdopodobnie materac jest za twardy. Właściwym odczuciem powinien być lekki opór, zbliżony do tego, który odczuwa się, wsuwając dłoń pomiędzy materac a plecy powyżej lędźwi.
Z drugiej strony, zakup materaca przez internet to szereg innych korzyści. Przede wszystkim jest to często niższa cena, a także większy wybór – możliwość porównania setek różnych modeli. Przykładem może być oferta eMAG, gdzie jest dostępnych ponad 3000 materacy od wielu znanych producentów i dostawców (sprawdź: https://www.emag.pl/materace/c).
Przeglądanie asortymentu jest bardzo wygodne, bo można wyświetlać tylko produkty spełniające wybrane kryteria (cena, stopień twardości materaca i rekomendowana waga osoby, typ i rozmiar materaca, producent/dostawca, oceny innych klientów itp.).
lena85 2021.05.15 18:45
Ja mam termoelastyczny 4 piankowy z sovea i jest mega wygodny, świetnie dopasowuję się do ciała , solidnie wykonany, przepuszcza powietrze, kregosłup na nim odpoczywa , wart swoich pieniedzy
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.