Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-10-30 14:08:19
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie - mat. promocyjne partnera atykułu
Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle istotne – nie tylko w czasie ciąży, ale w trakcie całego życia. Ciąża to okres wyjątkowy, jednak należy pamiętać, że to także czas zmian: zupełnie inaczej funkcjonuje układ hormonalny czy też układ imnunologiczny. Zmiany zachodzące w organizmie prowadzą do wzrostu ryzyka występowania chorób jamy ustnej. Między innymi z tego względu tak ważna jest prewencja stomatologiczna, która ma na celu zmniejszenie ryzyka kolonizacji jamy ustnej bakteriami mogącymi powodować próchnicę czy stan zapalny dziasęł. Jama ustna powinna być odpowiednio pielęgnowana jeszcze przed okresem ciąży. Dodatkowo wszelkie ubytki powinny zostać naprawione jeszcze przed poczęciem.
Jak dbać o higienę jamy ustnej w ciąży? Zaleca się mycie zębów minimum dwa razy dziennie w szczególności pamiętając o ich myciu przed snem. Przestrzenie międzyzębowe powinny zostać wyczyszczone za pomocą nici dentystycznych czy szczoteczek międzyzębowych. Przyszłe mamy powinny także pamiętać o dokładnym oczyszczeniu powierzchni języka z nalotu, który może być pokryty resztkami pokarmu, złuszczonego nabłonka czy drobnoustrojów i produktów ich metabolizmu. Zalecenia obejmują także żucie gumy z ksylitolem po posiłku.
Bardzo istotny jest także dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów – warto wybrać szczoteczkę elektryczną, która znacznie efektywniej czyści powierzchnie zębów. O higienę jamy ustnej w ciąży warto zadbać także w gabinecie stomatologicznym – w przypadku powstałego kamienia nazębnego domowe sposoby jego usunięcia niestety są nieskuteczne.
Od 1 stycznia 2019 roku pojawiały się zmiany w organizacji okołoporodowej. Zgodnie z nimi zalecenie lekarza ginekologa dotyczące wizyty u stomatologa, powinno pojawić się do 10 tygodnia ciąży lub w czasie pierwszego zgłoszenia się do położnika. Oczywiście wspomniane zalecenia dotyczą sytuacji, kiedy zęby są zdrowe i nie wymagają interwencji leczniczych.
Warto także wspomnieć, że kobietom w ciąży (a także w okresie połogu) przysługują dodatkowe, bezpłatne świadczenia stomatologiczne. Obejmują one leczenie chorób przyzębia, badanie kontrolne nie częściej niż 1 raz na kwartał, czy też leczenie endodontyczne. Kobietom w ciąży przysługuje także usunięcie złogów nazębnych nie częściej niż jeden raz w ciągu 6 miesięcy w zakresie całego uzębienia. Jakiekolwiek niepokojące symptomy ze strony jamy ustnej powinny zostać skonsultowane z lekarzem stomatologiem – powikłania stanów zapalanych mogą być bardzo poważne. Wpływają one między innymi na rozwój płodu i czas trwania ciąży.
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne jest dbanie o prawidłowy stan jamy ustnej w okresie ciąży. Często pojawiają się wątpliwości, czy to odpowiedni czas, czy może lepiej zaczekać z leczeniem do rozwiązania. Nic bardziej mylnego. Zęby w ciąży należy leczyć – konsekwencje braku terapii mogą być bardzo poważne i mogą mieć nawet wpływ na rozwój dziecka. O tym czy zabieg może zostać przeprowadzony w danym okresie ciąży i czy jest bezpieczny dla ciężarnej kobiety i rozwijającego się w jej łonie dziecka decyduje lekarz stomatolog. Dobór odpowiedniego leczenia z pewnością przyniesie ulgę w ewentualnych dolegliwościach bólowych oraz zapewni bezpieczeństwo dla dziecka.
Wizyty w okresie ciąży u dentysty wyglądają nieco inaczej. Oprócz decyzji o możliwości wykonania danego zabiegu różnica w wizycie polega także na odmiennym ułożeniu pacjentki na fotelu dentystycznym. Nie jest zalecane leżenie na plecach. W takiej sytuacji może dojść do ucisku macicy na żyłę główną dolną przez co dochodzi do utrudnienia powrotu krwi do serca. Konsekwencje tego stanu mogą być poważne, prowadząc do spadku ciśnienia (inaczej hipotonii) w wyniku czego może dojść nawet do omdlenia.
Chociaż dla przyszłych mam informacje te mogą budzić niepokój, to należy jednak wspomnieć, że procedury leczenia kobiet ciężarnych są dobrze znane stomatologom. Odpowiedni wybór leczenia oraz doświadczenie lekarza dentysty zapewni bezpieczeństwo oraz wysoką efektywność terapii.
Niektóre z zabiegów powinny jednak zostać przełożone na okres po urodzeniu dziecka - dotyczy to na przykład procedur chirurgicznych (zakładanie implantów stomatologicznych), czy wybielanie zębów. Planowane leczenie powinno zatem obejmować procedury niezbędne dla zapewnienia prawidłowego rozwoju płodu oraz bezpieczeństwa kobiety ciężarnej.
Odkładanie w czasie, a także strach przed wizytą u dentysty często spowodowane są powtarzanymi, obiegowymi stwierdzeniami, które nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dotyczą one na przykład znieczulenia zębów w okresie ciąży. Wizja bólu i cierpienia podczas procedur leczniczych potrafią skutecznie zniechęcić do wizyty u stomatologa. Koniecznie należy zaznaczyć, że powtarzane opinie nie są prawdziwe.
Znieczulenie przed zabiegiem stomatologicznym w okresie ciąży jest możliwe, a nawet konieczne w przypadku procedur, które mogłyby się wiązać z znacznym bólem, cierpieniem czy stresem. Ból oraz czynniki stresogenne mogą działać niekorzystnie na kobietę ciężarną w związku z czym za każdym razem dąży się do zapewnienia odpowiedniego komfortu pacjentce. Jednym ze środków stosowanych do znieczulenia miejscowego w okresie ciąży jest lidokaina, która należy do kategorii B według FDA (klasyfikacja leków stosowanych w ciąży). Kategoria ta oznacza, że badania z wykorzystaniem leku przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały ryzyka dla płodu.
Okazuje się, że bardzo poważnym problemem stomatologicznym z którymi mogą zmagać się kobiety w ciąży są stany zapalne dziąseł. Według niektórych statystyk nieprawidłowości te (ciążowe zapalenie dziąseł) spotyka nawet 75 procent ciężarnych. Na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety dochodzi także przebudowy błony śluzowej jamy ustnej, przez co staje się ona bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Jednym z dokuczliwych i niepokojących objawów może być krwawienie dziąseł w okresie ciąży.
Zwiększona podatność na czynniki zewnętrzne w tym okresie sprawia, że dbanie o odpowiednią higienę wymaga szczególnej uwagi. Warto zdecydować się na zakup sonicznej szczoteczki, która wykonuje kilkadziesiąt tysięcy (!) wibracji w ciągu minuty. Precyzyjna główka z miękkim i elastycznym włosiem zapewnia połączenie wysokiego komfortu użytkowania z efektywnością mycia. Odpowiednia pielęgnacja jest pierwszym krokiem do utrzymania zdrowych zębów.
Więcej o delikatnej szczoteczce sonicznej Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200
Oprócz szczoteczki do zębów niezwykle ważny jest odpowiedni dobór pasty do zębów. W przypadku tendencji do krwawień, warto poprosić lekarza stomatologa o dobór odpowiedniej pasty do zębów wrażliwych. Pojawiające się krwawienie powinno skłonić do wizyty u lekarza, ale pod żadnym pozorem nie powinno wpływać na zmniejszenie częstotliwości mycia zębów. Konsekwencją rzadszego mycia jest gromadzenie płytki nazębnej przyczyniając się do wzmożenia stanu zapalnego.
Pojęcie „leczenie kanałowe” u przyszłych mam może budzi niepewność. Inną, często stosowaną nazwą jest „leczenie endodontyczne”. Sam zabieg polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba. Okolica ta jest bogato unaczyniona i unerwiona w związku z czym leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym.
Dolegliwości bólowe wynikające z zmian chorobowych potrafią być bardzo duże. Oprócz zmniejszenia cierpienia, wdrożenie odpowiedniego leczenia zmniejsza ryzyko transmisji bakterii i stanu zapalnego na otaczające tkanki. To z kolei może mieć duży wpływ na przebieg ciąży i rozwijający się w łonie matki płód. Podsumowując, leczenie kanałowe w ciąży jest możliwe, konieczne jest jednak zastosowanie leków bezpiecznych dla ciężarnych.
Na skutek próchnicy dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba, która z kolei jest bardzo unerwiona. Jej podrażnienie może skutkować dolegliwościami bólowymi. Oczywiście pojawienie się dolegliwości bólowych może być związane nie tylko z próchnicą, ale z szeregiem innych nieprawidłowości mających swoje miejsce w obrębie jamy ustnej. Bez wątpienia ból zęba jest wskazaniem do wizyty u lekarza stomatologa, który po przeprowadzeniu badania będzie mógł stwierdzić jaka jest przyczyna dolegliwości bólowych.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Mateusz Nawrocki
Źródła:
l http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2019/01/ns_2018_159-165_PL.pdf
l http://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia-w-zakresie-higieny-jamy-ustnej-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
l http://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/zasady-korzystania-ze-swiadczen-medycznych/leczenie-stomatologiczne/wykaz-dodatkowych-swiadczen-zdrowotnych-lekarza-dentysty-przyslugujacych-kobietom-w-ciazy-i-w-okresie-pologu,270
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.