Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-03 13:42:48
Autor zdjęcia/źródło: Mat. partnera artykułu
Próchnica zębów wywoływana jest przez bakterie, te natomiast z łatwością przedostają się z miejsca zakażonego do innych narządów w naszym ciele. W przypadku dzieci należy liczyć się z nieprawidłowościami w rozwoju zębów i krzywym zgryzem, który z czasem będzie wymagał kłopotliwego noszenia aparatu lub spowoduje kompleksy.
Wśród niebezpiecznych schorzeń wywoływanych przez próchnicę znajdują się: cukrzyca, choroby serca, układu krążenia, miażdżyca, schorzenia układu ruchu, kręgosłupa, zapalenie zatok, uszu, oczu, nerek, czy układu pokarmowego.
Bezwzględnie należy pamiętać i uczyć dzieci, że zęby muszą być porządnie szczotkowane co najmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem po 2-3 minuty. Jeśli jest taka możliwość, warto je myć nawet po każdym posiłku.
Ważną kwestią jest tu stosowanie właściwej, czyli wymiatającej techniki szczotkowania. Zaczynamy od lewej górnej części szczęki, kończymy na prawej dolnej lub na odwrót. Podczas codziennej higieny nie zapominaj o czyszczeniu powierzchni języka. Na rynku dostępne są specjalnie przeznaczone do tego skrobaczki, jednak można użyć również zwykłej szczoteczki.
Pamiętaj, że samo mycie nie wystarczy jeśli nie zadbasz o czystość szczoteczki. Zaleca się wymienianie jej na nową co 2-3 miesiące, a także po każdej chorobie. Po wyjęciu z opakowania przelej ją wrzątkiem i powtarzaj tę czynność raz w tygodniu.
W kwestii samych zębów ważniejszą od ilości jest częstotliwość spożywania cukrów prostych. Jak zapewnia specjalista z portalu www.przelomwodzywianiu.pl, zgodnie z wynikami badań, powinniśmy spożywać je maksymalnie do 4 razy na dobę. Do tego wyniku wlicza my słodzoną kawę, herbatę, soki, napoje oraz wszelkie potrawy, w których skład wchodzi cukier. Warto zatem przyzwyczaić siebie, a także dzieci od samego początku, do zaspokajania pragnienia wodą. Poza tym, że pozbawiona jest cukru, pomaga wypłukiwać z jamy ustnej zanieczyszczenia.
W drodze po zdrowy uśmiech ważnym krokiem jest włączenie do swojej diety świeżych warzyw. Chrupiąca marchewka, seler, kalarepa pomogą Ci w usuwaniu płytki nazębnej, a przy tym dostarczą Twojemu organizmowi wielu istotnych składników mineralnych. Wapń, potas, magnez, witamina C, witaminy z grupy B, kwas foliowy, pomogą Ci wzmocnić dziąsła i stworzyć warstwę chroniącą przed bakteriami.
Owoce są niezwykle bogatym źródłem ważnych dla naszego organizmu witamin i mikroelementów. Zaleca się spożywanie kilku porcji owoców dziennie. Niektóre z nich jednak mogą specyficznie oddziaływać na nasze zęby. Jabłka działają oczyszczająco, kwaśne owoce natomiast, czyli wszystkie cytrusy, maliny, porzeczki, wiśnie, maliny, morele, śliwki wymagają tego, by wypłukać po nich usta wodą, celem zneutralizowania działania kwasów i przywrócenia właściwego poziomu pH. Nie szczotkuj jednak od razu zębów. Zmiękczone przez kwas mogłyby ulec mikrouszkodzeniom.
Pokarmy, które przyklejają się do zębów, stanowią dla nich spore zagrożenie. Kawałki jedzenia, które przywarły do płytki zębowej, a konkretnie cukry w nich zawarte stanowią idealną pożywkę dla bakterii. Ciągutki, karmel, lizaki, żelki, chrupki kukurydziane, rodzynki, suszone figi, masło orzechowe, batoniki i landrynki są produktami, po których zawsze powinniśmy dobrze wyszczotkować zęby.
Wcześnie wykryty problem można usunąć znacznie łatwiej, szybciej i taniej, niż ten zaniedbany. Przy zdrowym, odpowiednio pielęgnowanym uzębieniu wystarczy jedna wizyta na pół roku. Jeżeli nie przestrzegasz wszystkich zasad higieny, trudno Ci zrezygnować z podjadania słodyczy, a w Twoich zębach często pojawiają się ubytki, odwiedzaj swojego stomatologa nawet co 3 miesiące.
Profilaktyka, czyli higiena oraz dieta są najistotniejsze w dbaniu o stan zdrowia Twoich zębów. Z początku wprowadzenie nowych nawyków może być trudne, jeśli jednak będziesz konsekwentny, szybko wejdą Ci w krew, a Twój organizm będzie Ci za to wdzięczny.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.