Jak dbać o pieluszkowe zapalenie skóry? PIELĘGNACJA I LECZENIE - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak dbać o pieluszkowe zapalenie skóry? PIELĘGNACJA I LECZENIE

Jak dbać o pieluszkowe zapalenie skóry?  PIELĘGNACJA I LECZENIE

Autor zdjęcia/źródło: pieluszkowe zapalenie skóry @ Zaprojektowane przez Freepik

Pieluszkowe zapalenie skóry to częsta przypadłość u dzieci. Wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji i leczenia. Podpowiadamy jak zatroszczyć się o niemowlaka.

Przez pierwsze dwa lata życia dziecka, kiedy nosi jeszcze pieluchę, może się pojawić pieluszkowe zapalenie skóry. Najczęściej dotyczy ono dzieci między 7. a 12. miesiącem życia. Przyczyn tej dolegliwości może być bardzo dużo i zależnie od nich stosuje się odpowiednią pielęgnację oraz leczenie. Wyjaśniamy na czym polega pieluszkowe zapalenia skóry, jak pielęgnować tę dermatozę(stan chorobowy skóry)  i kiedy udać się do lekarza oraz jakie leczenie może być zalecone.

Kiedy się pojawia pieluszkowe zapalenie skóry?

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i wrażliwa, więc podatna na wszelkie podrażnienia, wilgoć, czy substancje alergizujące, brak odpowiedniej higieny, infekcje. Upały także sprzyjają pojawieniu się tej dolegliwości u dziecka, ponieważ skóra niemowlaka szybko łapie wysokie temperatury. Stan zapalny pojawia się w miejscach przylegania pieluchy do skóry dziecka. W tych miejscach występować lubi podrażnienie przypominające nieco poparzenie słoneczne. Pupa niemowlaka jest czerwona, gorąca i ma tendencję do łuszczenia się. Kiedy stan zapalny się rozwija może pojawić się obrzęk na zaczerwienionych miejscach. Pieluszkowe zapalenie skóry może rozchodzić się na górną część ud, podbrzusze oraz pachwiny. Jeśli przyczyną odparzenia pieluszkowego jest infekcja, mogą pojawić się krostki, grudki, pęcherze, miodowożółte strupki.  Dziecko odczuwa świąd i piekący ból, dlatego będzie bardziej niespokojne i może mieć problemy ze snem.

Co powoduje pieluszkowe zapalenie skóry?

Przyczyn pieluszkowego zapalenia skóry może być dużo i od ich zdiagnozowania zależy odpowiednie leczenie. Zatem może ono wynikać z nieodpowiedniej higieny oraz zbyt rzadkiego zmieniania pieluch. Kiedy przez dłuższy czas skóra dziecka styka się z moczem i kałem, pojawiają się bakterie biorące udział w rozkładzie tego co dziecko ma w pieluszce. Inną częstą przyczyną jest pocieranie skóry dziecka przez pieluszkę lub wycieranie maluszka po kąpieli zbyt szorstkim ręcznikiem lub osuszanie delikatnej skóry malca zbyt mocno.  

Może być to także wynik uczulenia na niektóre kosmetyki lub samą pieluszkę. Winne mogą być także upały, które powodują to, że skóra dziecka jest cały czas lekko wilgotna.

Trzeba także wspomnieć o długotrwałej antybiotykoterapii, biegunkach, infekcjach grzybiczych, czy bakteryjnych oraz infekcjach układu moczowego.  Także rozszerzanie diety niemowlaka i pojawienie się nowych produktów w jego jadłospisie może powodować zmianę składu stolców. Czasami zdarza się, że przyczyną są nieodpowiednie pieluchy hamujące cyrkulację powietrza lub złe chusteczki używane do oczyszczania skóry.

Pieluszkowe zapalenie skóry, kiedy udać się do lekarza?

Jeśli widzisz że pieluszkowe zapalenie skóry się rozwija, a sama dokładna pielęgnacja nie pomaga, koniecznie zgłoś się do lekarza, który rozpozna dokładne przyczyny i zastosuje odpowiednie leczenie. Jeśli będzie to drożdżyca lekarz zleci tzw. badanie mikologiczne. Jeśli z kolei będzie to wynik alergii kontaktowej bądź przygotowana na konieczność naskórkowych testów płatkowych.

Jak zadbać o pieluszkowe zapalenie skóry i jak się je leczy?

W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry odstaw wszelkie balsamy, oliwki, czy talk, które mogą dodatkowo podrażniać delikatną skórę bobasa.  Właściwą maść zasugeruje lekarz. Zwykle taka maść zawiera cynk, pantenol lub alantoinę. Mają one za zadanie natłuścić, nawilżyć i działać antybakteryjnie. Maść stosuje się regularnie przy każdym przewijaniu bobasa. Zwykle dolegliwości znikają już po 2-3 dniach.  Czasami jednak może potrwać to dłużej.

W przypadku, gdy przyczyną są grzyby lekarz zaleci preparat przeciwdrożdżakowy, a jeśli bakterie, to przeciwbakteryjny. Gdy pieluszkowe zapalenie skóry jest mocno rozwinięte możesz dostać receptę na preparat sterydowy, który ma działanie przeciwzapalne. W zaawansowanych stanach zapalenia skóry lekarz może także zadecydować o leczeniu ogólnym dziecka i stosowaniu dodatkowych antybiotyków, leków przeciwhistaminowych lub niesteroidowych leków  przeciwzapalnych

Pamiętaj!  Ciepło i wilgoć do doskonała pożywka dla bakterii i grzybów. Nieodzownym elementem leczenia maluszka jest odpowiednia pielęgnacja, która polega na częstych wymianach pieluch (wybieraj te z funkcją „air”, które przepuszczają powietrze), dokładnym myciu pupy i jej wietrzeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

Mama OSTRZEGA: TO dziecko dostało udaru cieplnego bez słońca! >>