Artykuł promocyjny Opublikowany przez: IwonaSza 2013-07-09 09:40:00
Autor zdjęcia/źródło: meblemoll.pl
W szkolnej ławce czy odrabiając lekcje w domu, dziecko spędza nawet 9 godzin w pozycji siedzącej. Do tego dochodzi jeszcze gra na komputerze – bo, które dziecko tego nie lubi? – lub oglądanie telewizji – bo to lubi jeszcze więcej dzieci. Czy podczas tych czynności dziecko siedzi prawidłowo?
Szacuje się, że blisko 90% dzieci cierpi na schodzenia kręgosłupa. Najczęstszą przyczyną tych schorzeń jest nieprawidłowa postawa podczas siedzenia i, niestety, mało ruchu na co dzień. Zapewniając młodemu człowiekowi odpowiednią dawkę ruchu oraz dbając, aby zachowywał prawidłową postawę podczas odrabiania lekcji, rysowania czy innych czynności siedząc – sprawiamy, że w przyszłości jego kręgosłup nie da mu dostatecznie w kość – tak jak on czyni teraz swemu kręgosłupowi.
Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń pracy, pozwala na zachowanie prawidłowej postawy. Samo „siedź prosto” lub „nie garb się” – nie wystarcza. Dlatego funkcjonalność mebli, które wybieramy dla podopiecznego, powinna być głównym kryterium przy wyborze, a nie ładny kolor i ogólny wygląd.
Zestawy biurkowe Moll dla dzieci, to meble, które wymuszają prawidłową postawę. Dzięki nim możemy dopasować wysokość blatu do wzrostu dziecka. Pozwala to również na oszczędność, bo choć za pierwszym razem wydamy nieco więcej, biurko, które rośnie wraz z dzieckiem – posłuży mu na dłużej.
Fot. meblemoll.pl
Bóle kręgosłupa to nic przyjemnego i o ile w młodym wieku nie są zbyt uporczywe, tak w starszym potrafią nieźle dokuczać. Dziecko może nie rozumieć, że za kilka lub kilkanaście lat będzie miało z kręgosłupem duże problemy. Dla niego liczy się tu i teraz, a nie to, co będzie.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy to my – rodzice, zadbali o jego dobry rozwój i zdrowie na przyszłość. A jeżeli wpoimy mu zasady prawidłowego siedzenia przy biurku – samo będzie się do nich stosować. Traktujmy to poważnie, ale w sposób przystępny dla młodego człowieka. Nie każmy, nie groźmy. Wytłumaczmy i przestrzegajmy.
Zestaw zasad, które pozwolą utrzymać prawidłową postawę przy biurku to:
• Przedramiona opieramy lekko na biurku.
• Głowa powinna być prosto. Nie wyginamy szyi.
• Plecy opieramy na oparciu krzesła.
• Głębokość siedzenia powinna być ustawiona tak, aby uda nie stykały się z brzegiem siedzenia.
• Stopy powinny być oparte całą swoją powierzchnią na podłodze lub podnóżku.
• Dbajmy o to, aby nogi były ugięte pod kątem prostym i miały odpowiednią ilość miejsca.
Z początku może to się wydawać nienaturalne, jakby robot siedział i odrabiał lekcje - za każdym razem zwracając uwagę, jak jest ustawiona głowa, szyja, czy plecy są oparte, czy nogi zgięte pod kątem prostym… Nie zniechęcajmy się, zmotywujmy dziecko i powtarzajmy, dlaczego jest to ważne. Z czasem zapamięta i stosowanie się do powyższych zasad będzie przychodziło automatycznie – będzie czymś naturalnym. Ponadto, dzięki meblom Moll, dziecko łatwiej dopasuje prawidłową postawę.
Pamiętajmy również, że dziecko może się zbuntować, jeżeli widzi, że my nie stosujemy się do tych zasad. Jeżeli zauważy, że rodzic siedzi krzywo, bokiem pisze na komputerze, albo jeszcze w innej, wygiętej postawie – to może zadać sobie pytanie „Po co to wszystko?” Dawajmy dobry przykład i spójrzmy również na siebie, gdy zasiadamy, na przykład, do komputera.
źródło: meblemoll.pl
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie biurko dla ucznia?
164.126.*.* 2014.01.09 01:06
Niestety jeśli my rodzice nie zadbamy o zdrowe plecy naszych dzieci to one same tego nie zrobią. Jest kilka sposobów na to. Sama ostatnio przerabiałam temat. Trzeba wysłać dziecko na gimnastykę korekcyjną, w szkole z reguły jest. Samemu można popełnić błędy podczas ćwiczeń, więc lepiej zostawić to specjalistom. Dużo ruchu dobrze działa na kręgosłup. "Nie garb się" niestety nigdy nie działa, ale dobrze dobrane krzesło do odrabiania lekcji to i owszem. Powinno być odpowiednio wyprofilowane, wymuszać wręcz prawidłową postawę, dopasowane do wzrostu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.