Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-12-16 17:00:12
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
W przypadku noworodków higienę jamy ustnej należy zacząć od pielęgnacji dziąseł i języka. Należy to robić po jedzeniu, przy użyciu jałowego wacika nawiniętego na palec rodzica i zwilżonego solą fizjologiczną. W ten sposób oczyszczamy jamę ustną dziecka z resztek po jedzeniu oraz zapobiegamy rozwojowi kolonii bakteryjnych i grzybiczych. Następnie około 6. miesiąca życia, gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne, należy wyposażyć się w specjalną szczoteczkę oraz pastę do zębów przeznaczoną dla niemowląt. Zęby trzeba czyścić dwa razy dziennie, wykonując ostrożne ruchy, tak aby nie uszkodzić delikatnej błony śluzowej dziąseł. Mycie zębów przez rodzica powinno odbywać się do momentu, aż dziecko będzie gotowe wykonywać to samodzielnie, ale bardzo ważne jest, aby w tym czasie być przy maluchu i odpowiednio go instruować.
Próchnica to zakaźna choroba zębów, za którą odpowiada określony rodzaj bakterii (głównie L. acidophilus i Streptococcus mutans), które rozwijają się z powodu złej higieny jamy ustnej oraz nadmiaru cukrów w diecie. Zapobieganie rozwojowi próchnicy to podstawowe zadanie każdego rodzica. Próchnica może w znaczący sposób uszkadzać zęby mleczne, a następnie zęby stałe i wymagać pilnej interwencji lekarza stomatologa. Aby się przed tym uchronić, należy regularnie i w prawidłowy sposób szczotkować zęby. Dobór pasty i szczoteczki do zębów oraz technika szczotkowania powinna leżeć po stronie lekarza stomatologa. Następnie obowiązek przechodzi na barki rodzica, który musi dopilnować poprawności wykonywania poleconych czynności. Nadrzędnym elementem zapobiegającym próchnicy jest redukcja ilości cukrów w diecie. Należy unikać słodyczy, kolorowych gazowanych napojów, dosładzanych jogurtów, smakowego mleka oraz soków owocowych. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, aby po zjedzeniu kolacji i umyciu zębów, dziecko nie spożywało już żadnych pokarmów (nawet mleka!).
Wśród dzieci bardzo częste są infekcje w obrębie jamy ustnej i gardła. Wiele z nich przenosi się drogą pokarmową, wziewną albo wynika z niedostatecznej higieny. U dzieci w wieku od pierwszego do 5. roku życia popularną dolegliwością jest opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, wywołane przez wirusa HPV (Herpres Simplex Virus). Zwykle dotyczy dzieci uczęszczających do przedszkola lub żłobka i jest manifestacją pierwotnego zakażenia wirusem opryszczki. Jeżeli coś takiego przydarzy się dziecku, należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie przeciwwirusowe np. acyklowir. Innym przykładem są zakażenia grzybicze np. pleśniawki, które wywołuje grzyb z rodzaju Candida albicans. Występuje w postaci drobnych, białawych plamek na czerwonym, zapalnym podłożu. W większości wynikają z niedostatecznej higieny smoczków oraz jamy ustnej u dziecka i wymagają wdrożenia leczenia przeciwgrzybiczego. Natomiast gdy na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej pojawiają się owrzodzenia otoczone czerwonym rąbkiem zapalnym, mogą to być afty. Charakteryzują się znaczną bolesnością, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie Anaftin spray, który szybko łagodzi ból, tworząc ochronną warstwę i wspomaga gojenie się takich zmian w jamie ustnej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.