Jak czyścić uszy dziecka? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak czyścić uszy dziecka?

Jak czyścić uszy dziecka?

Autor zdjęcia/źródło: Jak czyścić uszy dziecka?@Pixabay.com

Delikatne uszy maluszka wymagają troskliwej pielęgnacji. Gdy je zaniedbamy, może się to skończyć dużymi problemami, chociaż za częste ich czyszczenie też nie jest wskazane. Jak czyścić uszy dziecka, by nie mieć powodów do niepokoju?

Woskowina, która gromadzi się w uchu jest wydzielana przez specjalne gruczoły przewodu słuchowego. Dzięki swojej lepkiej konsystencji wychwytuje ona wszelkie drobinki kurzu i stanowi barierę dla wody. Ochrania też przewód słuchowy przed urazami, a dzięki kwaśnemu odczynowi zmniejsza ryzyko ataku przez zarazki. Z kolei za uszami malucha gromadzi się biała przyschnięta maź. Jest to pokarmem, który ścieka podczas karmienia.

Jak czyścić uszy dziecka?

  • Tak, abyś nie usuwała woskowiny, a zmywała resztki pokarmu znajdującego się za uszami dziecka.
  • Musisz to robić bardzo dokładnie, a następnie dokładnie osuszyć uszy i ich okolice brzegiem ręcznika.
  • Obalamy mity, że nie można moczyć uszu i że wnętrze przewodu słuchowego czyścimy przy użyciu patyczków kosmetycznych. Dzięki rzęskom, które wyściełają przewód słuchowy woskowina jest regularnie usuwana na zewnątrz, skąd już łatwo możesz ją zmyć. Nie wkładaj patyczków do uszu dziecka, gdyż jest to bardzo niebezpieczne.  Możesz uszkodzić nabłonek wyściełający przewód pokarmowy, a nawet przebić błonę bębenkową. Wpychając do ucha dziecka patyczek, możesz  zamiast usunięcia woskowiny wepchnąć ją głęboko do środka, powodując powstanie korka z woszczyny.
  • Jeśli uważasz, że w uszach malca jest nadmiar woskowiny, kup w aptece bez recepty specjalny preparat rozpuszczający i ułatwiający jej usuwanie z ucha.

Zapalenie ucha

To częsta dziecięca przypadłość. Nie każde zapalenia uszu jest takie samo. Jeśli pediatra wyraźnie nie zakazuje spacerów, dziecko ma kilka lat, choroba nie daje mu się we znaki, a na dworze jest ładna pogoda, to wyjście na dwór nie powinno dziecku zaszkodzić. Trzeba jednak pamiętać, aby koniecznie na główkę założyć czapeczkę osłaniającą uszy.  Zapalenia ucha nie powinnaś leczyć domowymi sposobami, gdyż możesz dziecku zaszkodzić. Metody, jak wkładanie do uszu listka geranium, może się skończyć jego gniciem w przewodzie słuchowym. Z kolei ciepłe okłady mogą w pewnych sytuacjach nasilić stan zapalny. Stosowanie kropelek do uszu, na własną rękę, to też nie jest dobry pomysł. Jeżeli doszło np. do przebicia błony bębenkowej, nieumiejętnie użyte leki mogą spowodować nawet uszkodzenie słuchu. Dlatego zawsze należy zwrócić się do lekarza.

Ochrona uszu dziecka

Oprócz dbania o higienę uszu powinnaś je także chronić przed wszelkimi  niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Noworodek do 6. miesiąca życia niezależnie od pogody powinien mieć na spacerze założoną przewiewną czapeczkę. W późniejszym okresie życia odsłaniasz mu główkę, gdy jest wystarczająco ciepło i dziecko nie ma problemów z uszami. Gdy malucha zamierzasz zabrać na basen, skonsultuj to uprzednio z lekarzem, który zajrzy mu do uszek i sprawdzi czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

Problem odstających uszek

To kwestia z którą niektóre mamy znacznie przesadzają i zakładają niektórym dzieciom  do spania opaski lub czapeczki. Wystarczy tylko pilnować, aby przed snem małżowina dziecka dobrze się ułożyła, wtedy uszko na pewno się nie zdeformuje.

Kolczyki u dziecka

Przekłuwanie uszka dziecka nie jest dobrym pomysłem i z pewnością boli. Czy warto dziecko narażać na przykre doświadczenia? Kolczyki mogą spowodować różne poważne urazy, chociażby podczas zabawy z dziećmi, któreś może chwycić lub zaczepić ubraniem odstający kolczyk rozrywając płatek ucha.

Mechaniczne urazy ucha

Jeśli w dziecięcym uchu coś utknie, jak na przykład pestka od jabłka lub koralik i nie pomoże przechylenie główki aby wypadło, koniecznie zgłoś się do laryngologa. Niefachowe próby wyciągnięcia  koralika lub pestki mogą zakończyć się poważnym urazem ucha.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kolczyki dla dziecka ZA I PRZECIW>>

Zapalenie ucha środkowego u dzieci>>