Opublikowany przez: Monika C. 2020-05-25 15:54:14
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Felicia Buitenwerf on Unsplash
Ogródek prawie zawsze równa się z posiadaniem grilla. Pieczenie jedzenia na ruszcie stało się naszą ulubioną formą spędzania czasu na zewnątrz, niekoniecznie w większym gronie znajomych. Kiedy lato już się zadomowi na dobre, zamieniamy gotowanie obiadów w domu, na rzecz popołudniowego lub wieczornego posiłku w ogrodzie.
Grillować umie większość z nas. Szykując ucztę na zewnątrz częściowo dzielimy się obowiązkami: jedni rozpalają grilla i częściowo “pilnują” potraw na ruszcie, inni przygotowują wszystkie składniki i także uczestniczą w grillowaniu. Na tym jednak grillowanie się nie kończy. Pozostaje jeszcze kwestia czyszczenia rusztu, tak naprawdę po każdym jego użyciu. Nie jest to czynność przyjemna i zazwyczaj brak do niej chętnych.
Grille ogrodowe dzielimy na trzy rodzaje: węglowe, gazowe i elektryczne. Każdy z nich powinien być czyszczony po każdym użyciu. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Spalone resztki jedzenia są szkodliwe, dlatego za każdym razem powinny być usuwane z rusztu (podobnie jak w domu po każdym użyciu myjemy patelnię)
Czyszczenie rusztu i misy grilla węglowego będzie duzo łątwiejsze, jeśli do pzryotowywania potraw będziemy stosować specjalne tacki lub folie aluminiową. Taki sposób grillowania zabezpieczy ruszt i misę urządzenai przed tłuszczem i przywieraniem resztek jedzenia oraz będzie znacznie korzystniejszy dla zdrowia. Jest to sposób grillowania rekomendowany przez lekarzy i dietetyków, bo najbardziej szkodliwe jest to co powraca do jedzenia w wyniku spalania się tłuszczu, czyli toksyczny dym. Jeśli mimo to do rusztu pzrywrą resztki jedzenia najlepiej jest jer najpierw wypalić. Nastepnie, kiedy ruszt jest jeszcze ciepły usunąc je specjalną szczotką ze stalowym włosiem.
Pamiętaj: grill najłatwiej jest czyścić, kiedy nie jest zupełni zimny.
Czasem przeoczymy ten moment, wtedy najbardziej oporne resztki jedzenia usunąć mieszanką octu i płynu do mycia naczyń. Do czyszczenia rusztu można także używać specjalnych ściereczek (nie polecamy ręczników papierowych, które się rwą).
Misę grilla czyścimy tylko wtedy, kiedy jest zimna, po opróżnieniu jej z popiołu przy pomocy zmywaka kuchennego (najlepiej gąbki, która nie rysuje powierzchni) i wody.
Wszystkie elementy grilla po czyszczeniu należy dokładnie osuszyć, a elementy żeliwne przetrzeć olejem jadalnym, co zapobiegnie rdzewieniu.
i częściowo Czyszczenie grilla gazowego jest możliwe wyłącznie po odłączeniu go od gazu. Następnie należy go rozłożyć na części – zgodnie z instrukcją i dokładnie wyczyścić. W tym rodzaju urządzenia również ważne jest dokładne oczyszczenie rusztu (tak jak w przypadku grilla węglowego można używać szczotki z włosiem stalowym i ściereczek z miękkiej tkaniny).
Grill gazowy dodatkowo jest wyposażony w specjalną tackę, umieszczoną pod palnikami, na która spływa tłuszcz i inne płyny wytwarzane podczas opiekania mięsa, warzyw i innych produktów. Należy ją dokładnie opróżniać, ponieważ nadmiar zgromadzonego tłuszczu może się zapalić. Raz na jakiś czas należy także przemywać szyny aromatyzujące oraz elementy doprowadzające gaz. Czyszczenie uważamy za skończone po ponownym złożeniu, uruchomieniu oraz osuszeniu wszystkich elementów grilla gazowego.
Uwaga: Po każdym użyciu, należy się upewnić, że butla z gazem jest szczelnie zakręcona i umieszczona stabilnie, w pomieszczeniu chłodnym i ocienionym.
Grill elektryczny, mimo, że jest wyposażony w warstwę teflonu, to podobnie jak węglowy i gazowy, wymaga regularnego czyszczenia. Pozostawiona na powierzchni rusztu warstwa tłuszczu i resztek jedzenia (nawet mało widoczna) będzie sprawiała, że potrawy będą miały gorszy smak i zapach oraz będą szkodliwe dla zdrowia. Ruszt grilla elektrycznego najlepiej jest czyścić przy pomocy miękkich ściereczek, gąbek i środków takich, jak do patelni teflonowych, które na pewno nie porysują delikatnej warstwy teflonu.
Grill elektryczny powinien być przechowywany zawsze w stanie czystym, odłączony od źródła zasilania oraz w miejscu suchym.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.