Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Jak często kąpać niemowlę @ Henley Design Studio z Pixabay
Jak często kąpać niemowlę? – to pytanie zadaje sobie większość rodziców i najczęściej kąpie dziecko codziennie. Kąpiel jest bowiem główną częścią wieczornego rytuału, który ma malca wyciszyć i ułatwić zasypianie oraz przespanie całej nocy. Jednak może ona wpływać niekorzystnie na wrażliwą skórę dziecka.
CZYTAJ TEŻ:
Niestety sama kąpiel z użyciem nawet delikatnych środków myjących przeznaczonych dla dzieci podrażnia niedojrzałą jeszcze skórę malca. Jest ona bowiem o 3 razy cieńsza od skóry dorosłego człowieka. Dopiero ok. 5. roku życia skóra dziecka grubością przypomina skórę dorosłego oraz nabywa odporności i jest w stanie chronić organizm przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak, aby tak się stało nie powinno się zaburzać naturalnych procesów dojrzewania skóry. Twarda woda oraz kosmetyki i detergenty używane do kąpieli podrażniają skórę dziecka i pozbawiają ją naturalnej bariery ochronnej.
Zbyt częste kąpiele powodują zmywanie ze skóry naturalnej, ochronnej warstwy lipidowej i zaburzają mikroflorę skóry. To powoduje przesuszanie, pojawianie się wyprysków, podrażnień, ciemieniuchy i zaostrzenie AZS. Zaburza również system immunologiczny, co może prowadzić do rozwoju alergii.
Pierwsza kąpiel nowo narodzonego dziecka powinna się odbyć dopiero w 2-3 dobie jego życia, a najwcześniej po 24 godzinach od narodzin. To bardzo ważne, ponieważ po urodzeniu dziecka jego skóra chroniona jest przez maź płodową. Maź tworzy specjalny biofilm osłaniający dziecko w brzuchu mamy przed niekorzystnym wpływem na jego skórę wód płodowych. Tuż po urodzeniu maź nadal osłania wrażliwą skórę malca przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, nawilża oraz utrzymuje odpowiednie, czyli kwaśne pH. Dzięki temu zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ważne jest więc, aby pozostała ona na skórze maleństwa jak najdłużej.
Do kąpieli używaj emolientów z olejem lnianym dla dzieci od 1. dnia życia – będziesz mieć pewność, że nie zawierają one sztucznych składników, a do tego dobrze pielęgnują skórę dziecka.
Do kąpieli dziecka wybierz:
LINOMAG Olejek do kąpieli - jest to emolient na bazie oleju lnianego, przeznaczony do skóry wrażliwej, suchej i alergicznej. Możesz go używać do codziennej kąpiel dziecka, ponieważ łagodnie myje i pielęgnuje jego skórę, a do tego nawilża, odżywia i natłuszcza. Dzięki temu skóra dziecka jest chroniona przed utratą wody i nie przesusza się. Zawarty w nim wyciąg z rumianku i olej lniany doskonale dbają o zdrowie i elastyczność skóry malucha.
Już od 1. dnia życia możesz także używać łagodnego Żelu do mycia ciała i głowy LINOMAG, który nawilża i wspomaga regenerację skóry dziecka. Wyjątkowe działanie zawdzięcza on substancjom aktywnym, które stanowią połączenie łagodnych środków myjących, oleju lnianego bogatego w NNKT, w tym kwasy omega-3 i omega-6 oraz pantenolu.
CZYTAJ TEŻ:
Kąpiel niemowlaka: jak zorganizować miejsce do kąpieli w pokoju dziecka?>>
Higiena dziecka nie jest równoznaczna z codzienną kąpielą, a brak codziennej kąpieli nie oznacza braku higieny. O czystość niemowlęcia dbaj codziennie myjąc mu rączki przed jedzeniem i po dotykaniu brudnych rzeczy, przemywając pupę po każdej zmianie pieluszki i myjąc codziennie wieczorem buzię. Jednak kąpieli nie musisz robić mu codziennie, wystarczy co drugi dzień, a nawet 2-3 razy w tygodniu. Główkę malca myj raz w tygodniu. Jeśli dziecko nie ma jeszcze włosków lub ma ich bardzo mało nie musisz używać szamponu, wystarczy przemycie wodą z kąpieli.
W przypadku noworodka i niemowlaka stosuj zasadę: im mniej kosmetyków tym lepiej. Używaj więc tylko tych niezbędnych.
Wystarczy więc delikatny płyn do mycia ciała lub do kąpieli, najlepiej bezzapachowy i bez barwników oraz sztucznych substancji. Od 7. miesiąca możesz stosować LINOMAG Płyn do kąpieli, który jest polecany do codziennej kąpieli dzieci i niemowląt. Jest to emolient na bazie oleju lnianego do skóry wrażliwej, suchej i alergicznej. Przyda się także w przypadku, gdy dziecko ma problemy ze skórą. Substancje aktywne płynu do kąpieli stanowią połączenie łagodnych środków myjących oraz oleju lnianego bogatego w kwasy omega-3 i omega-6, dzięki czemu płyn delikatnie myje, oczyszcza, odżywia i nawilża skórę dziecka. Tworzy gęstą i obfita pianę, więc maluch będzie zachwycony taką kąpielą.
Woda i zbyt duża ilość detergentów oraz sezon grzewczy wysuszają skórę dziecka prowadząc do powstawania na niej zmian i zaostrzenia objawów AZS. Wtedy warto zastosować powyższe zasady i kąpać dziecko rzadziej. Jednak oczywiste jest, że np. w czasie upałów, gdy dziecko intensywniej się poci lub pobrudzi się w czasie zabawy na placu zabaw czy podwórku można wykąpać je częściej niż raz na kilka dni. We wszystkim należy zachować umiar i dostosować częstotliwość kąpieli dziecka do jego potrzeb.
Noworodkowi wystarczy 5 minut takiej spokojnej kąpieli, starsze dziecko może się moczyć trochę dłużej, ale nie za długo, czyli ok. 15 minut.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.