Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Właściwości miodu @ pixabay.com
Miód znany jest ze swoich cennych właściwości od zarania dziejów. Już w starożytności czczono pszczoły, a miód uważano za pokarm bogów. Stosowano go jako lek, dodatek spożywczy, a nawet kosmetyczny. Obecnie również doceniane są właściwości miodu i znajduje on zastosowanie w wielu dziedzinach życia.
Spożywanie miodu wpływa bardzo pozytywnie na nasze zdrowie. Miód jest słodki, ale zawiera naturalne cukry, które są łatwo przyswajalne przez organizm, dlatego warto używać go zamiast cukru lub słodzików. W przeciwieństwie do nich miód nie powoduje również próchnicy.
Ma właściwości regenerujące i antyseptyczne. Jest więc także bakteriobójczy, zawiera nadtlenek wodoru, ten sam, który znany jest w 3-procentowym roztworze jako woda utleniona. Działa podobnie do antybiotyków zarówno podawany doustnie czy na skórę.
Jest on coraz popularniejszym dodatkiem do kosmetyków, ponieważ bardzo łatwo wchłania się w skórę, nawilża ją oraz leczy rany. Można nakładać go bezpośrednio na chorobotwórcze zmiany skórne, zwłaszcza otarcia i ropiejące rany.
Zawiera duże ilości potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, molibdenu, manganu i kobaltu oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę.
Miód, a także jego pochodne takie jak pyłek pszczeli, a nawet jad pszczół stosowane są w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych do twarzy i całego ciała. Pyłek pszczeli wspiera odporność, zawiera białko, witaminy, sole mineralne i mikroelementy. Propolis, czyli pszczeli kit działa antybakteryjnie i regenerująco.
Miód lipowy – najbardziej znany i rozpowszechniony w Polsce miód pozyskiwany z kwiatów lipy. Ma jasnożółtą barwę. Działa antybakteryjnie, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe.
Miód gryczany – ma ciemną, bursztynową barwę, a w smaku jest ostry. W przeciwieństwie do innych miodów zawiera rutynę, która wzmacnia i osłania naczynia krwionośne. Dzięki temu wspomaga leczenie miażdżycy co sprawia, że jest on szczególnie polecany osobom starszym. Zawiera także duże ilości magnezu, korzystnie wpływa na pamięć.
Miód spadziowy – jego nazwa pochodzi od spadzi, czyli lepkiej substancji pokrywajacej drzewa takie jak jodła, sosna, świerk, lipa, wierzba, głóg. Ma charakterystyczny zielonkawy kolor i korzenny smak, jest najmniej słodki ze wszystkich miodów. Ma właściwości wykrztuśne, dlatego wykorzystuje się go w produkcji syropów przeciwkaszlowych.
Miód manuka – coraz bardziej popularny miód powstaje z rośliny Leptospermum scoparium, zwanej popularnie „manuka”. Roślina ta rośnie tylko na terenie Nowej Zelandii. Miód ten ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze, likwiduje więc wszelkie mikroorganizmy chorobotwórcze. Znany jest też z właściwości probiotycznych. Leczy się nim wrzody żołądka i dwunastnicy oraz dolegliwości jelitowe.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.